لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲ فروردین ۱۳۹۸ تهران ۰۶:۲۶

بهمن در اشترانکوه جان هشت کوهنورد را گرفت، یک نفر مفقود شد


عملیات جست‌وجوی کوهنوردان مفقودشده در اشترانکوه به دلیل «سرمای زیاد و تاریکی هوا» در شب متوقف و به شنبه صبح موکول شده است

وقوع بهمن در ارتفاعات اُشترانکوه در استان لرستان، موجب مرگ هشت نفر از تیم ۱۴ یا ۱۵ نفره کوهنوردان مشهدی شد. یک کوهنورد دیگر کماکان مفقود است.

به گزارش خبرآنلاین، صارم رضایی، مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر لرستان، روز شنبه ۱۸ آذر اظهار کرد: «از صبح امروز تاکنون جسد هشت کوهنورد پیدا شده‌است.»

وی با بیان این‌که جسد دو بانوی کوهنورد پیدا شده‌است، ادامه داد: «آمار پیکرهای کشف شده تاکنون شامل علیرضا عاملی، مرتضی غلامپور، مجیدزاده‌تراب، امان‌الله جوکار، ناصر اکبری، مهشید جان‌محمدی، اکرم حقانی و علی قاسم‌زاده است و جستجو برای یافتن جسد علی حسینی ادامه دارد.»

خبرگزاری‌های فارس و ایسنا، تعداد اعضای این تیم کوهنوردی را ۱۵ نفر گزارش کرده‌اند. به روایت رسانه‌های ایران، دو یا سه نفر از کوهنوردان زن هستند.

پیرحسین کولیوند، سرپرست اورژانس ایران به فارس گفته که این تیم به «ارتفاعات کوه‌های البرز صعود کرده بودند که متأسفانه به دلیل وقوع بهمن دچار حادثه شدند.»

رضا زارعی، رئیس فدراسیون کوهنوردی ایران هم به ایسنا گفته که «عدم توجه به هشدارهای هواشناسی منجر به حادثه ریزش بهمن و مفقود شدن کوهنوردان در اشترانکوه شده است.»

به گفته زارعی، این تیم کوهنوردی در حالی به «وحشی‌ترین کوه این منطقه» رفته بود که در روزهای گذشته «وضعیت جوی در مناطق کوهستانی زاگرس و البرز ناپایدار اعلام شده بود.»

وی افزوده که این تیم کوهنوردی «هیچ هماهنگی‌ با هیات کوهنوردی خراسان یا لرستان انجام نداده بود و با کمک راهنمایان محلی به اشتران کوه رفته بودند که یکی از آن راهنمایان هم در حال حاضر مفقود است.»

رضا آریایی، مدیرکل مدیریت بحران لرستان هم در گفت‌و‌گو با مهر از توقف عملیات جستجو به دلیل «سرمای زیاد و تاریکی هوا» خبر داده است.

قرار است با روشن‌تر شدن هوا عملیات جستجوی کوهنورد مفقود دوباره ادامه پیدا کند.

موسی خادمی، استاندار لرستان نیز گفته یکی از کوهنوردان فوت‌شده، جوانی ۲۲ ساله بود که در بیمارستان و به دلیل سرمازدگی و ایست قلبی جان باخته است.

جسد کوهنوردان دیگر هم در محل سقوط بهمن و پس از ساعت‌ها تلاش امدادگران پیدا شده است.

آن‌طور که رضا آریایی، مدیرکل مدیریت بحران لرستان اعلام کرده، به دلیل هشدارهای سازمان هواشناسی، هیچ‌یک از کوهنوردان الیگودرزی حاضر به همراهی این گروه کوهنوردی نشدند، اما در نهایت یک نفر از کوهنوردان الیگودرز تیم را همراهی کرد.

رئیس فدراسیون کوهنوردی نیز گفته که این تیم کوهنوردی روز پنجشنبه که «بحرانی‌ترین» روز از نظر شرایط جوی در زاگرس و البرز بود، «در اوج بارندگی وارد این منطقه شد... برف این منطقه آبکی بود و منجر به این حادثه شد.»

زارعی به کوهنوردان توصیه کرده به‌دلیل صعب‌العبور بودن این منطقه، «صلاح نیست برای کمک بدون هماهنگی به این منطقه وارد شوند.»

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG