لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ تهران ۰۵:۴۶

بازداشت ده‌ها فعال مدنی و سیاسی در میانه اعتراضات مردمی ایران


شهرهای مختلف ایران از روز شنبه این هفته در واکنش به مرگ مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد صحنه اعتراضات گسترده‌ای بوده است
شهرهای مختلف ایران از روز شنبه این هفته در واکنش به مرگ مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد صحنه اعتراضات گسترده‌ای بوده است

ماموران امنیتی جمهوری اسلامی روز پنج‌شنبه ۳۱ شهریور در میانه اعتراضات سراسری در ایران ده‌ها فعال مدنی و سیاسی و مطبوعاتی را بازداشت کردند.

شهرهای مختلف ایران از روز شنبه این هفته در واکنش به مرگ مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد صحنه اعتراضات گسترده‌ای بوده است. این میان گزارش‌ها حاکی از دور تازه برخورد با فعالان مدنی و هجوم نیروهای امنیتی به خانه‌های آنهاست.

گزارش‌هایی روز پجشنبه درباره بازداشت محمدرضا جلایی‌پور، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، منتشر شده است. آقای جلایی‌پور به دنبال جان باختن مهسا امینی کمپین‌هایی را در شبکه اجتماعی اینستاگرام در اعتراض به گشت ارشاد و حجاب اجباری به راه انداخته بود.

روح‌الله نخعی، زهرا توحیدی، هدی توحیدی و علیرضا خوشبخت از جمله دیگر فعالان سیاسی هستند که روز پنج‌شنبه بازداشت شدند.

از میان فعالان زنان ژینا مدرس کرجی در سنندج، اوین راستی در مریوان، لیلا صالحی در بیجار و منصوره موسوی در مشهد بازداشت شدند.

بازداشت‌ها همچنین شامل فعالان دانشجویی نیز شده است که برخی از آنها عبارتند از علیرضا صابریان دبیر انجمن اسلامی علوم پزشکی دانشگاه مشهد، بردیا شکوری فرد دانشجوی اقتصاد دانشگاه تهران، مهرداد ارندان دانشجوی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی، محمد نوری دانشجوی کارشناسی ارشد اقتصاد دانشگاه تهران، محمد عرب دبیر انجمن فرهنگ و تمدن اسلامی دانشگاه نوشیروانی بابل، بهروز شیربیگی دانشجوی کارشناسی جامعه‌شناسی دانشگاه علامه طباطبایی و فرهاد شجاع‌حیدری دانشجوی کارشناسی ارشد مددکاری اجتماعی.

بر اساس گزارش وبسایت ملی مذهبی، فرانک رفیعی، باران ساعدی، ماهرو هدایتی، آزاده جماعتی، بهار زنگی‌بند، گشین محمدیان و ریزان احمدی نیز در کردستان بازداشت شده‌اند.

یک روز قبل از آن هم نیلوفر حامدی خبرنگار روزنامه شرق بازداشت شده بود. خانم حامدی پیگیر وضعیت مهسا امینی در بیمارستان کسری بود و دراین‌باره چندین گزارش منتشر کرده است.

در روزهای گذشته علاوه بر بازداشت شماری از کنشگران مدنی و سیاسی، یلدا معیری، عکاس مطبوعاتی، نیز بازداشت شد.

خانم معیری روز دوشنبه، ۲۸ شهریور در جریان اعتراضات به جان باختن مهسا (ژینا) امینی در مرکز تهران و در خیابان حجاب بازداشت شد.

در واکنش به انتشار این خبر کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران در بیانیه‌ای ضمن انتقاد از بازداشت این عکاس مطبوعاتی، خواستار آزادی او شد.

با استفاده از گزارش‌های وبسایت ملی مذهبی و رادیو فردا؛ س.ن
XS
SM
MD
LG