لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰ تهران ۱۲:۱۸

مجله خودرو: آینده ایران خودرو با «کی ۱۳۲»


یکی از تصاویر منتشرشده از خودروی کی ۱۳۲

ایران‌خودرو محصول جدید خود را معرفی کرده‌است که ظاهرا قرار است آینده این شرکت را در سال‌های پیش‌رو رقم بزند.

کی ۱۳۲ و محصولات آینده ایران‌خودرو

ایران‌خودرو محصول جدید خود را معرفی کرده که کی ۱۳۲ نام دارد این خودرو روی پلت فرم پژو ۳۰۱ توسعه یافته است. ایران‌خودرو می‌گوید این پلت‌فرم را تغییر داده و داخلی‌سازی کرده است.

کامران غزلی طراح این خودرو درباره طراحی این محصول به سایت بیت‌ران گفته «اول از همه ما به ترندهای طراحی روز خودرو در جهان نگاه کردیم. مشکل ما آنجاست که این ترندها در مدت زمان کمی تغییر می‌کنند. اما خودروهای ما سال‌های طولانی تولید می‌شوند. در ضمن به بازخوردهایی که از مردم در طراحی در گذشته داشتیم، هم دقت کردیم و به این طرح رسیدیم.»

پژو ۳۰۱
پژو ۳۰۱

این طراح گفته است ایران‌خودرو به سمت یک «زبان جدید» در طراحی می‌رود: «من اعتقاد دارم در سری خودروهای کی ۱۳۲ ایران‌خودرو باید به زبان طراحی خود دست پیدا کند. شرایط در گذشته ما را به سمتی برده بود که زبان طراحی مشترک در محصولات خود نداشته باشیم. اما حالا در پلت‌فرم جدید ایران‌خودرو، قصد داریم به این زبان دست پیدا کنیم. شما برخی خطوط طراحی ایران‌خودرو کی ۱۳۲ را در محصولات آتی از جمله کی ۱۲۵ خواهید دید.»

ایران‌خودرو قصد دارد روی پلت‌فرم جدیدش چندین خودرو را طراحی کند و کی ۱۲۵ خودرو شاسی بلندی‌ست که البته مشابه پژو ۲۰۰۸ خواهد بود.

پژو ۲۰۰۸ در تهران
پژو ۲۰۰۸ در تهران

کیانوش پورمجیب، مدیر پروژه خودرو کی ۱۳۲، به سایت بیت‌ران گفته است «این خودرو در ابتدا با موتور ای سی پنج و گیربکس شش دنده دستی خواهد بود و بعد از آن همین موتور با گیربکس شش دنده اتوماتیک عرضه خواهد شد. این خودرو طوری طراحی شده است که قابلیت نصب موتور ای اف هفت توربو را داشته باشد. و بعد از ای سی پنج اتوماتیک ارائه می‌شود.»

سایت خودرو بانک درباره این خودرو نوشته است «پیشرانه محرک این خودرو امکان تولید ۱۱۵ اسب بخار قدرت و همچنین خروجی گشتاور ۱۵۰ نیوتن متری را خواهد داشت که با دو گیربکس دستی و اتوماتیک به مشتریان عرضه می‌شود.»

مدیر پروژه کی ۱۳۲ ادعا کرده است که «حداقل می‌تواند سه ستاره ایمنی اروپا را به‌دست آورد».

ایران‌خودرو در طرح همکاری مشترک خود با پژو که طی آن قرار بود سه خودرو پژو ۲۰۰۸، ۳۰۱ و ۲۰۸ در ایران تولید شود، ظاهرا به دانش طراحی جدیدترین و مهم‌ترین پلت‌فرم پژو دست یافته است.

پژو می‌خواست با محصولات ایران‌خودرو، بازار خاورمیانه و ایران را بار دیگر در دست گیرد، اما به دلیل خروج آمریکا از برجام مجبور به ترک ایران شد و ایران‌خودرو با داشتن این دانش فنی جدید تلاش دارد محصولات تازه خود را تولید کند.

سایت اسب بخار در زمینه کی ۱۳۲ نوشته است «شیشه‌ها، قالب سقف و ستون‌ها، گلگیرهای جلو، کاپوت، درب‌ها، چراغ روشنایی روز، مه شکن جلو، رودری‌ها، صندلی‌ها، داشبورد، جلو آمپر، دکمه‌های کنسول میانی، سیستم تهویه و… از جمله قطعاتی به حساب می‌آیند که دقیقا از نظر ظاهری و مهندسی میان کی ۱۳۲ و ۳۰۱ برابر هستند.»

ایران‌خودرو اعلام کرده روی پلت‌فرم جدید چندین محصول را معرفی می‌کند. با توجه به این اطلاعات به‌نظر می‌رسد احتمالا پژو با ترک ایران بزرگترین هدیه را به این شرکت داده است و ایران‌خودرو تا یک دهه آینده می‌تواند محصولات جدیدی را روی این پلت‌فرم عرضه کند.

وانت پرفروش تغییر کرد

فورد ۱۵۰ پرفروش‌ترین خودرو آمریکا است و از نظر بسیاری از کارشناسان خودرو، «آمریکایی»‌ترین خودرو در جهان است. خودرویی بلندمرتبه و کاربردی که همچنان محصولات ژاپنی نتوانسته‌اند حریف آن شوند.

فورد ۱۵۰ ایکس‌ال، نسل هفتم
فورد ۱۵۰ ایکس‌ال، نسل هفتم

در سال‌های اخیر شرکت‌های ژاپنی و کره‌ای بازار آمریکا را تسخیر کرده‌اند اما این خودرو در برابر این محصولات پیشتاز است.

این خودرو در نسخه جدید در طراحی بیرونی کمی تغییر کرده است. البته فورد می‌داند که نمی‌تواند تغییرات را زیاد کند چرا که این خطر وجود دارد که مورد قبول مشتریان واقع نشود.

اما در داخل، خودرو تبدیل به یک اتاق لوکس شده است. صندلی‌های چرمی این خودرو که شبیه صندلی فرست کلاس هواپیما است می‌تواند تبدیل به تخت شود. از طرفی فورد با توجه به نفوذ رایانه در زندگی، داخل خودرو را با خط جدید طراحی هماهنگ کرده و یک نمایشگر بزرگ در خودرو استفاده شده است.

دورخیز شاسی‌بلند چینی برای آمریکا

شرکت‌های چینی سودای بازار آمریکا را دارند بر همین اساس در حال طراحی محصولاتی هستند تا بتوانند وارد بازار آمریکا شوند.

این شرکت‌ها در حال طراحی خودروهای شاسی بلند بزرگ و لوکس هستند و امیداوار هستند با توجه به قیمت کمتر نسبت به خودروهای کره‌ای و گارانتی بیشتر، امکان موفقیت خود را در بازار آمریکا افزایش دهند.

یکی از این محصولات جیلی Hao Yue است که به تازگی رونمایی شده است.

این شاسی بلند هفت نفره چینی شباهت زیادی به شاسی‌بلند‌های آمریکایی دارد. این خودرو در نسخه ضعیف از یک موتور ۱.۸ لیتری با قدرت ۱۸۱ اسب بخار استفاده می‌کند در نسخه قوی‌تر دارای یک موتور دو لیتری با قدرت ۲۵۰ اسب بخار است.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG