لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ تهران ۱۲:۴۸

بن علی ییلدیریم به عنوان «نخست‌وزیر آینده ترکیه معرفی می‌شود»


بن علی ییلدریم از منظر مذهبی فردی محافظه‌کار توصیف شده است.

بن علی ییلدیریم، وزیر ارتباطات و ترابری ترکیه، روز پنجشنبه ۳۰ اردیبهشت به عنوان نامزد رهبری حزب عدالت و توسعه معرفی شد که بر پایه قانون اساسی نخست‌وزیر آینده این کشور خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آقای ییلدیریم که ۶۰ سال دارد بیش از دو دهه از یاران نزدیک رجب طیب اردوغان،‌ رییس جمهوری ترکیه است و بنابراین می‌تواند موقعیت آقای اردوغان برای افزایش قدرتش را مستحکم سازد.

عمر سلیک، سخنگوی حزب «عدالت و توسعه» در کنفرانس خبری پس از دیدار رهبران این حزب اعلام کرد بن علی ییلدیریم در کنگره حزب که روز یکشنبه برگزار خواهد شد به عنوان تنها نامزد برای رهبری حزب عدالت و توسعه معرفی خواهد شد.

آقای ییلدیریم که همراه با رجب طیب اردوغان از بنیانگذاران این حزب است نیروی محرک پروژه‌های اصلی اقتصادی در ترکیه محسوب می‌شود و از چهره‌های شاخصی است که عامل پیروزی این حزب در دهه اول به قدرت رسیدنش بود.

به گزارش رویترز،‌ او از جمله سیاستمدارانی است که موافق سیاست تغییر نظام پارلمانی ترکیه به نظام ریاستی است که هدف آقای اردوغان به شمار می‌رود.

مخالفان می‌گویند ایجاد نظام ریاستی موجب رشد خودکامگی و استبداد خواهد شد و سیاست رییس‌جمهوری برای از بین بردن شورشیان کْرد در جنوب شرقی ترکیه را تقویت می‌کند.

آقای ییلدیریم در یک کنفرانس خبری در آنکارا گفت: «برای هماهنگی کامل با بنیانگذار و رهبری حزب تمام تلاش خود را به کار خواهیم بست و همکاران ما در تمام رده‌های حزبی برای رسیدن به هدف اصلی یعنی ترکیه کبیر کوشش خواهند کرد».

بن علی ییلدیریم همچنین گفت، روز یکشنبه پس از تایید انتخابش به عنوان رهبر حزب و نخست‌وزیر از سوی اعضای کنگره حزب «عدالت و توسعه» به دیاربکر در جنوب شرقی ترکیه خواهد رفت.

هفته گذشته انفجار بزرگی در این شهر موجب کشته شدن ۱۶ نفر شد. دیاربکر در ماه‌های گذشته شاهد درگیری‌ها و خشونت‌های شدیدی از زمان آغاز شورش کردهای جدایی‌طلب در دهه ۱۹۹۰ بوده است.

آقای ییلدیریم افزود: «می‌خواهم پیش از رفتن به دیاربکر به ملت خودم بگویم که با درد شهروندانی که با خشونت قتل عام شدند،‌ سهیم هستم. ملت نباید نگران باشد،‌ چرا که ما این ترور مزاحم را از دستور کار دولت حذف خواهیم کرد».

بن علی ییلدریم، که سه فرزند دارد از منظر مذهبی فردی محافظه‌کار توصیف شده است و چندی پیش گفته بود وقتی که برای ادامه تحصیل در یکی از معتبرترین دانشگاه‌های ترکیه پذیرفته شده بود به خاطر دیدن تصاویر نشستن دختران و پسران دانشجو در محوطه چمن،‌ از رفتن به این دانشگاه صرفنظر کرد.

احمد داوود اوغلو، نخست‌وزیر ترکیه، روز ۱۶ اردیبهشت در پی اختلاف نظر با رجب طیب اردوغان اعلام کرد که از رهبری حزب عدالت و توسعه و در نتیجه مقام نخست‌وزیری کناره‌گیری می‌کند.

به گزارش رویترز، منابع حزب عدالت و توسعه می‌گویند که نام اعضای کابینه دولت جدید به احتمال زیاد روز دوشنبه آینده اعلام خواهد شد.

سرمایه‌گذاران با دقت تغییرات احتمالی اعضای دولت را زیر نظر دارند و می‌خواهند بدانند که آیا محمت سیمسک، معاون نخست‌وزیر کنونی جایش را به فرد دیگری خواهد داد یا خیر.

از منظر برخی از کارشناسان اقتصادی، حضور او در دولت بعدی می‌تواند موجب اعتماد به فضای سرمایه‌گذاری و تداوم سیاست‌های اقتصادی در ترکیه باشد.

XS
SM
MD
LG