لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۵ مهر ۱۴۰۱ تهران ۱۵:۲۴

خبرخوان

مقام دولت آمریکا: اتهام علیه یک عضو سپاه پاسداران نباید بر دیپلماسی هسته‌ای تاثیر بگذارد

تصاویری که وزارت دادگستری آمریکا از شهرام پورصفی منتشر کرده است

ایالات متحده می‌گوید اتهام علیه یک عضو سپاه پاسداران،‌ نباید بر دیپلماسی هسته‌ای در قبال ایران تأثیر بگذارد.

یک مقام دولت آمریکا روز چهارشنبه به خبرگزاری رویترز گفت که ایالات متحده معتقد نیست اتهامات علیه یک عضو سپاه پاسداران جهت توطئه برای قتل جان بولتون بر دیپلماسی هسته‌ای در قبال ایران تأثیر بگذارد.

این مقام آمریکایی که خواست نامش فاش نشود تاکید کرد: «از نظر ما نباید چنین باشد» چرا که وزارت دادگستری، مستقل از دیپلماسی آمریکا در قبال ایران، اتهامات شهرام پورصفی را پیگیری می‌کند.

وزارت دادگستری آمریکا شهرام پورصفی،‌ عضو نیروی قدس سپاه پاسداران، را متهم کرده که قصد داشته «۳۰۰ هزار دلار به افرادی در آمریکا پرداخت کند تا آقای بولتون را در واشینگتن دی سی یا ایالت مریلند به قتل برسانند.»

انگیزه احتمالی «شهرام پورصفی» از این اقدام، گرفتن «انتقام» کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس سپاه پاسداران، عنوان شده است. قاسم سلیمانی دی ماه سال ۱۳۹۹ در فرودگاه بغداد به فرمان دونالد ترامپ کشته شد.

در همین حال، جان بولتون دولت بایدن را متهم کرده که با «التماس» برای بازگشت به توافق هسته‌ای باعث تشویق جمهوری اسلامی برای اقدام علیه مقام‌های آمریکایی شده است.‎

مشاور امنیت ملی کاخ سفید نیز روز چهارشنبه در بیانیه‌ای به جمهوری اسلامی هشدار داد که هرگونه اقدام جمهوری اسلامی علیه شهروندان آمریکا پیامدهای شدیدی برای ایران خواهد داشت.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

پنج اقتصاددان ایرانی: متحیریم حکومت چگونه به «حوزه‌های فرهنگیِ شخصیِ مردم» ورود می‌کند

پنج اقتصاددان ایرانی در داخل کشور در بیانیه‌ای ضمن اشاره به ریشه‌ها و گستردگی اعتراض‌های کنونی، به مقامات جمهوری اسلامی هشدار دادند که برای «کنار زدن مشکلات» باید «واقعیت‌های فرهنگی و اجتماعی موجود جامعه ایران» را بپذیرند.

در این بیانیه که روز جمعه، ۱۵ مهر منتشر شده است، این اقتصاددانان گفته‌اند که بر اساس شواهد موجود «التهابات موجود» به دلیل «سوء تدبیر از مراحل کم‌خطر عبور کرده و وارد فاز خشم شده‌ است.»

به گفته آن‌ها «ممکن است تصمیم‌گیرندگان موفق شوند در مرحله خشم، آن را سرکوب کنند و به اشتباه تصور کنند که غائله به پایان رسیده اما با خشم فروخفته بخش‌های بزرگ و موثر جامعه، اداره کشور جز از طریق تداوم به‌کارگیری اجبارهای مختلف ناممکن می‌شود.»

این پنج اقتصاددان در بخشی از بیانیه خود، ردپای وقایع اخیر را «تحولات جامعه زنان»، «تحولات جمعیتی» و «وضعیت رفاه خانوارهای ایرانی» عنوان کرده و درباره مشکلات اقتصادی گفته‌اند که سطح رفاه خانوارهای ایرانی به‌طور متوسط، طی دهه ۱۳۹۰، حدود ۳۷ درصد کاهش پیدا کرده است و به‌طور خاص، ۱۰ درصد کم‌درآمد جمعیتی کشور با حدود ۳۰ درصد کاهش سطح رفاه مواجه بوده است و جمعیت کم‌درآمد کشور به رقم «هشداردهنده» ۲۳ میلیون نفر رسیده است.

در ادامه این بیانیه با اشاره به سایر مشکلات مانند «نرخ بالای بیکاری، انباشت مشکلاتِ آب، خاک و محیط زیستی، ورشکستگی صندوق‌های بازنشستگی، مشکلات عمیق نظام بانکی و کسری بودجه بزرگ ساختاری» گفته شده است: «متحیر می‌شویم که چگونه نظام حکمرانی، بی‌محابا، جبهه‌های بسیار پرریسک جدیدی مانند ورود به حوزه‌های فرهنگیِ شخصیِ مردم را به‌روی خود می‌گشاید و خود، داوطلبانه به ابعاد بحران‌ها می‌افزاید.»

این اقتصاددانان در ادامه با تاکید بر «حق انتقاد و اعتراض مردم» و لزوم به رسمیت شناختن این حق از سوی حکومت به «تصمیم‌گیرندگان» هشدار داده‌اند که «برای اجتناب از فرو افتادن عمیق‌تر در بازیِ باخت-باختِ موجود، ابتکار عمل را به‌طور به دست گیرند» و بر استفاده از «ادبیاتِ اعتراضیِ وزین» از سوی معترضان تاکید کرده‌اند.

این بیانیه را محمدمهدی بهکیش، حسن درگاهی، محمد طبیبیان، موسی غنی‌نژاد و مسعود نیلی امضا کرده‌اند.

کشته شدن مهسا امینی توسط «گشت ارشاد» با اعتراض‌های گسترده داخلی و خارجی همراه شد و بسیاری از شخصیت‌های شناخته‌شده، مقامات، دولت‌ها، نهادها، سازمان‌ها و شهروندان در سراسر جهان ضمن محکوم کردن این موضوع، از اعتراض‌های مردمی در ایران حمایت کردند.

جایزه صلح نوبل به یک فعال اهل بلاروس و دو نهاد مدنی در روسیه و اوکراین رسید

آلِس بیالیاتسکی در نشست انجمن نویسندگان بلاروس در مارس ۲۰۱۷

کمیته نروژی صلح نوبل روز جمعه از اهدای این جایزه به یک فعال اهل بلاروس و دو نهاد مدنی در روسیه و اوکراین خبر داد.

بنا بر اعلام این کمیته، آلِس بیالیاتسکی فعال حقوق بشر اهل بلاروس، سازمان مدافع حقوق بشر مِموریال در روسیه و سازمان آزادی‌های مدنی در اوکراین، به طور مشترک برنده جایزه صلح نوبل در سال ۲۰۲۲ هستند.

کمیته صلح نوبل می‌گوید برندگان امسال نمادهایی از جامعه مدنی در کشورهایشان هستند و سال‌ها برای پیشبرد حق انتقاد از قدرت و حفاظت از حقوق بنیادین تلاش کرده‌اند.

آلِس بیالیاتسکی که ۶۰ سال دارد، سال گذشته با اتهامایی در زمینه تخلفات مالیاتی بازداشت شد. مدافعان حقوق بشر اتهام‌های او را سیاسی خوانده‌اند.

سازمان مِموریال قدیمی‌ترین و شناخته شده‌ترین نهاد مدافع حقوق بشر در روسیه است که بیش از ۵۰ نهاد و سازمان مختلف در سراسر کشور را دربرمی گیرد و در ماه‌های اخیر فعالیت آن در روسیه ممنوع اعلام شد.

سازمان آزادی‌های مدنی در اوکراین که سال ۲۰۰۷ تأسیس شده در زمینه حقوق بشر و پیشبرد دموکراسی فعالیت می‌کند.

برنده نوبل ادبیات حجاب اجباری را «محدودیت مطلق» خواند

انی ارنو، برنده جایزه نوبل ادبیات ۲۰۲۲

انی ارنو نویسنده فرانسوی برنده جایزه نوبل ادبیات امسال در پاسخ به سؤالی درباره اعتراضات ایران، حجاب اجباری را «محدودیت مطلق» توصیف کرد.

او روز پنجشنبه کمی پس از اعلام نامش از سوی آکادمی نوبل، در یک نشست خبری در پاریس گفت: «کاملاً طرفدار اعتراض زنان علیه این محدودیت مطلق هستم».

این نویسنده فرانسوی همچنین درباره جنجال اخیر درباره حجاب در فرانسه که پس از مرگ مهسا امینی به راه افتاده، گفت که از آزادی پوشش در فرانسه دفاع می‌کند و مسئله حجاب در فرانسه «در بستر یکسانی نیست».

خانم ارنو گفت: «هیچ کس [زنان محجبه در فرانسه] مجبور نیست، این یک انتخاب است. عدم تمایل برای به رسمیت شناختن این انتخاب، یک اشتباه در فرانسه است».

این اظهارات در حالی است که هو شدن ساندرین روسو، نماینده پارلمان فرانسه، هنگام سخنرانی در تجمع روز یکشنبه گذشته ایرانیان در پاریس بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های این کشور داشت.

این نماینده فرانسوی که از حوزه پاریس به پارلمان راه یافته و تحصیلات او در زمینه بوم‌شناسی است، پیش از این به دلیل تسامح در برابر حجاب اسلامی زنان در فرانسه مورد انتقاد قرار گرفته بود.

برخی سیاستمداران چپگرا در فرانسه با هر نوع ممنوعیت در زمینه حجاب اسلامی زنان در این کشور مخالفند.

اما منتقدانشان حجاب اسلامی را «نوعی بردگی» و «لباس سکسیستی» می‌دانند و حمایت این سیاستمداران از زنان معترض ایرانی را «ریاکارانه» توصیف کرده‌اند.

پیشتر نویسندگان فرانسوی بارها برنده جایزه نوبل ادبیات شده‌اند، اما امسال اولین بار است که یک نویسنده زن فرانسوی این جایزه معتبر را از آن خود کرده است.

موافقت وزارت خارجه آمریکا با فروش سیستم پیشرفته دفاع موشکی به کویت

سامانه موشکی پیشرفته سطح به هوا یا ناسامز

وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، پنجشنبه اعلام کرد که وزارت خارجه این کشور با فروش سیستم موشکی پیشرفته زمین به هوا و سیستم دفاع هوایی میانبرد به کویت به ارزش سه میلیارد دلار موافقت کرده است.

پنتاگون در بیانیه‌ای گفته است: این بسته تسلیحاتی «توانایی کویت را برای رویارویی با تهدیدات فعلی و آتی و در برابر بازیگران بدخیم منطقه‌ای افزایش می‌دهد.»

وزارت دفاع آمریکا در ادامه تصریح کرده است٬ این تسلیحات همچنین قابلیت همکاری با سیستم‌هایی که توسط نیروهای آمریکایی و سایر کشورهای حوزه خلیج فارس اداره می‌شوند را بهبود می‌بخشد.

مرکز آمار: قیمت مسکن در شهریور امسال نسبت به ماه مشابه پارسال ۴۶ درصد رشد داشته است

تهران (عکس از آرشیو)

مرکز آمار ایران از رشد ۴۵.۷ درصدی قیمت مسکن در شهریورماه امسال نسبت به ماه مشابه پارسال خبر داده است.

مرکز آمار ایران از رشد ۴۵.۷ درصدی قیمت مسکن در شهریورماه امسال نسبت به ماه مشابه پارسال خبر داده است.

بر اساس این گزارش، قیمت مسکن در شهریور نسبت به مردادماه نیز ۳.۳ درصد رشد داشته است.

طبق این گزارش، میانگین وزنی قیمت یک متر مسکن در تهران به بیش از ۴۶ میلیون تومان رسیده و رکورد تاریخی جدیدی شکسته است.

میانگین وزنی قیمت مسکن عبارت است از مجموع ارزش معاملات کل خانه‌های معامله شده تقسیم بر مجموع متراژ آن‌ها.

نکته دیگر در گزارش مرکز آمار، افت چشمگیر معاملات خرید مسکن است، بطوری که در شهریورماه امسال ۵ هزار و ۱۵۰ ملک مسکونی در تهران معامله شده است که حاکی از افت ۲۵ درصدی حجم معاملات نسبت به مردادماه است.

با استفاده از گزارش فردای اقتصاد، شرق. د.خ

عفو بین‌الملل: حداقل ۸۲ معترض بلوچ در سرکوب خونین اعتراضات زاهدان کشته شدند

عفو بین‌الملل روز پنجشنبه ۱۴ مهر با انتشار گزارشی از کشته شدن حداقل ۸۲ معترض بلوچ و افراد عادی در اعتراضات خیابانی زاهدان خبر داد.

این نهاد حقوق بشری می‌گوید نیروهای امنیتی ایران طی سرکوبی خشونت‌آمیز پس از نماز جمعه هشتم مهر در زاهدان، با شلیک گلوله و گاز اشک‌آور به سوی معترضان، تماشاگران و نمازگزاران، دست‌کم ۶۶ نفر از جمله کودکان را به طور غیرقانونی کشتند و صدها نفر را مجروح کردند: از آن زمان، ۱۶ نفر دیگر در حوادث جداگانه در زاهدان در میان سرکوب مداوم اعتراضات کشته شدند.

این گزارش می‌افزاید شواهد جمع‌آوری‌شده از فعالان، خانواده‌های قربانیان، شهادت‌ شاهدان عینی و تصاویر و فیلم‌های تظاهرات نشان می‌دهد که تعداد واقعی کشته‌شدگان زاهدان احتمالاً بیشتر است.

این گزارش می‌افزاید کشتار هشتم مهر در زاهدان، خونین‌ترین کشتار از زمان آغاز اعتراضات مردمی ایران به کشته شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد است.

اگنس کالامار، دبیرکل سازمان عفو بین‌الملل، می‌گوید مقامات ایران بارها و بارها بی‌اعتنایی کامل به قداست زندگی انسان‌ها را نشان داده و برای حفظ قدرت از هیچ اقدامی کوتاه نمی‌آیند: «خشونت بی‌رحمانه‌ای که نیروهای امنیتی ایران به راه انداخته‌اند، در خلأ رخ نمی‌دهد. این نتیجه مصونیت نظام‌مند و واکنش ضعیف جامعه بین‌المللی است».

او تصریح کرد: «منزجرکننده است که سه سال بعد از کشتار صدها نفر در اعتراضات آبان ۹۸، مقامات ایران با بی‌رحمی به تهاجم به جان انسان‌ها ادامه می‌دهند و برای جلوگیری از تکرار این اتفاقات، اعضای سازمان ملل باید یک مکانیسم مستقل تحقیق و پاسخگویی برای جدی‌ترین جنایات تحت قوانین بین‌المللی برای ایران ایجاد کنند».

با استفاده از گزارش سازمان عفو بین‌الملل/د.خ/ک.ر

حمله مسلحانه در تایلند جان ۳۵ نفر از جمله ۲۴ کودک را گرفت

عکس مهاجم

در یک حمله مسلحانه با چاقو به یک مهد کودک در تایلند در روز پنج‌شنبه، ۱۴ مهر، تا ظهر این روز ۳۵ تن، شامل ۲۴ کودک، کشته شدند.

با مرگ احتمالی مجروحان، شمار تلفات، از جمله در میان نوزادان، ممکن است افزایش یابد. تا لحظه نگارش خبر، حداقل ۱۲ زخمی به بیمارستان‌ها منتقل شده‌اند.

به گزارش رسانه‌های تایلند، مردی که به اسلحه و چاقو مجهز و عامل حمله بود، بعدا همسر و پسر خردسال خود را نیز با ضربات چاقو در خانه‌اش کشت. به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، یک کودک دیگر از قربانیان نیز دومین فرزند مهاجم بود که با گلوله پدرش در بیرون از خانه کشته شد.

ابتدا گفته شده بود که او تحت تعقیب پلیس است. مهاجم در گریز اولیه خود از مهد کودک، به سوی عابران تیراندازی کرد و با وانتی که سوار بود، شماری دیگر را هم زیر گرفت. او با رسیدن به خانه، پس از کشتن همسر و فرزندش، خودکشی کرد.

این جنایت در شهرک اوتایی ساوان در ۵۰۰ کیلومتری شمال شرق بانکوک، پایتخت، روی داد.

در لحظه ورود مهاجم به مهد کودک در ساعت مقارن با وقت ناهار، دست‌کم ۳۰ کودک در آن‌جا بودند که به رگبار گلوله بسته شدند. یکی از مربیان زن که هشت ماهه حامله بود، در میان قربانیان است.

مهاجم بعد از شلیک ممتد در ورودی و حیاط، وارد یکی از اتاق‌های بسته شد که شماری از اطفال در آن‌جا خوابانده شده بودند. در این‌جا او با چاقو به کودکان حمله کرد. اکثر کودکان شیرخوارگان زیر سه سال بودند.

ویدئوهای هولناکی از ملحفه‌های آغشته به خون کودکان در فضای مجازی منتشر شده است.

به گفته پلیس تایلند، این مرد افسر پلیس بود اما سال گذشته به دلیل مصرف مواد مخدر اخراج شده بود.

نخست ‌وزیر تایلند در بیانیه‌ای نوشت که از این جنایت هولناک تکان خورده، و دستور رسیدگی سریع به مجروحان را داده است.

به نوشته رویترز، هرچند اسلحه غیرقانونی در دست مردم در تایلند زیاد شده، اما کشتار دسته‌جمعی با سلاح گرم در مقایسه با کشورهای منطقه یک امر نادر است.

آخرین بار دو سال پیش یک سرباز به دلیل خشم از یک معامله املاک، در رویدادی که ۱۷ ساعت طول کشید و در چهار نقطه رخ داد، ۲۹ تن را کشت و ۵۷ تن دیگر را زخمی کرد.

دوروف: از واتس‌اپ دوری کنید، ابزار تجسس است

واتس‌اپ متعلق به کمپانی متا است و مالک آن مارک زاکربرگ

پاوِل دوروف، بنیانگذار تلگرام، چهارشنبه شب در یک یادداشت با تاکید بر آسیب‌پذیری واتس‌اپ متعلق به کمپانی مِتا در برابر هکرها از همگان خواست از آن دوری کنند.

آقای دوروف در این یادداشت تاکید کرده است که واتس‌اپ «۱۳ سال است که ابزار تجسس بوده است».

در آغاز دور جدید از اعتراضات مردمی در ایران، همزمان با عدم امکان اتصال به واتس‌اپ با شماره‌های ایران، حتی با فیلترشکن، برخی کاربران موضوع احتمال همکاری شرکت مِتا (شرکت مادر فیس‌بوک) با حکومت ایران را مطرح کردند.

در پی فیلتر شدن اینستاگرام و واتس‌اپ در ایران که شامگاه چهارشنبه، ۳۰ شهریور، پس از اتمام سخنرانی ابراهیم رئیسی در سازمان ملل آغاز شد، برخی کاربران ایرانی مقیم خارج از کشور نیز که واتس‌اپ آن‌ها روی شماره ایران است از عدم امکان اتصال به واتس‌اپ خبر دادند.

این خبر آن قدر به طور گسترده منتشر شد که اندی استون، مدیر ارتباطات شرکت «متا» که مالک واتس‌اپ و شبکه‌های اجتماعی فیسبوک و اینستاگرام است، مجبور به اعلام موضع شد و گفت که این شرکت مانع دسترسی ایرانیان داخل کشور به واتس‌اپ نشده و اختلالی در این زمینه ایجاد نکرده است.

حال بنیانگذار روسی‌الاصل تلگرام این اتهام را مطرح کرده است که واتس‌اپ آسیب‌پذیری جدی دارد و در سال‌های گذشته هم کمپانی متا تلاشی برای رفع این مشکلات نکرده است.

او در ادامه یادداشت خود می‌گوید که هکرها «می‌توانند» به همه چیز روی گوشی کاربران واتس‌اپ دسترسی پیدا کنند.

پیام‌رسان تلگرام به‌رغم فیلتر بودن همچنان در ایران با فیلترشکن فعال است و برخی گزارش‌ها از استفاده مجدد مردم از این پیام‌رسان به‌ جای واتس‌اپ حکایت دارد.

اعلام حمایت هزاران تن از مردم از اعتصاب معلمان در مجارستان

حمایت دانش‌آموزان از معلمان

هزاران تن از مردم مجارستان، روز چهارشنبه، ۱۳ مهر، به نشانه حمایت از اعتصاب معلمان معترض این کشور، در خیابان‌های بوداپست تجمع کردند.

دست‌کم ده هزار دانش‌آموز و والدین آن‌ها از میدان اصلی روبه‌روی پارلمان و پل مشهور بوداپست تا خیابان‌های اطراف زنجیره انسانی تشکیل دادند تا از درخواست معلمان کشور حمایت کنند.

به گزارش رویترز، این زنجیره انسانی چند کیلومتری بزرگ‌ترین تظاهرات ضد دولتی از زمان انتخاب دوباره ویکتور اوربان، نخست‌ وزیر راست‌گرای این کشور، است.

معلمان مجارستان با راه‌اندازی کارزاری با نام «می‌خواهم تدریس کنم»، ضمن فراخوان همتایان خود به «نافرمانی مدنی»، خواهان افزایش حقوق، استخدام بیشتر کادر آموزشی و به رسمیت شناختن حق اعتصاب شده‌اند.

اتحادیه‌های کارگری نیز از کارزار معلمان حمایت کرده‌اند.

لازلو کوور، رئیس پارلمان مجارستان که از اعضای ارشد حزب حاکم است، این هفته تایید کرد که دستمزد معلمان از میانگین درآمد کشوری کمتر است. او در عین حال گفت که اعتصاب راه حل نیست.

به نوشته رویترز، ویکتور اوربان که اوایل بهار امسال برای چهارمین بار پیاپی در مسند نخست‌ وزیری ابقا شد، در شرایطی که اقتصاد کشورش به سوی رکود می‌رود، تورم دو رقمی شده و فورینت، واحد پول مجارستان، به کمترین ارزش خود سقوط کرده، با چالش فزاینده مواجه است.

دولت آقای اوربان افزایش دستمزد معلمان را به دریافت بودجه راکد مانده از اتحادیه اروپا موکول کرده است.

این در حالی است که کمیسیون اروپا انتقال بودجه بازیابی مورد نظر مجارستان را به دلیل اختلافات بر سر حاکمیت قانون در این کشور، موقتا تعلیق کرده است.

بورل بار دیگر خواستار توقف خشونت علیه معترضان در ایران شد

جوزپ بورل

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز پنج‌شنبه، ۱۴ مهرماه، بار دیگر از حکومت جمهوری اسلامی خواست تا بلافاصله اعمال خشونت علیه معترضان در ایران را متوقف کند.

آقای بورل که در پراگ، پایتخت جمهوری چک، به سر می‌برد در یک پیام توییتری همچنین خواستار آزادی تمام بازداشتی‌های اخیر در ایران شده و از جمهوری اسلامی خواسته است که حق اعتراض و جریان آزاد اطلاعات را محترم بشمارد.

این مقام عالی‌رتبه اتحادیه اروپا در توییت خود ضمن اشاره به گفت‌وگو با وزیر خارجه ایران، تاکید کرده است که این اتحادیه «در حال بررسی تمام گزینه‌ها» علیه جمهوری اسلامی است.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا یک روز پیشتر هم از بررسی تحریم‌های جدید سخت‌گیرانه علیه حکومت ایران به‌ دلیل «قتل» مهسا امینی و سرکوب اعتراضات سراسری خبر داده بود.

اما این پیام جدید جوزپ بورل با اشاره به گفت‌وگو با حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران، یک روز پس از آن منتشر می‌شود که این مقام ایرانی اتحادیه اروپا را تهدید کرد که در صورت وضع تحریم‌های تازه علیه تهران در واکنش به سرکوب معترضان در ایران، کشورهای اروپایی باید منتظر «اقدام موثر و متقابل» جمهوری اسلامی باشند.

آقای امیرعبداللهیان روز چهارشنبه، ۱۳ مهر، در گفت‌وگوی تلفنی با لوئیجی دی‌مایو، وزیر خارجه ایتالیا، انتقادهای بین‌المللی در مورد سرکوب معترضان در ایران را «مداخله خارجی‌ها در تحولات داخلی کشور» دانسته بود.

افزایش تحرکات نظامی در واکنش به شلیک تازه از طرف کره شمالی

به دنبال اقدام کره شمالی در شلیک موشک‌های بیشتر از فراز ژاپن در بامداد روز پنج‌شنبه، ۱۴ مهر، ایالات متحده ضمن نکوهش شدید این رویداد، یک ناوعظیم هواپیمابر و یک ناو گروه ضربتی خود را برای دفاع از متحدانش به منطقه نزدیک‌تر کرد.

وزارت دفاع کره جنوبی و گارد ساحلی ژاپن خبر دادند که کره شمالی دو فروند موشک بالیستیک کوتاه‌‌برد را به سوی سواحل ژاپن شلیک کرد که به دریای شرقی افتاد.

کره شمالی دو روز پیش نیز برای نخستین بار پس از پنج سال یک فروند موشک را شلیک کرد که با طی کردن مسیر سه هزار کیلومتری در آسمان ژاپن در آن سوی سواحل شرقی این کشور به آب افتاد. اما سامانه آژیر خطر در بخش‌هایی وسیع از مجمع‌الجزایر ژاپن به صدا درآمد و وضعیت اضطراری برقرار شد.

بدین ترتیب تا بامداد ۱۴ مهر، کره شمالی در ۱۲ روز اخیر هفت فروند موشک بالیستیک شلیک کرده که دولت‌های کره جنوبی و ژاپن، متحدان آمریکا، آن را قویا محکوم کرده و یک تهدید برای خود دانسته‌اند.

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای در پی شلیک موشکی بامداد پنج‌شنبه از سوی کره شمالی تاکید کرد که این رخداد «تهدید» جامعه بین‌المللی و کشورهای همسایه، و همچنین نقض قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد است.

با این اوصاف، وزارت خارجه آمریکا افزود که به راه‌کار دیپلماتیک متعهد است و کره شمالی را به مذاکره فرامی‌خواند.

متعاقب شلیک موشک‌های کره شمالی در طول این هفته، رزمایش مشترک آمریکا و کره جنوبی و همچنین گشت‌زنی ناو هواپیمابر آمریکایی «یو.اس.اس. رونالد ریگان» در آب‌های دریای شرقی موسوم به دریای ژاپن از سرگرفته شده است.

همچنین به گزارش شبکه سی‌ان‌ان، شورای امنیت ملی کره جنوبی روز چهارشنبه در پی تشکیل یک نشست اضطراری «هشدار» داد که «تحریکات» کره شمالی با «واکنشی شدید» روبه‌رو خواهد شد.

رئیس ستاد مشترک کره جنوبی تاکید کرده که ناو گروه ضربتی آمریکایی در اقدامی «کاملا غیر عادی» برای بیان «اراده مشترک دو کشور» و نمایش اتحاد در «پاسخ قاطع به هر گونه تحریک یا تهدید کره شمالی» در آب‌های دریای ژاپن مستقر شده است.

حکومت منزوی کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، مجموعه تحرکات نظامی مشترک آمریکا و کشورهای متحد واشینگتن در منطقه را تهدیدی برای موجودیت نظام خود تلقی کرده و از دید پیونگ‌یانگ، به این تهدیدها واکنش نشان می‌دهد.

«لزوم فشار بین‌المللی» بر جمهوری اسلامی برای پایان دادن به خشونت علیه معترضان

اعتراض در تهران

سازمان دیدبان حقوق بشر روز چهارشنبه، ۱۳ مهر، در بیانیه‌ای با اشاره به «کاربرد نیروی قهریه بیش از حد و مرگبار» علیه معترضان در ایران خواستار «فشار بین‌المللی» بر جمهوری اسلامی شد.

به گفته دیدبان حقوق بشر، نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی در سراسر ایران تلاش کرده‌اند «با نیروی قهریه مرگبار» تظاهرات ضدحکومتی گسترده را سرکوب کنند.

این سازمان مدافع حقوق بشر در ادامه بر «لزوم فشار بین‌المللی برای پایان دادن به استفاده از» خشونت این‌چنینی علیه مردم معترض تاکید کرده است.

دیدبان حقوق بشر می‌گوید: «بر اساس ویدئوهای اعتراضات و مصاحبه با شاهدان و یک عضو نیروهای امنیتی، دیدبان حقوق بشر موارد متعددی از استفاده غیرقانونی نیروهای امنیتی از نیروی قهریه بیش از حد یا مرگبار علیه معترضان در ۱۳ شهر در سرتاسر ایران را مستند کرده است.»

در این بیانیه تصریح شده است: «ویدئوها نشان می‌دهد که مأموران امنیتی علیه معترضان عمدتاً آرام و در موقعیت‌هایی اغلب پرجمعیت از تفنگ ساچمه‌ای [شات‌گان]، سلاح جنگی، و هفت‌تیر استفاده کرده‌اند و صدها نفر را مجروح کرده یا به قتل رسانده‌اند. در بعضی از موارد آنها به افرادی شلیک کرده‌اند که در حال فرار بوده‌اند.»

تارا سپهری‌فر، پژوهشگر ارشد ایران در دیدبان حقوق بشر، گفت: «پاسخ بی‌رحمانه مقامات ایران به اعتراضات در بسیاری از شهرها نشانگر اقدام هماهنگ حکومت برای سرکوب مخالفت با نادیده‌گرفتن بی‌رحمانه جان انسان‌هاست».

او در ادامه هشدار داد: «شلیک گسترده به معترضان به خشم بیشتر علیه حکومتی مستبد و فاسد منجر می‌شود.»

دیدبان حقوق بشر در ادامه گفته است: «دولت‌ها باید برای افزایش فشار بر ایران همکاری کنند و تحقیق مستقلی تحت رهبری سازمان ملل در ارتباط با نقض‌های جدی انجام‌شده در جریان اعتراضات به راه بیندازند و مسیرهایی برای بازخواست افراد مسئول پیشنهاد دهند.»

بلینکن: آمریکا برای آزادی شهروندانش از زندان در ایران تلاش می‌کند

آنتونی بلینکن

وزیر امور خارجه آمریکا گفت کشورش متعهد است تا برای آزادی همه شهروندان آمریکایی که در ایران بازداشت هستند، تلاش کند.

با خروج باقر نمازی، زندانی دوتابعیتی سابق از ایران، آنتونی بلینکن در بیانیه‌ای به ویژه از سلطان‌نشین عمان که با مقام‌های ایرانی برای مهیاکردن پرواز او به خارج از کشور همکاری کرد و نیز از امارات متحده عربی که به نوشته این بیانیه سخاوتمندانه میزبان باقر نمازی و خانواده‌اش در طول درمان است تشکر شده است.

با این همه آنتونی بلینکن تصریح کرده که کار دولت آمریکا هنوز به پایان نرسیده‌ است و خود را به تامین آزادی همه شهروندان آمریکایی که به‌ ناحق در ایران و سراسر جهان بازداشت شده‌اند، متعهد می‌داند.

اشاره آقای بلینکن به سیامک نمازی، عماد شرقی و مراد طاهباز، دیگر زندانیان ایرانی آمریکایی است که هنوز در ایران به سر می‌برند.

در همین حال، جرد گنسر، وکیل سیامک نمازی، هم عکس از دیدار باقر نمازی با پسرش بابک پس از شش سال و نیم منتشر کرده است.

عفو بین‌الملل نسبت به احتمال اجرای حکم «قصاص چشم» سه متهم در ایران هشدار داد

سازمان عفو بین‌الملل روز چهارشنبه ۱۳ مهرماه با انتشار فراخوان اقدام فوری، نسبت به اجرای قریب‌ا‌لوقوع حکم «قصاص چشم» سه متهم در ایران هشدار داد.

بر اساس این گزارش، احکام قصاص چشم دو مرد و یک زن زندانی، دو ماه پیش به دایره اجرای احکام ارسال شده و این سه متهم در خطر «نابیناشدن عمدی» هستند.

عفو بین‌الملل از غلامحسین محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضائیه ایران، خواسته تا این احکام فورا لغو شوند.

این نهاد، اجرای مجازات‌های بدنی را مصداق «نقض فاحش حقوق بشر» می‌داند. عفو بین‌الملل می‌گوید: «ایران بر اساس تعهدات خود در چارچوب میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی باید هر چه زودتر اجرای این قبیل احکام را متوقف کند.»

حامد اسماعیلیون از برنامه‌ریزی برای تظاهرات در ۲۲ اکتبر در اروپا خبر داد

حامد اسماعیلیون

حامد اسماعیلیون، سخنگوی انجمن خانواده‌های قربانیان هواپیمای اوکراینی، روز چهارشنبه از برنامه‌ریزی برای برگزاری تظاهراتی در یک شهر اروپایی در روز ۲۲ اکتبر خبر داده است.

حامد اسماعیلیون در توییتی نوشت: ««در حمایت از دانشجویان و دانش‌آموزان ایران در روز شنبه ۲۲ اکتبر تظاهرات بزرگی در یکی از شهرهای اصلی اروپایی برگزار خواهیم کرد. منتظر باشید.»

حامد اسماعیلیون هفته گذشته یکی از هماهنگ‌کنندگان اصلی تجمع‌های گسترده و پرشمار ایرانیان خارج از کشور بود که روز شنبه در بیش از صد و پنجاه شهر دنیا برگزار شد.

او روز گذشته در تجمعی در آتاوا هرگونه درخواست برای فعالیت سیاسی را به ویژه در زمینه رهبری اعتراضات کنونی در ایران رد کرد و گفت٬ تا زمانی که خودش در ایران حضور نداشته باشد، نمی‌تواند برای ایرانیان داخل کشور فراخوان بدهد، زیرا «پاسخش از طرف نظام چیزی نخواهد بود جز گلوله و من نمی‌توانم مسئولیت [اخلاقی] آن را بپذیرم.»

بیشتر

XS
SM
MD
LG