لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۸ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۱۱:۴۵

مرگ حداقل ۲۷ مهاجر هنگام عبور از کانال مانش


گزارشگران رویترز صبح روز چهارشنبه گروهی شامل بیش از ۴۰ مهاجر را که با یک قایق پلاستیکی به سوی بریتانیا در حرکت بود مشاهده کردند.

به گفته شهردار کاله، بندری در شمال فرانسه، حداقل ۲۷ مهاجر هنگام عبور از کانال مانش برای رسیدن به سواحل بریتانیا بر اثر واژگون شدن یک قایق کوچک و ناامن غرق شدند.

به گفته ماهیگیران محلی، روز چهارشنبه سوم آذر به دلیل آرام بودن دریا تعداد بسیار بیشتری از مهاجران سواحل فرانسه را به سوی بریتانیا ترک کردند.

یک ماهیگیر پس از دیدن قایق واژگون شده و اجساد بی‌حرکتی که در سطح آب شناور بودند به گارد ساحلی و ماموران امداد اطلاع داد.

شهردار بندر کاله که یکی از نقاط اصلی حرکت مهاجران به سوی سواحل بریتانیاست در مصاحبه‌ با یک شبکه تلویزیونی محلی تعداد تلفات را حداقل ۲۷ نفر اعلام کرد.

گارد ساحلی اعلام کرد که فعلا نمی‌تواند تعداد دقیق افرادی را که غرق شده‌اند مشخص کند و افزود ماموران امداد ۲۰ نفر را در محل حادثه پیدا کردند که فقط دو نفر از آن‌ها زنده بودند.

ارزیابی اولیه گارد ساحلی و مقامات محلی این است که قایق واژگون شده حدود ۴۰ سرنشین داشته است.

جرالد دارمانین، وزیر کشور فرانسه در مسیر سفر به بندر کاله در توئیتی نوشت: «واژگونی قایق و غرق شدن تعدادی از مهاجران در کانال مانش حادثه بسیار دردناکی است».

مقامات محلی گفتند دو هلی‌کوپتر و سه قایق گارد ساحلی برای عملیات نجات و تجسس به محل حادثه اعزام شده‌اند.

یک ماهیگیر اهل منطقه به خبرگزاری رویترز گفت صبح روز چهارشنبه دو قایق پلاستیکی را در نزدیکی ساحل دیده که یکی از آن‌ها حامل سرنشین و دیگری خالی بود.

به گفته او، یکی از همکارانش پس از مشاهده یک قایق خالی و حدود ۱۵ پیکر شناور در سطح آب به ماموران امداد و گارد ساحلی فرانسه خبر داد.

او افزود که روز چهارشنبه به دلیل هوای آرام منطقه تعداد بیشتری از قایق‌های مهاجران در حاشیه ساحل دیده می‌شدند هر چند هوا و آب دریا بسیار سرد است.

گزارشگران رویترز نیز صبح روز چهارشنبه گروهی شامل بیش از ۴۰ مهاجر را که با یک قایق پلاستیکی به سوی بریتانیا در حرکت بود مشاهده کردند.

در همین حال، امانوئل مکرون رئیس‌جمهوری فرانسه گفت این کشور اجازه نخواهد داد که کانال مانش به «گورستان» تبدیل شود. او همچنین گفت که مسئول این تراژدی باید پیدا شود.

کانال مانش یکی از پر ترددترین مسیرهای کشتیرانی جهان است و آب‌های منطقه امواج نیرومندی دارد. قایق‌های پلاستیکی و ناامنی که مملو از سرنشین هستند به زحمت می‌توانند در برابر این امواج مقاومت کنند.

با وجود این‌که پلیس فرانسه می‌گوید اقدامات خود برای جلوگیری از حرکت مهاجران به سوی بریتانیا را افزایش داده ولی آمارهایی که اداره مهاجرت بریتانیا منتشر کرده است نشان می‌دهد تعداد مهاجرانی که با عبور از کانال مانش به سواحل آن کشور رسیده‌اند در سال جاری در حد چشمگیری افزایش یافته است.

این موضوع به یک عامل تنش در روابط فرانسه و بریتانیا بدل شده است.

سخنگوی دفتر نخست‌وزیری بریتانیا گفت بوریس جانسون در راس کمیته اضطراری کابینه حادثه مرگ مهاجران و بحران مهاجرت در کانال مانش را بررسی خواهد کرد.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز/ش.ر/ک.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیوفردا بخش ایران رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که با بودجه کنگره آمریکا و زیر نظر سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده فعالیت می‌کند. رادیوفردا در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG