لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۱ تهران ۲۱:۳۳

الکساندر شالنبرگ صدراعظم جدید اتریش شد


الکساندر شالنبرگ، صدراعظم جدید اتریش

دو روز پس از استعفای سباستین کورتز به دلیل اتهامات مربوط به فساد و سوءاستفاده از قدرت، روز دوشنبه ۱۹ مهر الکساندر فن در بلن، رئیس‌جمهوری اتریش، الکساندر شالنبرگ وزیر خارجه پیشین را به مقام صدراعظمی تعیین کرد.

همزمان میشائل لینهارت دیپلمات با سابقه اتریشی نیز به جای آقای شالنبرگ به مقام وزارت خارجه منصوب شد.

الکساندر شالنبرگ ۵۲ ساله در یک نشست خبری گفت برای پر کردن شکاف‌های ناشی از بحران اخیر در دولت اتریش تمامی اقدامات لازم را انجام خواهد داد.

او افزود به همکاری نزدیک با سباستین کورتز که هنوز رهبر حزب مردم اتریش است ادامه خواهد داد.

این حزب در زمینه مهاجرت سیاست سختگیرانه‌ای دارد و مواضع صدراعظم جدید در این زمینه با سباستین کورتز یکسان است.

آقای کورتس روز ۱۷ مهر اعلام کرد که برای پیشگیری از بحران سیاسی ناشی از تحقیقات در مورد فساد و سوءاستفاده از قدرت از مقام خود کناره‌گیری می‌کند.

دادستانی اتریش اخیرا اعلام کرد که آقای کورتز یکی از اهداف اصلی تحقیقات وسیع در مورد احتمال پرداخت رشوه و نقض اعتماد در هرم رهبری کشور است.

صدراعظم پیشین هرگونه تخلف را تکذیب کرده ولی حزب سبز که شریک کوچک دولت ائتلافی اتریش است خواستار استعفای سباستین کورتز شده بود.

آقای کورتز و حلقه نزدیکانش به دستکاری نتايج نظرسنجی‌ها و سوءاستفاده از رسانه‌های متمایل به حزب مردم اتریش که با هزینه دولت فعالیت می‌کنند، برای کسب رهبری این حزب و رسیدن به مقام صدراعظمی متهم شده است. آقای کورتز پس از کسب رهبری حزب در سال ۲۰۱۷ به مقام صدراعظمی اتریش انتخاب شد.

هرچند او از مقام صدراعظمی کناره‌گیری کرده است ولی همزمان با ادامه تحقیقات در مورد اتهام فساد و سوء استفاده از قدرت، به فعالیت خود به عنوان رهبر فراکسیون حزب مردم در پارلمان ادامه خواهد داد و در نتیجه کماکان در مرکز سیاست اتریش باقی می‌ماند.

رئیس‌جمهوری اتریش هنگام معرفی صدراعظم و وزیر خارجه جدید، فعالیت‌های طولانی هر دو در عرصه سیاست خارجی را ستود ولی در عین حال بر مسئولیت خطیر آن‌ها برای بازسازی اعتماد افکار عمومی به دولت تاکید کرد.

الکساندر شالنبرگ از سال ۲۰۱۹ وزیر خارجه اتریش بود و آخرین پست دیپلماتیک آقای لینهارت نیز مقام سفیر اتریش در فرانسه بود.

به گزارش خبرگزاری‌های اتریش، سباستین کورتز تلاش برای حفظ قدرت در پشت پرده را تکذیب کرد و گفت: «یک نکته کاملا مشخص است و آن این‌که من قصد ندارم صدراعظم در سایه باشم. در روزهای آینده تلاش خواهم کرد که روند انتقال قدرت به صدراعظم جدید سريع و منظم پیش برود».

بر اساس گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس/ش.ر/ک.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG