لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۷ مهر ۱۴۰۱ تهران ۰۸:۵۹

آسترازنکا با سه ماه تاخير بخشی از واکسن‌های اتحاديه اروپا را تحويل داد


واکسن آسترازنکا برای کشورهای اروپای مرکزی و فقیر از اهمیت زیادی برخوردار است.

شرکت بریتانیایی- سوئدی «آسترازنکا» تاکنون ۵۰ میلیون دوز واکسن کرونا به اتحادیه اروپا تحویل داده است.

این شرکت قرار بود این تعداد واکسن را تا پایان ماه ژانویه به اتحادیه اروپا تحویل دهد و تاخیر در تحویل واکسن‌ها باعث بروز جدال‌های لفظی و قضایی شده بود.

در راستای همین جدال‌ها، کمیسیون اروپا اواخر ماه آوریل با شکایت قضایی از این شرکت تلاش کرد آن را وادار کند که تا نیمه سال جاری میلادی دوز بیشتری از واکسن کرونا به این اتحادیه تحویل دهد.

اتحادیه اروپا قبل از شکایت قضایی سعی کرد از طریق مذاکره و حتی تهدید به جلوگیری از صادرات این شرکت از کارخانه‌های واقع در کشورهای اروپایی، شرکت «آسترازنکا» را وادار کند که به تعهدات خود عمل کند.

به گفته مقامات اتحادیه اروپا، این شرکت در سه ماهه گذشته بخش اعظم تولیدات خود را به کشورهای دیگر صادر کرده است.

طبق قرارداد دو طرف، شرکت «آسترازنکا» متعهد شده بود که نهایت تلاش خود را انجام دهد تا پایان ماه ژوئن سال‌جاری میلادی ۳۰۰ میلیون دوز واکسن به اتحادیه اروپا تحویل دهد.

شرکت «آسترازنکا» اما با استناد به مشکلات در خط تولید و محدودیت‌های صادراتی اعلام کرد که تا پایان ماه ژوئن می‌تواند فقط ۱۰۰ میلیون دوز تحویل دهد.

همزمان با این تحولات، مسئول ستاد واکسیناسیون در اتحادیه اروپا اعلام کرد که این اتحادیه برای خرید حدود ۸۰۰ ميليون دوز دیگر از واکسن «فایزر» در سال‌های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲، یک قرارداد جدید با این شرکت امضا کرده است.

این اتحادیه همچنین روز یکشنبه اعلام کرد که برنامه‌ای برای تمدید سفارش خرید واکسن کرونا از شرکت آسترازنکا ندارد.

واکسن آسترازنکا برای کشورهای اروپای مرکزی و فقیر از اهمیت زیادی برخوردار است، زیرا در مقایسه با واکسن فایزر هم ارزان است و هم شرایط استفاده از آن آسان است، با وجود این تاخیر در تامین این واکسن باعث شده که اتحادیه اروپا از خرید واکسن از این شرکت نومید شود.

در ماه‌های گذشته همچنین انتشار برخی گزارش‌ها درباره تبعات احتمالی واکسن «آسترازنکا» سبب شد که برخی کشورهای اروپایی برای مدت محدود تزریق این واکسن را متوقف کنند.

تازه‌ترین آمار اداره بهداشت عمومی بریتانیا که مستند به نتایج واکسیناسیون ماه‌های اخیر در این کشور است اما نشان می‌دهد تزریق دوز اول واکسن «آسترازنکا» خطرات مرگ بر اثر ابتلا به کووید ۱۹ را حدود ۸۰ درصد کاهش می‌دهد.

بر اساس این پژوهش‌ها، دوز اول واکسن «فایزر» نیز حدود ۸۰ درصد و تزریق دوز دوم حدود ۹۷ درصد خطر مرگ بر اثر ابتلا به کووید را کاهش می‌دهد.

اداره بهداشت عمومی بریتانیا همچنین اعلام کرده است که در مقایسه با افرادی که واکسن نزده‌اند، تزریق دوز اول واکسن‌های آسترازنکا و فایزر، به ترتیب «حدود ۵۵ درصد و ۴۴ درصد محافظت در برابر مرگ ایجاد می‌کند».

همچنین بر اساس نتایج واکسیناسیون ماه‌های اخیر در بریتانیا، تزریق هر دو دوز واکسن « فایزر» در افراد بالای ۸۰ سال ریسک بستری شدن را ۹۳ درصد کاهش می‌دهد.

بریتانیا تاکنون بخش عمده‌ای از واکسن تولیدی شرکت آسترازنکا را خریداری کرده است.

این کشور با واکسیناسیون بیش از ۵۱ میلیون شهروند خود در صدر کشورهای اروپایی قرار گرفته است.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز/ش.ر/ک.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG