لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۳:۰۴

ادامه بازداشت معلمان؛ دادستان یاسوج: بازداشتی‌ها فرهنگی نبودند


معلمان معترض در یاسوج

در حالی که گزارش‌ها از ایران حاکی است که بازداشت معلمان ادامه دارد، اخباری هم از آزادی تعدادی از فعالان معلم منتشر شده است.

همزمان دادستان انقلاب یاسوج در واکنش به بازداشت‌ شماری از معلمان در تجمع اعتراضی روز پنج‌شنبه، ۲۲ اردیبهشت، در این شهر گفت که آن‌ها از «جامعه فرهنگیان نبودند».

در پی فراخوان شورای «هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران»، معلمان روز پنج‌شنبه در اعتراض به بی‌توجهی حاکمیت به مطالبات‌شان، همچنین زندانی شدن همکاران خود در ده‌ها شهر کشور تجمع اعتراضی برگزار کردند.

برخی از این تجمعات طبق معمول با سرکوب نیروهای امنیتی روبه‌رو شد و شماری از معلمانِ معترض بازداشت شدند.

کانال شورای «هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران» در تلگرام تاکنون از بازداشت دست‌کم ۲۸ معلم در تجمعات اعتراضی روز پنج‌شنبه خبر داده و اعلام کرده است که هفت نفر از آن‌ها در یاسوج بازداشت شده‌اند. برخی منابع خبری دیگر شمار معلمان بازداشت‌شده یاسوج را تا ۲۰ نفر اعلام کرده بودند.

جمعه بعدازظهر خبر رسید که معلمان بازداشتی شهر یاسوج آزاد شده‌اند. ساعتی پیشتر شورای هماهنگی خبر داده بود که چهار نفر نیز از کانون معلمان خوزستان از جمله صادق چهرازی آزاد شده‌اند.

همزمان همین کانال تلگرامی روز جمعه خبر داد که فریبا معینی، عضو هیئت اجرایی شعبه نجف‌آباد کانون فرهنگیان استان اصفهان، در منزل خود در نجف‌آباد دستگیر شده است. در استان اصفهان سه فعال معلم دیگر نیز بازداشت شده‌اند که هنوز اسامی آنها اعلام نشده است.

در همین حال ویدئوهای منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی در روز پنج‌شنبه نشان می‌داد که ماموران امنیتی تلاش داشتند علی‌حسن بهامین پیلی، معلم و فعال صنفیِ در استان کهگیلویه و بویراحمد، را در حالی که به او دستبند زده بودند با ضرب و شتم بازداشت کنند، اما با مقاومت این معلم و کمک سایر معترضان، موفق به بازداشت او نمی‌شوند.

در واکنش به سرکوب تجمع اعتراضی معلمان در شهر یاسوج و برخورد خشونت‌آمیز با شماری از آن‌ها، علی ملک‌حسینی، دادستان عمومی و انقلاب این شهر، پنج‌شنبه شب این تجمع را «سعی شبکه دشمنان معاند و ضد انقلاب» خواند که به ادعای او «به دنبال ناموفق جلوه دادن اقدامات دولت بوده‌اند».

این مقام قضایی در ادامه ادعا کرد که «بازداشت‌شدگان از جامعه فرهنگیان نبوده‌اند و قصد انحراف تجمعات فرهنگیان و اغتشاشات خیابانی را داشته‌اند.»

آقای ملک‌حسینی درباره وضعیت فعلی بازداشت‌شدگان نیز گفت که این افراد «پس از ارشاد در خصوص سوءاستفاده ضد انقلاب از تجمعات صنفی با طی تشریفات قانونی و اثبات بی‌گناهی آزاد خواهند شد.»

معلمان در سراسر ایران در یک سال گذشته بارها تجمعات اعتراضی گسترده‌ای را در ده‌ها شهر برگزار کرده‌اند. تصویب ناقص طرح رتبه‌بندی معلمان، اجرا نشدن همسان‌سازی حقوق بازنشستگان و سرکوب «مستمر و نظام‌مند» فعالان صنفی از جمله سرفصل‌های اعتراضات معلمان بوده است.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیوفردا بخش ایران رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که با بودجه کنگره آمریکا و زیر نظر سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده فعالیت می‌کند. رادیوفردا در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG