لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ تهران ۱۱:۲۲

اظهارات یک چهره اصلاح‌طلب در مورد «برداشته شدن حصر تا پایان سال ۹۶»


اشرف بروجردی، رئیس کتابخانه ملی که در دولت خاتمی معاون اجتماعی وزیر کشور بود.

یک مقام دولت حسن روحانی بدون اشاره به جزئیات اعلام کرد که براساس «توافق» آقای روحانی با دیگر نهادهای جمهوری اسلامی، قرار شده که تا پایان سال ۹۶ حصر رهبران جنبش سبز «آرام آرام کم یا برداشته شود».

اشرف بروجردی، رئیس کتابخانه ملی، روز جمعه، ۱۹ آبان، در مصاحبه با خبرگزاری ایلنا دربارهٔ رفع حصر رهبران جنبش سبز گفت که «این مباحث خاص است که باید با مذاکره‌ای که آقای روحانی شروع کرده‌اند، به سرانجام برسد».

این چهره اصلاح‌طلب اضافه کرد: «توافقی صورت گرفته که تا پایان سال ۹۶ دامنه حصر آرام آرام کم یا برداشته شود».

خانم بروجردی که در دولت محمد خاتمی نیز معاون اجتماعی وزیر کشور بوده، جزئیات بیشتری دربارهٔ آنچه که «توافق» برای رفع حصر رهبران جنبش خوانده، بیان نکرده‌است.

پیش از این برخی از مقامات جمهوری اسلامی از جمله علی مطهری و علی اکبر ناطق نوری اعلام کرده‌اند که رفع حصر تنها با دستور رهبر جمهوری اسلامی ممکن است.

اشاره خانم بروجردی نیز ممکن است مربوط به مذاکرات حسن روحانی با آیت الله خامنه‌ای باشد.

در هفته‌های گذشته گزارش‌هایی دربارهٔ «شرایط جدید» برای حصر میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی منتشر شده‌است.

حسین کروبی، پسر مهدی کروبی، روز ۲۷ مهر اعلام کرده بود که شورای عالی امنیت ملی «تصویب کرده» برخی افراد با پدرش دیدار کنند که بر اساس این مصوبه، اسماعیل دوستی، عضو حزب اعتماد ملی، با پدرش دیدار کرده‌است.

پس از آن محمد تقی کروبی، دیگر فرزند مهدی کروبی، خبر داد که اسماعیل دوستی هشتم آبان ماه، برای دومین بار در ماه‌های اخیر با پدرش در محل حصر ملاقات کرده و به جز او فرد دیگری به محل حصر برده نشده‌است.

حسین کروبی درعین حال روز روز ۱۷ آبان اعلام کرده بود که گشایش‌هایی که برای پدر او شده، در مورد میرحسین موسوی و زهرا رهنورد صورت نگرفته‌است.

علی شمخانی، دبیرشورای عالی امنیت ملی ایران، روز نهم آبان گفته بود که رهبران معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ «در حصر نیستند و می‌توانند هرکس را اراده کنند، ببینند».

ساعاتی پس از این سخنان، فرزندان مهدی کروبی، میرحسین موسوی و زهرا رهنورد اعلام کردند که آنها همچنان در حصر خانگی به سر می‌برند.

پس از این سخنان تنها تغییر در وضعیت میرحسین موسوی و زهرا رهنورد، دیدار دو خواهر میرحسین موسوی با آنان روز جمعه ۱۲ آبان، بوده‌است.

اعضای کمیته رفع حصر فراکسیون امید مجلس روز سه‌شنبه، ۱۶ آبان، با رئیس قوه قضائیه دیدار کرده بودند.

غلامرضا حیدری از اعضای این کمیته، این دیدار را «خوب و امیدوارکننده نسبت به کاهش محدودیت‌ها برای محصورین» توصیف کرده‌است.

با این حال اردشیر امیرارجمند، سخنگوی شورای هماهنگی راه سبز امید، در مصاحبه با رادیو فردا اعلام کرده بود که نشانه‌ای از رفع حصر رهبران جنبش سبز نمی‌بینید.

وی درعین حال ضمن ابراز امیدواری برای رفع حصر گفته بود: «حتی آنهایی که مسبب این کار بودند الان نفعشان در این است که هرچه زودتر این حصر به پایان برسد».

رفع حصر از اصلی‌ترین خواسته‌های هواداران حسن روحانی در دو انتخابات ریاست‌جمهوری در سال‌های ۹۲ و ۹۶ بود و وی در هر دو انتخابات، وعده‌هایی به تصریح یا به‌طور تلویحی در مورد رفع حصر داد.

در این میان، در طول چهار سال فعالیت دولت نخست آقای روحانی، نه تنها برای تحقق این وعده اقدام عملی صورت نگرفت، بلکه در دوره دوم ریاست جمهوری او، بر محدودیت‌ها علیه محمد خاتمی، رئیس‌جمهور پیشین ایران نیز افزوده شده‌است.

دیدن نظرات (۱۴)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG