لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۸ تهران ۲۰:۳۶

سشنز خواستار استفاده گسترده‌تر از مجازات اعدام در پرونده‌های مواد مخدر شد


وزیر دادگستری آمریکا می‌گوید که این وزارتخانه باید اقدامات بیشتری در جهت مبارزه با اپیدمی مواد مخدر در کشور انجام دهد.

جف سشنز دادستان کل آمریکا از دادستان‌های فدرال خواست که در برخی پرونده‌های مرتبط با جرایم مواد مخدر در صورت صلاحدید درخواست مجازات اعدام کنند.

فرمان آقای سشنز به دادستان‌های آمریکا پیرو طرحی است که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری ایالات متحده در هفته گذشته از آن سخن گفت که بر اعدام قاچاقچیان و دلالان مواد مخدر تاکید می‌کند.

درخواست آقای ترامپ برای استفاده بیشتر از مجازات اعدام در جرایم مربوط به مواد مخدر واکنش منفی گروه‌های حامی اصلاحات در قوانین جزایی را به دنبال داشته که می‌گویند این امر پاسخ اشتباهی به بحرانی‌ است که سلامت جامعه را تهدید می‌کند.

مجازات اعدام اگرچه در ایالات متحده اجرا می‌شود اما دادگاه‌های فدرال معمولا چنین حکمی را تنها در ارتباط با جرایم بسیار فجیع به کار می‌برند. بسیاری از ایالت‌های آمریکا نیز به همین ترتیب عمل می‌کنند که به همین خاطر مجازات اعدام در آنجا طی سال‌های اخیر کاهش یافته است.

اما وزیر دادگستری آمریکا تاکید دارد که این وزارتخانه باید اقدامات بیشتری در جهت مبارزه با اپیدمی مواد مخدر در کشور انجام دهد. در دستورالعملی که به امضای جف سشنز رسیده، آمده است: «قاچاقچیان مواد مخدر، سازمان‌های جنایی فراملی و دار و دسته‌های خشن خیابانی، همگی در این بلا و آفت نقش به‌سزایی دارند. دادستان‌های فدرال برای مبارزه با این اپیدمی باید همه ابزارهای قانونی را در اختیار داشته باشند و به کار بگیرند».

منتقدان می‌گویند که استفاده گسترده‌تر از مجازات اعدام برعکس می‌تواند توان دادستانی‌ها را تحلیل ببرد چون پرونده‌هایی که به مجازات اعدام ختم می‌شوند پیچیده‌تر هستند و در نظام قضایی با مسائل بسیاری مواجه می‌شوند.

وقتی دونالد ترامپ نخستین بار از طرح خود دراین باره سخن گفت، یکی از دادستان‌های سابق فدرال به خبرگزاری رویترز گفت: «پرونده‌های مجازات اعدام بسیار سخت و پیچیده هستند و به کندی پیش می‌روند. این پرونده‌ها زمان زیادی می‌برند و منابع بسیاری باید صرف‌شان شود در حالی که دادستانی‌های ایالات متحده منابع بسیار محدودی در اختیار دارند».

در قوانین ایالات متحده تنها تحت شرایط محدودی دادستان‌های فدرال می‌توانند در ارتباط با جرایم مواد مخدر درخواست اعدام بکنند از پرونده‌هایی که در آن مسئله باج‌گیری هم مطرح است، مواردی که حین قاچاق مواد مخدر درگیری مسلحانه منجر به مرگ شکل گرفته باشد و مواردی که حجم قاچاق مواد مخدر بسیار کلان است.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز/ س.ن / ک.ر

دیدن نظرات (۶)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG