لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۸ تهران ۱۷:۴۹

فرودگاهی با ظرفیت صد میلیون مسافر


کار ساخت فرودگاه جدید «بیجینگ داشینگ» در پکن اواخر ماه ژوئن پایان یافت و قرار است آخر ماه سپتامبر افتتاح شود

ساخت فرودگاه بزرگ پکن که از نظر تعداد پذیرش مسافر در جهان «بزرگترین» محسوب می‌شود پایان یافته است. ایرباس قصد دارد تا هواپیماهایی بسازد که به‌صورت ترکیبی از موتورهای الکتریکی وموتورهایی با سوخت فسیلی استفاده می‌کنند.

ایرباس هیبریدی

ایرباس قصد دارد در مدل ۳۲۰ خود گونه جدیدی را با موتورهای هیبریدی توسعه دهد که هم مصرف کمتری داشته باشد هم باعث کاهش آلودگی هوا شود.

سهم صنعت هوانوردی از کل گاز‌های دی اکسید کربن تولیدی بشر ۲ درصد است، و این صنعت در حدود ۱۲ درصد از دی اکسید کربن صنعت حمل و نقل را تولید می‌کند. شرکت‌های هوایی کم‌کم به دنبال پیدا کردن روش‌هایی برای استفاده از موتورهای پاک در هواپیماها هستند.

سال‌هاست موتورهای توربین گازی در صنایع هوایی کاربرد دارند که اصول کار کرد تمامی آنها احتراق سوخت در محفظه احتراق و حرکت دادن پره توربین‌ها و ایجاد نیروی رانش است.

سهم صنعت هوانوردی از کل گاز‌های دی اکسید کربن تولیدی بشر ۲ درصد است
سهم صنعت هوانوردی از کل گاز‌های دی اکسید کربن تولیدی بشر ۲ درصد است

برخی منتقدان می‌گویند تولید هواپیماهای الکتریکی یا هیبریدی تنها پاک کردن صورت مسئله است، چرا که بیشتر الکتریسته جهان از روش‌هایی بسیار آلاینده تامین می‌شود و بر خلاف موتورهای احتراق داخلی، موتورهای توربینی که در هواپیماها استفاده می‌شود بازده بالایی دارند که از بازده برخی نیروگاه‌هایی که انرژی فسیلی را تبدیل به انرژی الکتریکی می‌کنند بیشتر است. این به معنای تولید قدرت بیشتر با آلودگی و انرژی کمتراست.

در مقابل طرفداران هواپیماهای برقی از بازده بالای موتورهای الکتریکی سخن می‌گویند و معتقد هستند جهان با حرکت به سمت تولید الکتریسته از انرژی‌های تجدیدپذیر، جای بهتری برای زندگی می‌شود.

البته در حال حاضر درصد بسیار کمی از انرژی الکتریکی جهان از انرژی‌های تجدیدپذیر تامین می‌شود و منتقدان می‌گویند با فشار بر شبکه‌های برق‌رسانی برای تامین برق خودروها و هواپیماها، در آینده کشورها به سمت تولید الکتریسته از منابع آلوده‌کننده‌تر مانند زغال‌سنگ خواهند رفت.

فرودگاه بزرگ پکن آماده افتتاح

ساخت فرودگاه بزرگ پکن که از نظر تعداد پذیرش مسافر در جهان بزرگ‌ترین است تقریبا تمام شده است و این فرودگاه تا دو ماه دیگر رسما فعالیت خود را آغاز می‌کند.

این فرودگاه با طراحی منحصر به فرد خود که از بالا شبیه یک گل شش‌پـَر است و توانایی جابه‌جایی ۱۰۰ میلیون مسافر را در سال دارد.

فرودگاه جدید پکن دارای چهار باند با قابلیت پذیرش هواپیماهای غول‌پیکر است.

این فرودگاه قرار است به اصلی‌ترین فرودگاه ترانزیتی در شرق آسیا تبدیل شود و محل استقرار تیم بزرگ هوایی اسکای‌گروه که شامل بزرگ‌ترین خطوط هوایی جهان است، خواهد بود.

با افتتاح فرودگاه جدید ظرفیت پذیرش مسافر هوایی پکن به ۱۹۰ میلیون نفر در سال می‌رسد.
با افتتاح فرودگاه جدید ظرفیت پذیرش مسافر هوایی پکن به ۱۹۰ میلیون نفر در سال می‌رسد.

فرودگاه جدید پکن پس از افتتاح ،فرودگاه اول شهر پکن می‌شود. فرودگاه کنونی شهر پکن ظرفیتی بین ۷۰ تا ۹۰ میلیون مسافر در سال دارد که بیش از ۱۰ برابر فرودگاه اصلی ایران، فرودگاه امام، است .

با افتتاح فرودگاه جدید پکن ظرفیت پذیرش مسافر هوایی این شهر به نزدیک ۱۹۰ میلیون نفر در سال می‌رسد.

سقوط بوئینگ در پی سقوط ۷۳۷مکس

دردسرهای سقوط دو فروند ۷۳۷ مکس برای بوئینگ که مشخص شده به دلیل مشکل فنی بوده گویی پایان ندارد. شرکت بوئینگ اعلام کرده حاضر است ۱۰۰ میلیون دلار بابت دو هواپیمای سقوط کرده، به بازماندگان بپردازد.

در همین حال هر روز شمار بیشتری از مشتریان این هواپیما سفارش‌های خود را لغو می‌کنند. تا کنون صدها فروند سفارش خرید این هواپیما در آسیا، اروپا و آفریقا لغو شده است.

همچنان هم بسیاری از خطوط هوایی حاضر به استفاده از ناوگان ۷۳۷ مکس خود نیستند و این ناوگان را زمین گیرکرده‌اند. برخی شرکت‌ها حالا قصد گرفتن غرامت، به دلیل هزینه زمین‌گیر شدن ۷۳۷ مکس را دارند.

همه این‌ها در حالی است که بوئینگ اعلام کرده این مشکل را به‌طور کامل بر طرف کرده است.

با سقوط شدید فروش بوئینگ، ایرباس توانسته است خود را به عنوان قدرت اول صنعت هوایی جهان مطرح کند.

۷۳۷های زمین‌گیر شده، همچنان از بازگشت به آسمان باز مانده‌اند
۷۳۷های زمین‌گیر شده، همچنان از بازگشت به آسمان باز مانده‌اند

قیمت بلیت هواپیما در ایران «افزایش نمی‌یابد»

مقصود اسعدی سامانی، دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی، گفته است: « در حال حاضر هیچ برنامه‌ای برای افزایش قیمت بلیت هواپیما در سال ۱۳۹۸ وجود ندارد، هرچند که این مسئله به ثبات نرخ ارز بستگی دارد و در صورتی که قیمت ارز رشد نداشته باشد، افزایش قیمت بلیت هواپیما دور از ذهن به نظر می‌رسد، چراکه بازار فروش بلیت هواپیما کشش افزایش قیمت را ندارد.»

رضا جعفرزاده، سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری در این باره توضیح داده است «با هر گونه تخلف از طرف مراکز فروشی که از طریق مکاتبه شرکت‌های هواپیمایی با سازمان هواپیمایی کشوری، بازرسی بازرسان دفتر نظارت و یا گزارش مردمی که موجب بی‌نظمی و اخلال در نظام بازار و تضییع حقوق شهروندان شود برخورد خواهد شد. جریمه متخلفان هم تعلیق و لغو مجوز فعالیت دفاتر است.»

دامنه نرخ بلیت پروازهای داخلی که شامل سقف و کف قیمت‌ها می‌شود، در آذرماه سال گذشته به تصویب رسید.

بر اساس تازه‌ترین آمار در بهار امسال، پروازهای داخلی ۱۹ درصد نسبت به سال قبل کاهش داشته است.

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی گفته است «میزان مسافرت‌های هوایی در بخش خارجی نسبت به سفرهای داخلی بسیار کاهش یافته است. به دلیل ایجاد نوسانات ارزی قیمت و تعرفه بخش‌های خارجی بیشتر شده به همین دلیل میزان استقبال مسافران از این حوزه هم بسیار کاهش یافته است. هم اکنون نرخ‌هایی که در بازار برای بخش هواپیمایی وجود دارد، تغییر چندانی نکرده اما به دلیل آنکه تقاضای مسافر در این حوزه کاهش یافته، شرکت‌های هواپیمایی سعی کرده‌اند نرخ کلاس‌های پروازی خود را تغییر و یا افزایش دهند اما این به معنای افزایش قیمت بلیت هواپیما نیست.»

دیدن نظرات (۵)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG