لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱ خرداد ۱۴۰۱ تهران ۱۹:۲۵

درگیری هواداران مقتدی صدر و معترضان؛ دست‌کم ۸ معترض کشته شدند


تصویری از محل اعتراضات ضددولتی در نجف که به خشونت کشیده شد

مسئولین پزشکی عراق و فعالان سیاسی می‌گویند روز چهارشنبه ۱۶ بهمن در جریان درگیری با هواداران مقتدی صدر، روحانی شیعه حداقل ۸ نفر از تظاهرکنندگان ضد دولتی کشته و ۵۲ نفر دیگر مجروح شدند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی از این رخداد می‌نویسد، این درگیری‌های خشونت آمیز نشان دهنده بروز اختلاف بین معترضان و هواداران مقتدا صدر است که ابتدا از این اعتراضات حمایت می‌کردند. اما در پی انتصاب محمد علاوی به مقام نخست وزیری عراق که مورد تائید مقتدی صدر است او حمایت از اعتراض‌ها را متوقف کرده و با اقلیت حاکم بر کشور همسو شده است.

از آن زمان مقتدی صدر ضمن متوقف کردن حمایت خود از معترضان در پیام‌های متعددی از طرفداران خود خواسته است به خیابان‌ها بیایند. دستورهای متناقض او تنش و درگیری بین هوادارانش و متعرضان ضد دولتی را افزایش داده و برخی از معترضان می‌گویند هواداران مقتدا صدر آنها را تهدید کرده‌اند که دستورات این روحانی شیعه را اجرا کرده و یا محل تظاهرات را ترک کنند.

به گفته دو شاهد عینی درگیری بین معترضان و هواداران صدر در شهر نجف روی داد.

به گفته معترضان، هواداران مقتدی صدر به محل تحصن آنها حمله کرده و چادرهای معترضان را به آتش کشیدند. گروهی از معترضان با استفاده از چوب دستی سعی کردند جلوی تهاجم آنها را بگیرند و تعدادی از آنها بر اثر تیراندازی زخمی شدند.

به گفته دو مقام بیمارستان و یکی از مسئولان سردخانه، ۸ نفر از معترضان کشته و ۵۲ نفر دیگر مجروح شده‌اند.

مخالفان که اعتراض به بیکاری، فساد دولتی و وضعیت وخیم خدمات دولتی را از ماه اکتبر در بغداد و شهرهای شیعه نشین جنوب عراق شروع کردند نامزدی محمد توفیق علاوی برای مقام نخست وزیری را رد کرده‌اند.

در پنج ماهی که از این اعتراضات می‌گذرد حداقل ۵۰۰ نفر به ضرب گلوله نیروهای امنیتی کشته شده‌اند.

محمد توفیق علاوی در توئیتی نوشت، «این حوادث دردناک» باید برای دولت فعلی انگیزه مهمی باشد تا زمان تشکیل دولت جدید و اجرای مطالبات همه مردم عراق به وظیفه خود در حفاظت از معترضان عمل کند.

معترضان مخالف دولت شبه نظامیان تحت فرمان مقتدی صدر را مسئول این قتل‌ها می‌دانند.

یکی از معترضان گفت: «تمام چادرها در میدان را آتش زدند و اکنون میدان در کنترل طرفداران مقتدی صدر است. پلیس هیچ کاری نکرد و ما میدان را ترک کردیم.»

صفا التمیمی، یک سخنگوی نظامی شبه نظامیان وفادار به مقتدی صدر گفت، «گروههای ناشناخته» با نارنجک به تجمع معترضان و طرفداران مقتدی صدر در میدان صدرین نجف حمله کرده‌اند.

او بدون نام بردن از گروه یا حزب خاصی افزود، برخی از احزاب می کوشند «تفرقه بیاندازند».

فرماندار نجف روز پنجشنبه را تعطیل عمومی اعلام کرده است.

با استفاده از گزارش آسوشیتدپرس؛ ش.ر/س.ن

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG