لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲ آبان ۱۳۹۸ تهران ۰۲:۳۳

هشدار در استرالیا درباره پیدا شدن سوزن در بسته‌های توت فرنگی‌‌


عکس آرشیوی است.

نخست وزیر استرالیا روز چهارشنبه گفت موارد گزارش شده از پیدا شدن سوزن خیاطی در توت فرنگی‌های سوپرمارکت‌ها با تروریسم قابل مقایسه است و خواهان تعیین مجازات ۱۵ سال حبس برای عاملین این حملات شد.

اسکات موریسون نخست وزیر استرالیا از مردم خواست که برای کمک به کشاورزان تولید کننده این محصول در تعطیلات آخر هفته کیک توت فرنگی بپزند. وی همچنین خواستار تغییر قوانین و تشدید مجازات شد.

آقای موریسون گفت:«ما شوخی نداریم و این نمی تواند در کشور ما اتفاق بیافتد.»

او عاملان ریختن سوزن خیاطی و سنجاق در توت فرنگی و میوه‌های دیگر را «عده‌ای مزدور و بزدل» توصیف کرد و از پارلمان استرالیا خواست با تغییر قوانین٬ مجازات زندان برای عاملین این اقدامات را از ۱۰ به ۱۵ سال افزایش دهد.

او گفت این تغییر در قوانین به این معناست که «این جرم در حد پورنوگرافی کودکان و کمک مالی به تروریسم است. من این جرم را تا این حد جدی می دانم.»

هراس از وجود سوزن در توت فرنگی محصول استرالیا باعث شده برخی از سوپر مارکت‌ها٬ سفارش و عرضه این میوه را متوقف کنند. حتی در زلاند نو نیز برخی از فروشگاه‌ها فروش توت فرنگی محصول استرالیا را ممنوع کرده اند.

تحت تاثیر کاهش قیمت و کاهش میزان فروش این میوه در روزهای اخیر کشاوران ناگزیر شده اند توت فرنگی‌ها را دور بریزند و کارگران این مزارع را اخراج کنند.

اسکات موریسون در یک سخنرانی تلویزیونی به مردم استرالیا گفت:«مثل گذشته توت فرنگی بخرید ولی موقع مصرف احتیاط‌های لازم را انجام دهید.»

او افزود:«در روزهای آخر هفته کیک بپزید و روی آن توت فرنگی بریزید» و بعد در یک پیام ویدئویی افزود که همسرش قرار است در خانه همین کار را بکند.

خبرگزاری فرانسه می افزاید نهادهای مسئول در استرالیا به مردم توصیه کرده اند که قبل از خوردن توت فرهنگی حتما آن را قطعه قطعه کنند.

پلیس روز سه شنبه گفت هنوز انگیزه این حملات مشخص نشده و کماکان در حال تحقیق برای یافتن عاملان این حملات هستند.

پلیس از مردم خواسته به تحقیقات کمک کنند و در همین خصوص قرار است جایزه نقدی برای کمک به حل این پرونده افزایش پیدا کند.

مقامات مسئول در عین حال اعلام کرده‌انند که بخش اعظم ۱۰۰ مورد گزارش شده از وجود سوزن در توت فرنگی‌های سوپرمارکت‌ها جعلی بوده و به کسانی که این اخبار جعلی و شوخی‌های زیانبار را در شبکه‌های اجتماعی منتشر می کنند٬ هشدار داده‌اند که تحت تعقیب قرار گرفته و حتی ممکن است با مجازات زندان روبرو شوند.

پلیس در عین حال می‌گوید که تا این لحظه یک نوجوان اعتراف کرده که برای شوخی و خبرسازی در توت فرنگی سوزن فرو کرده است. به گفته پلیس با این فرد طبق قوانین مربوط به هشدار به نوجوانان برخورد خواهد شد.

با استفاده از خبرگزاری فرانسه/ ش.ر
XS
SM
MD
LG