لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ آذر ۱۳۹۹ تهران ۲۰:۰۰

هواپیمایی که قرار است جای خالی ایرباس ۳۸۰ را پر کند


آ۳۵۰ هواپیمایی سنگاپور

ایرباس قصد دارد با توسعه نسل جدیدی از ایرباس ۳۵۰ جای خالی ایرباس ۳۸۰ را پر کند.

ایرباس جدید

پس از آنکه ایرباس تصمیم گرفت خط تولید ایرباس ۳۸۰ را به‌دلیل لغو برخی سفارشات متوقف کند حالا این شرکت برنامه دارد تا گونه بزرگی از ایرباس ۳۵۰ را بسازد. این مدل بزرگتر از سری هزار خواهد بود.

این هواپیما بطور مشخص با جدیدترین ساخته بوئينگ یعنی مدل ۷۷۷ ایکس که هم اکنون در مراحل پایانی ساخت است، رقابت خواهد کرد. این مدل بیش از ۴۰۰ نفر ظرفیت و حدود ۷۹ متر طول دارد. برای ساخت مدل جدید حدود سه درصد به تراست موتورهای ایکس دبلیو بی ۷۹ رولزرویس این هواپیما افزوده خواهد شد. هواپیمای ایرباس ۳۵۰ جدید، می تواند بیش از ۱۴ هزار کیلومتر برد داشته باشد.

خداحافظی با تورنادو

ارتش بریتانیا قصد دارد با هواپیمای افسانه‌ای نیروی هوایی این کشور، خداحافظی کند. این جنگنده بمب افکن که در جنگ سرد طراحی شده بود قابلیت حمل بمب اتمی را دارد.

اولین عملیات جدی این هواپیما در جنگ‌های خلیج فارس بود اما در این دوران پدافند عراق توانست این جنگنده را براحتی شکار کند که باعث شد به اقتدار این هواپیما ضربه وارد شود.

این هواپیما با اینکه بارها ارتقا پیدا کرده است اما به دلیل طراحی قدیمی‌اش برای جنگ‌های الکترونیک امروزی دیگر مناسب نیست از طرفی قابلیت مانور کمتری نسبت به جنگنده‌های سوخو ساخت روسیه دارد.

تورنادوی نیروی دریایی آلمان در جریان تمرینی در سال ۲۰۰۳
تورنادوی نیروی دریایی آلمان در جریان تمرینی در سال ۲۰۰۳

در یک عملیات تعقیب و گریز «داگ فایت» با جنگنده‌های سوخو ۳۵ این هواپیما شکست خواهد خورد.

نخستین مدل این هواپیما در سال ۱۹۷۴ طراحی و در سال ۱۹۷۹عملیاتی شد. از این هواپیما تا کنون دو هزار فروند تولید شده است. گذشته از بریتانیا، عربستان سعودی ،ایتالیا و آلمان از کاربران این محصول هستند. بیشترین سرعت این هواپیما ۲.۲ ماخ است.

این هواپیما به‌طور مشترک توسط شرکت‌هایی در بریتانیا، ایتالیا و آلمان ساخته شده بود. آخرین مدل از این هواپیما در سال ۱۹۹۸ از خط تولید خارج شد.

انصراف سیتی جت از سوخو سوپرجت ۱۰۰

شرکت ایرلندی سیتی جت از استفاده ازهواپیمای سوخو سوپرجت ۱۰۰ منصرف شده است. این شرکت ایرلندی که در اروپا از سوخو سوپر جت ۱۰۰ استفاده می‌کنند به دلیل مشکلات فراوان دیگر مایل به ادامه استفاده از این هواپیما نیست.

سیتی جت در سال ۲۰۱۵ بطورت لیزینگ ۱۵ فروند سوپر جت ۱۰۰ را در اختیار گرفت. منابع خبری گفته‌اند حدود دو ماه است پنج فروند از سوپرجت‌های این شرکت ایرلندی زمین‌گیر شده‌اند.

پیشتر ​شرکت هواپیمایی بروکسل گفته بود سوپرجت به تعمیرات مدام نیاز دارد که سبب لغو یا تاخیر پروازهای این شرکت شده است. از طرفی هنور دستورات فنی این هواپیما به‌طور کامل به زبان‌های غیرروسی ترجمه نشده که مشکلاتی را برای عملیاتی کردن آن ایجاد کرده است.

برنامه توسعه حمل و نقل هوایی در لایحه بودجه ۹۸

در برنامه توسعه حمل و نقل هوایی در لایحه بودجه سال آینده رقمی معادل ۴۰ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان پیش‌بینی شده است که شامل احداث فرودگاه سقز با رقمی معادل سه میلیارد تومان، تعمیر و تجهیز فرودگاه بین‌المللی شیراز با رقمی معادل ۱۰۰ میلیون تومان، تعمیرات اساسی و خرید تجهیزات و ماشین آلات با اعتباری معادل یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان، توسعه فرودگاه رامسر با اعتباری ۳۱ میلیارد تومانی، مشارکت در احداث فرودگاه ولیعصر با اعتباری معادل ۱۰۰ میلیون تومان و مشارکت و تکمیل فرودگاه بین‌المللی امام با رقمی برابر پنج میلیارد تومان است.

دیدن نظرات (۲۰)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG