لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ تهران ۰۸:۰۱

خاموشی‌های گسترده در جمهوری آذربایجان


متروی باکو پس از قطع گسترده برق تعطیل شد

با وقوع انفجار در یک نیروگاه عظیم در حاشیه باکو، برق بخش اعظمی از جمهوری آذربایجان از نیمه شب دوشنبه تا صبح روز ۱۲ تیر ماه ماه قطع شد.

اگرچه مسئولین آذربایجان اعلام کرده بودند که تعمیرات لازم در نیروگاه «مینگه‌چَویر» انجام شده، دوباره عصر سه شنبه برق بخش بزرگی از جمهوری آذربایجان برای چند ساعت قطع شد.

این در حالی است که طی دو روز گذشته دمای هوای باکو به ۴۶ درجه سانتی‌گراد رسیده که طی دهه‌های گذشته بی‌سابقه است.

الهام شبان، کارشناس انرژی در باکو، به رادیو فردا می‌گوید که هم اکنون ظرفیت عملی تولید ۳۶ نیروگاه کشور بالای ۲۵ هزار گیگاوات ساعت انرژی برقی است که ۶ درصد آن به کشورهای همسایه صادر می‌شود.

جمهوری آذربایجان سال‌هاست که با ایران نیز تبادل برق دارد.

ظرفیت تولید برق جمهوری آذربایجان ۱۰ برابر کمتر از ایران است. بیش از ۸۰ درصد تولید برق هر دو کشور در نیروگاه‌های حرارتی انجام می شود.

آقای شبان می‌گوید: مشکل اینجاست که نیروگاه حرارتی «مینگه‌چویر» به تنهایی یک سوم برق کشور را تولید می‌کند.

وزارت انرژی جمهوری آذربایجان طی اعلامیه‌ای که در سایت رسمی آن منتشر شده است، می‌گوید که انفجار شب گذشته مهار و نیروگاه دوباره راه‌اندازی شد، اما برخی مشکلات کماکان ادامه دارد و مسئولین تمام تلاش خود را برای احیای فعالیت نیروگاه انجام می‌دهند.

شرکت آذر انرژی که مسئولیت تولید برق کشور را برعهده دارد، در گفت‌وگو با رادیو فردا گفت که نیروگاه مینگه‌چویر از هشت واحد تولید برق تشکیل شده که چهار واحد آن عصر روز جاری دچار اختلال شد، اما طی چند ساعت «این مشکل برطرف شده است».

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG