لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ شهریور ۱۳۹۸ تهران ۰۸:۵۷

اتریش از ایران خواست بازرگان دوتابعیتی را آزاد کند


مسعود مصاحب، دبیرکل انجمن اتریش و ایران، در نشستی در وین

اتریش از ایران خواست مسعود مصاحب، بازرگان اتریشی ایرانی‌تبار، را که از بهمن‌ماه ۱۳۹۷ در بازداشت به سر می‌برد، آزاد کند.

مسعود مصاحب، ۷۲ ساله، دبیر کل انجمن اتریش و ایران است که وزارت امور خارجه اتریش روز چهارشنبه، ۹ مرداد، خبر بازداشت و زندانی شدن او در ایران را تأیید کرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، پیتر گوشل‌باور، سخنگوی وزارت امور خارجه اتریش، با اعلام این‌که سفارت اتریش در تهران در این پرونده فعال بوده است، از نامه‌نگاری وزیر امور خارجه اتریش به همتای ایرانی خود، محمدجواد ظریف، در این باره خبر داد.

با این حال او اضافه کرد که با‌توجه به دوتابعیتی بودن مسعود مصاحب، ایران هیچ حقی برای کنسولگری اتریش برای پی‌گیری موضوع «به رسمیت نمی‌شناسد».

به‌گفته گوشل‌باور، هنوز هیچ اتهام رسمی در این مورد اعلام نشده و دلیل بازداشت آقای مصاحب مشخص نیست.

«انجمن اتریش و ایران» انجمنی است که هدف آن تقویت روابط نزدیک بین دو کشور به ویژه در حوزه اقتصادی است.

به گفته روزنامه اتریشی «در اشتاندارد»، مسعود مصاحب در بهمن ماه سال گذشته به همراه هیئتی از یک مرکز تحقیقاتی اتریشی به ایران سفر کرده بود که بازداشت شد و خانواده او تا چندین هفته هیچ تماسی با او نداشتند تا سرانجام مشخص شد در زندان اوین نگهداری می‌شود.

آقای مصاحب که از سال ۱۹۶۵ در اتریش زندگی می‌کند و در سال ۱۹۷۵ درجه دکتری را در رشته مهندسی مکانیک از دانشگاه فنی وین گرفته، از سال ۱۹۸۰ تابعیت کشور اتریش را نیز دارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه اتریش به خبرگزاری فرانسه گفته است که اتریش «با توجه به سن و سال مسعود مصاحب و مشکلات جسمانی و بیماری‌های او، بر جنبه انسان‌دوستانه پرونده او تأکید کرده است».

موضوع بازداشت دوتابعیتی‌ها در ایران با دستگیری فریبا عادلخواه، پژوهشگر فرانسوی-ایرانی، در خرداد سال جاری، مجدداً به موضوع داغ رسانه‌ها تبدیل شد.

مشهورترین پرونده زندانیان دوتابعیتی در ایران موضوع بازداشت طولانی‌مدت نازنین زاغری-رتکلیف، شهروند انگلیسی-ایرانی، است که از فروردین ۱۳۹۵ در اوین زندانی است.

بازداشت اتباع خارجی و دوتابعیتی‌ها در ایران از موضوعات پرتنش بین ایران و کشورهای غربی است.

منابع: خبرگزاری فرانسه / ر.ش / پ.پ

دیدن نظرات (۱۶)

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG