لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۸:۳۱

انفجار در تجهیزات پایانه گازی اتریش یک کشته و ۲۱ زخمی بر جای گذاشت


نیروهای امدادی در محل انفجار پایانه گازی اتریش در مرز اسلواکی

انفجار در تجهیزات پایانه گازی اتریش در مرز اسلواکی که به کشته و زخمی شدن ۲۲ نفر انجامیده است، بازارهای انرژی اروپا را دچار تلاطم کرده است.

پایانه بامگارتن همچنین نقش چهارراه انتقال گاز روسیه به ایتالیا را دارد.

وزارت توسعه اقتصادی ایتالیا در سایت رسمی خود طی بیانیه‌ای وضعیت اضطراری اعلام کرده است. این بیانیه می‌گوید که انتقال گاز روسیه از طریق خط لوله «تی‌ای جی» به ظرفیت سالانه ۳۰ میلیارد متر مکعب به این کشور متوقف شده است. ایتالیا سال گذشته نزدیک ۷۰ میلیارد متر مکعب گاز مصرف کرد که ۸۰ درصد آن از خارج تامین شد.

نشریه تخصصی «نچرال گس وورلد» لندن نیز گزارش داده است که بر اساس آخرین برآورد‌ها، ذخیره استراتژیک گاز انبارهای ایتالیا نزدیک ۱۵ میلیارد متر مکعب هست که می‌تواند برای مدتی گاز شهروندان را تامین کند و انتظار نمی‌رود کشور دچار بحران شود.

شرکت «او‌ام وی» اتریش، اپراتور پایانه بامگارتن در سایت رسمی خود گزارش داده است که انفجار صبح روز سه شنبه ۲۱ آذرماه تجهیزات پایانه بامگارتن تاکنون یک کشته و ۲۱ زخمی برجای گذاشته است که وضعیت یکی از آن‌ها بسیار وخیم است.

در همین زمینه خبرگزاری بلومبرگ نیز گزارش داده است که انفجار این پایانه قیمت گاز و برق در اروپا را به شدت افزایش داد و قیمت نفت شاخص برنت نیز برای اولین بار از سال ۲۰۱۵ به بالای ۶۵ دلار اوج گرفت.

بریتانیا که اخیرا فعالیت خط لوله دریای شمال را متوقف کرده است، بیشترین شوک افزایش قیمت را داشته است.

آرن برگویک تحلیلگر ارشد شرکت تولید و پخش برق سوئد می‌گوید که با توجه به ورود موج شدید سرما و بارش برف به بخشهایی از اروپا طی دو روز گذشته، انفجار پایانه بامگارتن در بد‌ترین زمان اتفاق افتاده و اگر افت دمای هوا ادامه یابد، قیمت برق دوباره اوج خواهد گرفت.

بلومبرگ می‌نویسد که این مشکل احتمالا بیشترین تاثیر را بر بریتانیا خواهد گذاشت، چرا که علاوه بر بسته بودن خط لوله دریای شمال، این کشور انبارهای زیرزمینی ذخیره استراتژیک گاز نیز ندارد.

قیمت گاز و برق در بریتانیا طی روز جاری به ترتیب ۲۳ درصد و ۱۵ درصد اوج گرفت.

اختلاف تولید داخلی و مصرف گاز بریتانیا سالانه حدود ۳۶ میلیارد متر مکعب است.

شرکت «او‌ام وی» می‌گوید که اتصال دوباره گاز روسیه به شبکه و انتقال آن «روز‌ها» طول خواهد کشید.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG