لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۹ مهر ۱۴۰۱ تهران ۰۴:۱۵

خبرخوان

تاجیکستان ورود رئیس جمهور افغانستان به این کشور را تکذیب کرد

تاجیکستان به‌طور رسمی اخبار مبنی بر فرود هواپیمای اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان در این کشور را تکذیب کرد.

برخی از سیاستمداران افغان روز یکشنبه، ۲۴ مرداد گفته بودند که آقای غنی هنگام ورود گروه طالبان به کابل به تاجیکستان گریخته است.

وزارت خارجه تاجیکستان با انتشار بیانیه‌ای در روز دوشنبه، ۲۵ مرداد، ضمن رد این خبر اعلام کرده است که مقامات تاجیکستان در این باره هیچ درخواستی از افغانستان نیز دریافت نکرده‌اند.

با این حال، برخی منابع در دولت تاجیکستان اعلام کرده بودند که رئیس جمهور افغانستان پس از توقفی کوتاه در دوشنبه، پایتخت تاجیکستان به راهی عمان شده است.

این منابع هم‌چنین گفته‌اند که در ابتدا توافق شده بود که آقای غنی به تاجیکستان بیاید‌، اما بعدتر بنا به دلایل «ناشناخته» این تصمیم تغییر کرد.

هم‌چنین به گفته این منابع، مقامات هوانوردی تاجیکستان برای انتقال آقای غنی به عمان از طریق حریم هوایی ازبکستان و ایران، با مقامات این دو کشور نیز هماهنگ کرده‌اند.

در همین حال راحله دوستم، دختر عبدالرشید دوستم از فرماندهان در افغانستان نیز شامگاه یک‌شنبه در فیس‌بوک خود نوشته بود که هواپیمای رئیس جمهور افغانستان پیش از پرواز به مقصد عمان بر فراز شهر دوشنبه پرواز کرده است.

شهر کابل روز یک‌شنبه، ۲۴ مرداد به تصرف گروه طالبان درآمد و در پی آن، اشرف غنی رئیس جمهور به همراه چند تن از بستگانش از کشور فرار کردند.

آقای غنی که سال ۲۰۱۴ رئیس جمهور افغانستان است، شامگاه یکشنبه با انتشار یادداشتی در صفحه فیس‌بوک خود نوشته بود که «جلوگیری از سیلاب خون» تصمیم به ترک افغانستان گرفته است.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

دیده‌بان حقوق بشر سوریه: ۸۷۰۰ غیرنظامی سوری در حملات روسیه کشته شده‌اند

جنگنده‌های روسی در آسمان سوریه

دیده‌بان حقوق بشر سوریه روز جمعه هشتم مهر در گزارشی اعلام کرد که از سال ۲۰۱۵ تاکنون حدود هشت هزار و ۷۰۰ غیرنظامی سوری در حملات ارتش روسیه کشته شده‌اند. ارتش روسیه از پایان سپتامبر ۲۰۱۵ برای حمایت از رژیم بشار اسد حملات به شورشیان و مناطق تحت کنترل آنها در سوريه را آغاز کرد.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه که مرکز آن در بریتانیاست و اخبار جنگ داخلی را جمع‌آوری و منتشر می‌کند در گزارش جدید خود می‌گوید که بیش از دو هزار نفر از قربانیان حملات ارتش روسیه را کودکان تشکیل می‌دهند.

در این گزارش که به مناسبت هفتمین سالگرد دخالت نظامی روسیه در جنگ داخلی سوریه منتشر شد خاطر‌نشان می‌شود که هدف اکثر حملات ارتش روسیه نقاط غیرنظامی از جمله مدارس، بیمارستان‌ها و بازارهای محلی بوده‌اند.

به گفته این نهاد، در حملات ارتش روسیه حدود ۶ هزار نفر از پیکارجویان گروه «خلافت اسلامی» و بیش از ۶ هزار نفر از پیکارجویان گروه‌های تندرو و جهادی سوریه نيز کشته شده‌اند.

رامی عبدالرحمان، مدیر دیده‌بان حقوق بشر سوریه گفت که طی ۷ سال گذشته در مجموع بیش از ۲۱ هزار نفر در این حملات کشته شده‌اند. به گفته او، اولین سال دخالت روسیه مرگبارترین سال حضور ارتش این کشور در خاک سوریه بوده است.

گزارش‌های این نهاد و خبرگزاری‌های بین‌المللی حاکی است که از زمان شروع جنگ در اوکراین بخش قابل توجهی از واحدهای ارتش روسیه از سوریه به اوکراین منتقل شده‌اند ولی حملات ارتش این کشور به اهداف غیرنظامی در سوریه هنوز ادامه دارد.

کارشناسان تخمین می‌زنند که در حال حاضر نیروهای دولتی سوریه و شبه نظامیان اعزامی از سوی ایران کنترل دو سوم از خاک سوریه را در دست دارند. بخش قابل توجهی از پیشروی‌های حکومت سوریه در سال‌های اخیر مدیون حمایت نظامی روسیه است.

بر اساس جديدترين آمارهای سازمان ملل که مارس امسال منتشر شد در طول جنگ داخلی سوریه بیش از ۳۰۰ هزار نفر کشته شده‌اند.

تسنیم: فرمانده اطلاعات سپاه استان سیستان و بلوچستان کشته شد

خبرگزاری تسنیم، وابسته به سپاه پاسداران از کشته شدن فرمانده اطلاعات سپاه استان سیستان و بلوچستان خبر داده است.

این خبرگزاری گزارش داد که سیدعلی موسوی، فرمانده اطلاعات سپاه استان سیستان و بلوچستان روز جمعه در پی «ضربه یک گلوله از ناحیه سینه» مجروح و در بیمارستان جان سپرد.

تسنیم مدعی شده است آقای موسوی در جریان تیراندازی «جمعی‌ از عناصر معاند نظام در نزدیکی مسجد مکی زاهدان» کشته شده است.

این در حالی است که گزارش‌های تصویری منتشر شده از اعتراضات روز جمعه زاهدان نشان از سنگ‌اندازی معترضان و تیراندازی و کشتار گسترده معترضان توسط نیروهای امنیتی دارد.

تسنیم می‌گوید: «اشرار مسلح از ظهر امروز در زاهدان ‌با حمله به ۳ کلانتری ‌‌‌و ایجاد رعب و وحشت برای مردم، اقدام به تیراندازی به سمت کلانتری ۱۶ زاهدان کردند».

این خبرگزاری تسنیم از کشته شدن ۱۹ نفر از «مردم و نیروی انتظامی» در درگی‌ریهای زاهدان خبر داده است.

خبرگزاری «حال‌وش» که اخبار بلوچستان را پوشش می‌دهد شمار معترضان کشته شده را ۳۶ نفر و کمپین فعالان بلوچ نیز ۵۸ نفر گزارش داده است.

جمعی از طلاب و مدرسین حوزه‌های علمیۀ قم، مشهد و تهران: خامنه‌ای «معزول است»

جمعی از طلاب و مدرسین حوزه‌های علمیۀ قم، مشهد و تهران در بیانیه‌ای که در سایت زیتون منتشر شده، اعلام کرده‌اند که خامنه‌ای «معزول» است.

این بیانیه که روز جمعه ۸ مهرماه منتشر شده می‌افزاید کسانی که در سرکوب اعتراضات و جرح و قتل مردم شرکت می‌کنند «طبق شریعت محمدی»، محکوم به «احکام قصاص و دیات هستند».

در این بیانیه شدید‌اللحن با تاکید بر این‌که «هیچ یک از صاحب‌منصبان تأثیرگذار و افراد دارای تریبون، مجتهد نیستند و تحصیلات حوزوی درخوری ندارند» آمده است: «نفر اول حکومت، یعنی آقای علی خامنه‌ای، به هیچ‌وجه مجتهد محسوب نمی‌شود، تا چه رسد به مرجع تقلید. مراجع تقلید و فضلای حوزه، هیچ‌گاه او را، نه در عنفوان جوانی و نه در حال حاضر، به عنوان یک شخص فاضل و ممحض در علوم حوزوی نمی‌شناختند و نمی‌شناسند».

امضاء‌کنندگان همچنین گفته‌اند: «بر فرض پذیرش ولایت فقیه در امور عامه، آقای خامنه‌ای از ابتدا ولایتی نداشته است و بر فرض پذیرش ولایت ابتدائی او، با توجه به جنایات و تقصیرات متعددی که در طول حکومتش مستند به اوست و تکبر و تفرعن و استبداد رأی و طغیانی که در او موج می‌زند و مشهود همگان است، از ولایت منعزل (عزل شده)‌ است و احکام صادره از او و منصوبانش – از جمله رئیس قوۀ قضائیه و قضات محاکم – نامشروع و فاقد نفوذ است و رجوع به ایشان، مصداق رجوع به طاغوت.»

این بیانیه در پایان به مقامات جمهوری اسلامی توصیه کرده است که «اگر به مشروعیت و مقبولیت خود اعتماد دارید، به تجمعات اعتراضی مجوز دهید و زمینه را برای برگزاری همه‌پرسی مهیا کنید. در غیر این صورت، به حقارت، بزدلی، عدم مشروعیت و نامقبولیت خود اقرار کرده‌اید.»

با استفاده از وبسایت زیتون؛ د.خ/س.ن

حمله موشکی روسیه به زاپویریژیا ۲۳ کشته غیرنظامی بر جای گذاشت

تنها چند ساعت پیش از مراسم رسمی اعلام «الحاق» چهار استان اوکراین به فدراسیون روسیه، شلیک چند موشک در روز جمعه هشتم مهر، ۲۳ شهروند غیرنظامی را در استان زاپوریژیا کشت و ۲۸ تن دیگر را زخمی کرد.

گزارش‌ها حاکی است که در این حمله دست‌کم ۱۶ موشک شلیک شده که تعدادی از آنها به یکی از بازارهای فروش اتومبیل در منطقه اورخوفو اصابت کرده است.

اولکساندر استاروخ، فرماندار اوکراینی زاپوریژیا گفت که موشک به کاروانی از خودروهای مردم غیر نظامی اصابت کرد و همه کشته‌ها غیر نظامی هستند. مردم عادی می‌خواستند ساعاتی قبل از «الحاق» استان‌شان به روسیه، سریعا از زادگاه خود بگریزند.

سخنگوهای رسمی دولت اوکراین و برخی رسانه‌های بین‌المللی مانند شبکه الجزیره ابراز اطمینان کردند که شلیک موشک‌ها کار نظامیان روسیه بوده است؛ امری که با «تکذیب» مسکو روبرو شد.

تکذیب مسکو در حالی است که دمیتری مدودف، رئیس جمهوری و نخست‌وزیر پیشین روسیه که به ولادیمیر پوتین وفادار است، هفته گذشته گفته بود که روسیه در «دفاع» از اراضی که به این کشور ملحق شوند، «قاطعانه» عمل و از هر سلاح لازم استفاده خواهد کرد.

زاپوریژیا در جنوب اوکراین که محل نیروگاه هسته‌ای مهم اوکراین نیز هست، از آغاز یورش ارتش روسیه به اوکراین در هشت ماه گذشته به زیر سلطه نظامیان روس درآمده است.

زاپوریژیا یکی از چهار استانی بود که مسکو در روزهای گذشته در آن «همه‌پرسی» مناقشه‌برانگیز خود را برای الحاق به فدراسیون روسیه برگزار کرد. خاک این ۴ استان معادل ۱۵ درصد از مساحت اوکراین است.

روسیه مدعی شده که ۹۳ درصد از رای‌دهندگان در زاپوریژیا، ۸۷ درصد در خرسون، ۹۸ درصد در لوهانسک و ۹۹ درصد در دونتسک خواهان زندگی در زیر پرچم و حکومت مسکو هستند. بعد از تصرف شبه جزیره کریمه در سال ۱۳۹۵، روسیه تا حال ۵ استان مهم اوکراین را به اشغال خود درآورده است.

آمریکا، بریتانیا و بسیاری از کشورها و نهادهای بین‌المللی و در صدر آن‌ها سازمان ملل متحد تاکید کرده‌اند که الحاق چهار استان اوکراینی به خاک روسیه را به رسمیت نخواهند شناخت. اتحادیه اروپا تاکید کرده که مجازات سنگین‌تری در انتظار روسیه به خاطر الحاق این سرزمین‌ها است.

قرار است آیین رسمی الحاق ساعت ۳ بعدازظهر روز جمعه به وقت روسیه در مراسمی در میدان سرخ در برابر کرملین برگزار شود و تدارکات زیادی در این میدان در ساعات بامدادی روز جمعه در جریان بود.

با این حال، نهادهای اطلاعاتی غربی تاکید دارند که سلسله شکست‌های نظامی روسیه در هفته‌های اخیر در میدان‌های نبرد کماکان ادامه یافته است.

در یک موج عظیم گریز، صدها هزار مرد روس در دو هفته اخیر کشور خود را ترک کرده‌اند تا مبادا به جبهه‌های جنگ اعزام شوند.

آمریکا خواستار تحقیق درباره مرگ کودک هفت ساله در پی یورش ارتش اسرائیل شد

سربازان اسرائیلی در خانه‌ای در کرانه باختری

دولت آمریکا خطاب به اسرائیل خواستار انجام تحقیقات درباره مرگ یک کودک هفت ساله فلسطینی شد که در جریان یورش نظامیان اسرائیلی به خانه والدینش رخ داد.

ریان سلیمان بامداد روز پنچ‌شنبه، هفتم مهر، زمانی که سربازان اسرائیلی برای دستگیر کردن دو برادر هشت و ده ساله او به خانه آن‌ها در دهکده «تقوع» در نزدیکی بیت‌اللحم در کرانه باختری حمله بردند، جان داد.

به گفته خانواده سلیمان، ریان از یورش نیروهای نظامی و خشونت آن‌ها به‌شدت ترسیده و لحظاتی پس از آن‌که نظامیان خانه را ترک کردند، قلب ضعیفش از حرکت باز ایستاد. انتقال ریان به بیمارستان «بیت جالا» قلب او را احیا نکرد.

در برخی گزارش‌ها گفته شد که ریان براثر پریدن از ارتفاع برای فرار از دست نظامیان جان خود را از دست داده است.

دو برادر خردسال ریان ظاهرا به دلیل سنگ‌پرانی به سوی نظامیان اسرائیلی، در راه بازگشت از مدرسه، مورد تعقیب قرار گرفته بودند.

سخنگوی ارتش اسرائیل گفته است که گفت‌وگوی نظامیان با خانواده سلیمان در «شرایط آرام» صورت گرفت. با این حال، ورود نظامیان در این روز به یکی از مدارس الخلیل نیز رویدادی خشونت‌بار توصیف شد. ارتش اسرائیل این امر را تایید نکرد.

ودانت پاتل، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، گفت مرگ این کودک بی‌گناه مایه دلشکستگی است و باید سریعا درباره آن تحقیق شود.

یک روز پیش از آن نیز ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، افزایش تنش و کشته‌ها در کرانه باختری را نظر به کشته شدن چهار فلسطینی در رویدادهای روز چهارشنبه در جنین، مایه نگرانی توصیف کرده بود.

به گفته ند پرایس، در ۹ ماه اخیر بیش از یک‌صد فلسطینی در کرانه باختری و بیش از ۳۰ فلسطینی در غزه کشته شده‌اند.

فلسطینیان شمار کشته‌ها در کرانه باختری را ده‌ها تن بیشتر می‌دانند و می‌گویند در ۹ ماه اخیر ۳۵ کودک در کرانه باختری و غزه به دست ارتش اسرائیل کشته شده‌اند. روز هفتم مهر در آیین تشییع جنازه چهار کشته رویدادهای اخیر جنین نیز دو فلسطینی زخمی شدند.

کشته شدن پسربچه هفت ساله در برخوردهای نظامیان اسرائیلی تازه‌ترین رویداد در سلسله خشونت‌های ماه‌های اخیر است.

شماری از مقامات ارشد امنیتی پیشین و رسانه‌های اسرائیل رویدادهای دوره اخیر را مقدمه‌ای برای گسترش خشونت‌های تازه دانسته و حتی پیشاپیش آن را نوعی «انتفاضه» جدید نامیده‌اند.

ارتش و نهادهای امنیتی اسرائیل از مدتی پیش در آستانه سلسله اعیاد پاییزه یهودیان و تعطیلی‌های طولانی در این کشور، تعقیب فلسطینیان مشکوک، که احتمال دست زدن آن‌ها به «خرابکاری قریب‌الوقوع» را می‌دهند، گسترش داده‌ و ده‌ها فلسطینی دیگر را بازداشت کرده‌اند.

انفجار انتحاری در موسسه آموزشی در کابل جان دست‌کم ۲۳ نفر را گرفت

یک بمب‌گذار انتحاری بامداد روز جمعه، هشتم مهر، با منفجر کردن مواد تخریبی همراه خود در یک مرکز آموزشی در محله هزاره‌نشین کابل، پایتخت افغانستان، ده‌ها تن را کشت.

به گزارش شبکه سی‌ان‌ان از کابل، بمب‌گذار ساعت هفت و نیم بامداد به وقت محلی بمب را در یکی از سالن‌های امتحانات موسسه فنی کاج در منطقه «دشت بَرچی» در بخش ۱۳ پایتخت در غرب شهر منفجر کرد.

این موسسه پیش‌دانشگاهی آزمون ورودی خود را در روز جمعه برگزار می‌کرد و صدها دختر و پسر جوان برای گذراندن امتحانات به این محل آمده و مادران بسیاری نیز برای روانه کردن فرزندشان در این امتحان در برابر موسسه حضور داشتند.

از روی شواهد به نظر می‌رسد بمب‌گذار موفق به رخنه به یکی از سالن‌های موسسه شده است.

شاهدان عینی و همچنین خالد زدران، سخنگوی پلیس کابل، گفتند که اکثر ۲۳ کشته زنان و دختران هستند.

احتمال افزایش شمار قربانیان نظر به جراحت شدید در میان زخمی‌های زیاد این رویداد وجود دارد. دست‌کم ۳۶ تن از مجروحان به بیمارستان علی نجاح انتقال یافته‌اند.

یکی از شاهدان گفت کابوسی به چشم خود دیده و بسیاری از دوستان و هم‌کلاسی‌هایش در میان کشته‌ها بوده‌اند. این شاهد گفت که «بی‌اعتنایی» جهان به این وضع فاجعه‌بار افغانستان، او را از درون ویران می‌کند.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی حکومت طالبان، در توییتر خود این انفجار مرگبار را «تقبیح» و تاکید کرد که «تدابیر جدی» اتخاذ خواهد شد و عقوبت سخت از سوی «امارت اسلام افغانستان» در انتظار عوامل این رویداد است.

او افزود که هنوز جزئیاتی در مورد نحوه رخنه بمب‌گذار به داخل موسسه وجود ندارد.

یونیسف، سازمان فرهنگی، علمی و ورزشی وابسته به ملل متحد، تاکید کرد که یک «حمله دهشتناک» رخ داده است.

دفتر نمایندگی آمریکا برای افغانستان در توییتر ضمن نکوهش قاطع این حمله «شرم‌آور» افزود که موسسات آموزشی باید بتوانند به‌دور از هراس فعالیت خود را انجام دهند.

از زمان بازگشت طالبان به قدرت در مرداد سال گذشته تاکنون، حملات مشابه زیادی علیه مردم اقلیت هزاره، به‌ویژه در پایتخت، رخ داده است.

شاخه خراسان «خلافت اسلامی»، داعش، مسئولیت دست‌کم ۱۳ حمله در ۱۴ ماه اخیر را که به کشته و زخمی شدن حداقل ۷۰۰ تن منجر شده، برعهده گرفته است.

دید‌بان حقوق بشر و عفو بین‌الملل در گزارش‌های مشروح خود تاکید کرده‌اند که حکومت طالبان برای حمایت از مردم هزاره و قطع سلسله کشتارها علیه این قوم هیچ کاری نکرده است.

اذعان معاون رئیسی به بی‌اثر بودن کلاس‌های آموزشی گشت ارشاد در موضوع حجاب

انسیه خزعلی، معاون زنان و خانواده ریاست جمهوری ایران

در پی مرگ مهسا امینی، معاون زنان و خانواده ریاست جمهوری ایران روز جمعه، هشتم مهرماه، اذعان کرد که برگزاری کلاس‌های آموزشی دوساعته در گشت ارشاد با موضوع حجاب تاکنون هیچ اثری نداشته است.

خبرگزاری ایلنا روز جمعه به نقل از انسیه خزعلی از برنامه‌ها و طرح‌های جدید در موضوع حجاب خبر داد و گفت: «آموزش‌ها باید حتما توسط دستگاه‌های متولی و با فنون لازمی که تاثیرگذار است، انجام بگیرد.»

او همچنین گفت: «دستگاه‌هایی که متولی هستند و کم‌کاری و ترک فعل کرده‌اند هم باید مورد بازخواست قرار گیرند.»

خانم خزعلی در ادامه در پاسخ به این سوال که «آیا آموزش‌های دو ساعته می‌تواند تاثیرگذار باشد یا خیر» به‌روشنی اذعان کرده است: «به نظر من نمی‌تواند تاثیرگذار باشد.»

اقرار به بی‌فایدگی این کلاس‌های بازآموزی که برای اجرای حجاب اجباری برای زنانی برگزار می‌شود که در خیابان توسط گشت ارشاد بازداشت می‌شوند کمتر از دو هفته پس از مرگ مهسا امینی رسانه‌ای می‌شود.

مرگ مهسا امینی، جوان ۲۲ ساله سقزی، که پس از بازداشت توسط گشت ارشاد و انتقال به خیابان وزرا در تهران برای کلاس آموزشی در مورد حجاب جان باخت با واکنش‌های گسترده داخلی و بین‌المللی مواجه شده است.

از جمله حرکت‌های اعتراضی زنان در ایران به این اقدام، سوزاندن روسری‌ها در آتش، حضور بدون حجاب در خیابان‌ها، حتی در شهرهای مذهبی چون قم، و به دست گرفتن روسری‌ها در تجمع‌های اعتراضی جاری است.

علاوه بر این اقدام نمادین، شمار زیادی از زنان ایرانی و غیر ایرانی نیز با کوتاه کردن موهای خود اعتراض خود را به حجاب اجباری و سرکوب خشونت‌آمیز اعتراض‌ها در پی کشته شدن مهسا امینی نشان داده‌اند.

در خلال اعتراض‌های گسترده در روزهای گذشته شماری از مقامات فعلی و سابق جمهوری اسلامی نیز بر ناکارآمدی شیوه‌های ترویج حجاب در ایران تاکید کرده‌اند.

جمعی از طلاب و مدرسین حوزه‌های علمیه قم، مشهد و تهران نیز روز جمعه، هشتم مهر، با انتشار بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن خشونت‌آمیز اعتراض‌ها و کشتن معترضان درباره «رعایت اصل حجاب» گفته‌اند که «فارغ از اختلافات در باب حدود آن که شرعاً واجب است، اما اجبار بر رعایت حجاب هیچ دلیل شرعی ندارد و ادله‌هایی که برخی به سود آن اقامه نموده‌اند، ضعیف و مخدوش است.»

در این بیانیه همچنین آمده است: «نه مسوولین امر به معروف و ماموران گشت ارشاد، از حلال و حرام و معروف و منکر، آگاهی دارند و نه افرادی که مورد ارشاد واقع می‌شوند، عمل خود را منکر و حرام میدانند. ارشاد ناآگاه هم که واجب نیست.»

بیانیه جمعی از طلاب حوزه‌های علمیه: علی خامنه‌‌ای مجتهد و مرجع تقلید نیست

عکس آرشیوی است

بیانیه‌ای منسوب به «جمعی از طلاب و مدرسین حوزه‌های علمیه قم، مشهد و تهران» در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که در آن آمده است «علی خامنه‌‌ای مجتهد و مرجع تقلید نیست».

نویسندگان این بیانیه همچنین از حکومت جمهوری اسلامی خواسته‌اند که به کشتار مردم معترض در خیابان‌ها پایان دهد.

در بیانیه این طلاب که روز جمعه، هشتم مهر، منتشر شده آمده است: «به‌عنوان کسانی که عمر خود را در راه تحصیل علوم دینی صرف کرده‌ایم، قاطعانه و با اطلاع کامل عرض می‌کنیم که در این حکومت موسوم به اسلامی، هیچ‌ یک از صاحب‌منصبان تأثیرگذار و افراد دارای تریبون مجتهد نیستند و تحصیلات حوزوی درخوری ندارند: نفر اول حکومت، یعنی آقای علی خامنه‌ای، به هیچ‌ وجه مجتهد محسوب نمی‌شود، تا چه رسد به مرجع تقلید.»

در ادامه این بیانیه آمده است: «بر فرض پذیرش ولایت ابتدایی او، با توجه به جنایات و تقصیرات متعددی که در طول حکومتش مستند به اوست و تکبر و تفرعن و استبداد رأی و طغیانی که در او موج می‌زند و مشهود همگان است، از ولایت منعزل است و احکام صادره از او و منصوبانش از جمله رئیس قوۀ قضائیه و قضات محاکم، نامشروع و فاقد نفوذ و رجوع به ایشان، مصداق رجوع به طاغوت است.»

این طلاب در این بیانیه همچنین از ارسال نامه از دفتر قمِ آقای خامنه‌ای (تحت مدیریت مجتبی خامنه‌ای) به دفتر مراجع تقلید خبر داده و گفته‌اند که در این نامه مراجع تهدید شده‌اند که به حوادث جاری «واکنش انتقادی» نشان ندهند و با «حربه نخ‌نماشده‌ توهین به مقدسات» از مراجع علیه اعتراضات بیانیه بگیرند.

در این بیانیه ضمن دعوت از مراجع برای شکست سکوت، از حکومت خواسته شده است تا «به خشونت علیه معترضان پایان دهد و دست از کشتار مردم بکشد، بازداشت‌شدگان را آزاد کند و هر چه سریع‌تر زمینه برگزاری همه‌پرسی تحت نظارت سازمان‌های بین‌المللی را فراهم نماید.»

طلاب معترض به جمهوری اسلامی در پایان با اشاره به «حق اعتراض و دفاع مشروع مردم ایران در مقابل سرکوبگران» گفته‌اند که رفراندوم سال ۱۳۵۸ با توجه به مرگ بیشتر رأی‌دهندگان و در نتیجه عدم شرکت اکثریت جمعیت فعلی مردم ایران در آن، برای زمان کنونی فاقد اعتبار است.

نسرین ستوده می‌گوید امکان «تغییر رژیم» کاملا وجود دارد

نسرین ستوده، فعال حقوق بشر، در مصاحبه‌ای با مجله تایم تاکید کرد که اعتراضات به‌رغم تلاش حکومت ایران برای سرکوب آن، ادامه خواهد داشت و این راه بی‌بازگشت است.

خانم ستوده که از زندان به مرخصی استعلاجی آمده است، اظهار داشت: «حتی اگر خواسته‌های مردم برآورده نشود، واقعیت برای همیشه تغییر خواهد کرد. آنها [زنان معترض] دیگر تن به حجاب اجباری نخواهند داد.»

شهرهای مختلف ایران طی حدود دو هفته است که صحنه اعتراضات گسترده‌ای بوده‌اند. این اعتراضات در واکنش به جان باختن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد آغاز شد، اما بسیاری از مخالفان آن را طلیعه تغییر حکومت ایران دانسته‌اند.

نسرین ستوده اظهار داشت: «[جمهوری اسلامی] یک نظام توتالیتر است که مردم آن را با گوشت، پوست و استخوان خود در زندگی روزانه احساس می‌کنند. حکومتی است که هیچ گونه آزادی را تضمین نمی‌کند و به هیچ وجه با خواسته‌های مردم خود را مطابقت نمی‌دهد. آن‌چه هر روز روشن‌تر می‌شود این است که مردم آشکارا خواستار تغییر رژیم هستند.»

وی افزود: «آن‌چه مردم می‌خواهند تغییر رژیم است و بازگشتی هم به گذشته دیگر در کار نیست. آنچه ما از اعتراضات و اعتصاباتی که آغاز شده است می‌فهمیم، این است که امکان تغییر رژیم کاملا وجود دارد.»

با استفاده از مجله تایم؛ س.ن/ک.ر

عربستان سعودی حملات ایران به کردستان عراق را محکوم کرد

وزارت خارجه عربستان سعودی روز پنج‌شنبه حملات ایران به اقلیم کردستان عراق را محکوم کرد و هشدار داد که این اقدام امنیت عراق را به مخاطره انداخته است.

این وزارتخانه در شبکه اجتماعی توییتر نوشت: «وزارت خارجه [عرستان سعودی] به تاکید می‌گوید که هر حمله‌ای که امنیت و ثبات عراق را در معرض خطر قرار دهد، رد می‌کند.»

ریاض همچنین اقدام ایران را ناقض قوانین و هنجارهای بین‌الملل دانسته و از جامعه جهانی خواسته است که در برابر آن موضع‌گیری کند.

گزارش‌ها حاکی است که حملات سپاه پاسداران به اقلیم کردستان عراق تنها در روز پنج‌شنبه ۱۳ کشته بر جای گذاشته است.

عراق و ایالات متحده این حملات را محکوم کرده‌اند. ایران اما می‌گوید که هدف از این حملات «گروه‌های تروریستی» است.

با استفاده از گزارش‌های العربیه و رادیو فردا؛ س.ن/ک.ر

دنیا راد پس از انتشار عکس بی‌حجاب او در یک رستوران تهران بازداشت شد

دنیا راد (سمت راست) در یک رستوران تهران در حال خوردن صبحانه.

گزارش‌ها حاکی است، دنیا راد، فعال سینمایی و فضای مجازی٬ که روز چهارشنبه عکسی از او بدون حجاب و در حال خوردن صبحانه در یک رستوران در تهران منتشر شده بود، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است.

انتشار این عکس در روز گذشته در شبکه‌های اجتماعی مورد استقبال گسترده قرار گرفت.

خواهر دنیا راد در پستی در اینستاگرام نوشته است : «دیروز و پس از انتشار عکس فوق نهادهای امنیتی با خواهرم -دنیا راد- تماس گرفتند و او را برای ادای پاره‌ای توضیحات احضار کردند. امروز و پس از مراجعه دنیا به محل تعیین شده، او را دستگیر کردند. پس از چند ساعت بی خبری دنیا طی تماس کوتاهی با من گفت که به بند ۲۰۹ زندان اوین انتقال داده‌شده‌است. خانواده ما به شدت نگران سلامتی و امنیت دنیاست.»

سازمان حقوق بشر ایران شمار جان‌باختگان اعتراض‌های اخیر را «دست‌کم ۸۳ نفر» اعلام کرد

اعتراضات اخیر در ایران به دنبال جان‌باختن مهسا امینی آغاز شد.

سازمان حقوق بشر ایران می‌گوید٬ در اعتراضات سراسری جاری که با اعتراض به جان‌باختن مهسا امینی در بازداشت «گشت ارشاد» آغاز شد، تاکنون «دست‌کم ۸۳ نفر» به دست نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی کشته شده‌اند.

سازمان حقوق بشر ایران در اطلاعیه خود می‌گوید: جان‌باختگان اعتراض‌های اخیر در ۱۶ استان ایران به دست ماموران جمهوری اسلامی کشته شدند. براساس این اطلاعیه؛ استان مازندران با ۲۶ نفر بیشترین شمار جان باختگان را داشته است.

شمار جان‌باختگان به تفکیک استان‌ها عبارتند از: گیلان ۱۱ نفر، آذربایجان غربی ۱۱ نفر، کرمانشاه ۶ نفر، کردستان ۶ نفر، البرز ۵ نفر، تهران ۴ نفر، کهگیلویه و بویراحمد ۲ نفر، اصفهان ۲ نفر، خراسان رضوی ۲ نفر، زنجان ۲ نفر، قزوین ۲ نفر، آذربایجان شرقی ۱ نفر، سمنان ۱ نفر، ایلام ۱ نفر و بوشهر ۱ نفر.

این سازمان مدافع حقوق بشر در ایران در اطلاعیه خود آورده است: «استفاده از سلاح جنگی علیه معترضان یک جنایت بین‌الملی است و جامعه جهانی موظف است که از بروز و ادامه این جنایت جلوگیری کند».

آمریکا کشته شدن یک شهروند این کشور در حملات ایران به کردستان عراق را تایید کرد

حملات موشکی و پهپادی جمهوری اسلامی ایران به مقر احزاب کرد در اقلیم کردستان عراق .

ایالات متحده روز پنج‌شنبه اعلام کرد که یکی از شهروندان آن در جریان حملات ایران به اقلیم کردستان در شمال عراق کشته شده است.

سپاه پاسداران روز پنح‌شنبه حملات برون مرزی خود به اقلیم کردستان را از سر گرفت که طبق گزارش‌ها ۱۳ کشته بر جای گذاشت.

ودانت پاتل، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده، روز پنج‌شنبه گفت: «می‌توانیم تایید کنیم که یکی از شهروندان آمریکایی در نتیجه حمله راکتی به اقلیم کردستان عراق کشته شده است.»

او با استناد به قوانین حفظ حریم خصوصی از ارائه جزئیات بیشتر درباره این رخداد خودداری کرد. اما در عین حال تاکید داشت که واشینگتن این حملات را محکوم می‌کند.

آقای پاتل به خبرنگاران گفت: «ما بار دیگر اقدام ایران به نقض حاکمیت ملی و تمامیت ارضی عراق را محکوم می‌کنیم.»

وی همچنین در پاسخ به این سئوال که آیا ایالات متحده دست به اقدامات تلافی‌جویانه خواهد زد گفت، واشینگتن از «ابزارهای مختلفی» برخوردار است که با استفاده از آنها می‌تواند ایران را پاسخ‌گوی «اقدامات بی‌ثبات‌کننده‌اش در منطقه» بکند.

یک روز قبل از این ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا، سنتکام، از سرنگونی یک پهپاد ایرانی در اقلیم کردستان عراق خبر داده بود.

با استفاده از گزارش خبرگزاری فرانسه؛ س.ن

شروین حاجی‌پور، خواننده ترانه «برای ...»، بازداشت شد

شروین حاجی‌پور

یک منبع آگاه شامگاه پنج‌شنبه هفتم مهر به رادیو فردا گفت که ماموران امنیتی جمهوری اسلامی، شروین حاجی‌پور، خواننده و سازنده ترانه «برای ...» را بازداشت کرده‌اند.

هنوز از نهاد بازداشت‌کننده و محل نگه‌داری این خواننده و ترانه‌سرا اطلاعی در دست نیست.

همزمان، ویدئوی ترانه شروین حاجی‌پور که آن را بر اساس توئیت‌های اعتراضی با موضوع «برای...» ساخته است، از صفحه اینستاگرام او حذف شد.

ویدئوی این ترانه تنها در صفحه شخصی شروین حاجی‌پور نزدیک به ۴۰ میلیون بازدید را به ثبت رساند که در نوع خود رکوردی کم‌سابقه به شمار می‌رود.

به علاوه از زمان انتشار این قطعه در سه روز گذشته، برخی کاربران ناشناس ویدئوکلیپ‌هایی را از ترکیب این آهنگ با تصاویر و ویدئوهای آرشیوی مربوط به ایران ساخته و منتشر کرده‌اند.

این ویدئوها نیز با استقبال گسترده کاربران ایرانی به ویژه در شبکه‌های اجتماعی مواجه شده است.

استقبال گسترده از این قطعه در شرایطی است که از شروع اعتراضات سراسری اخیر که با مرگ مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد آغاز شد اینستاگرام در ایران فیلتر شده و نسخه‌های بسیار زیادی از این ویدئو و همچنین فایل صوتی آن نیز در دیگر شبکه‌های اجتماعی در حال دست‌ به‌ دست‌ شدن است.

روایت پسرخاله مهسا امینی از ساعات پس از بازداشت او توسط گشت ارشاد

مهسا امینی

پسرخاله مهسا امینی می‌گوید بعد از بازداشت او توسط گشت ارشاد، خانواده امینی بلافاصله با دوستان و بستگان و حتی آشنایان در تهران تماس گرفته بودند تا به فرزندشان در بازداشتگاه پلیس امنیت اخلاقی دسترسی پیدا کنند اما «اجازه نیافتند».

عرفان مرتضایی روز پنج‌شنبه هفتم مهر در مصاحبه با خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که او همراه با سایر اعضای خانواده در تماس با اقوام و دوستان در تهران تلاش کردند تا در آن ساعات‌ سرنوشت‌ساز، راهی برای دیدن مهسا در بازداشتگاه پیدا کنند.

او افزوده که خبر بازداشت مهسا (ژینا) را همان زمان از برادرش شنیده بود: «به من نوشت که مهسا توسط گشت ارشاد بازداشت شده است ... ما به هر وسیله‌ای تلاش کردیم به او دسترسی پیدا کنیم، اما نگذاشتند».

آقای مرتضایی یادآوری کرد: یک شاهد عینی به خانواده مهسا گفته است که او در حین بازداشت مورد ضرب‌وجرح قرار گرفته است.

به گفته پسرخاله مهسا، اگرچه در بحبوحه اعتراضات مردمی و به دلیل ملاحظات امنیتی، خانواده امینی خود را از انظار دور نگه داشته‌اند اما افتخار می‌کنند که مهسا (ژینا) به «نمادی برای ایستادگی در برابر بی‌عدالتی و ظلم» تبدیل شده است.

آقای مرتضایی تاکید کرده که «نه مهسا و نه خانواده‌اش سیاسی نبودند: پدرش کارمند ساده و مادرش خانه‌دار بود. خانواده آن‌ها از سیاست دوری می‌کرد».

او که از سال ۲۰۲۰ ساکن سلیمانیه عراق است، در پایان گفت: «اخیرا از خانواده او شنیده بودم که مهسا برای تحصیل در رشته حقوق در دانشگاه پذیرفته شده است».

آقای مرتضایی در پایان گفت: «مهسا زیبا بود، همیشه خندان و سرشار از زندگی».

بیشتر

XS
SM
MD
LG