لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۰۸:۱۲

جان کیسیک از رقابت‌های درون حزبی جمهوریخواهان کنار رفت


به دنبال کناره‌گیری تد کروز از نامزدی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، رسانه‌های ایالات متحده روز چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت خبر دادند که جان کیسیک، آخرین رقیب دونالد ترامپ نیز از رقابت‌های درون حزبی جمهوریخواهان و پیکارهای انتخاباتی کنار رفت.

به گزارش خبرگزاری رویترز، اکنون ‌دونالد ترامپ احتمالاً تنها نامزد حزب جمهوریخواه باید مسئولیت متحد ساختن این حزب چند پاره برای رسیدن به کاخ سفید را برعهده بگیرد.

جان کیسیک، فرماندار ایالت اوهایو که به رغم ناهمواری‌های گوناگون در مسیر انتخابات درون حزبی محافظه‌کاران با سماجت کارزار انتخاباتی خود را ادامه می‌داد روز چهارشنبه کنفرانس خبری خود در ویرجینیا را لغو کرد و در بیانیه‌ای اعلام داشت که ساعت پنج بعدازظهر به وقت محلی در شهر کلمبوس در اوهایو، با خبرنگاران سخن خواهد گفت.

انتظار می‌رود که وی در این برنامه، به طور رسمی کناره‌گیری‌اش از رقابت‌های درون حزبی جمهوریخواهان برای انتخابات ماه نوامیر ریاست جمهوری آمریکا را اعلام کند.

در این گزارش اشاره شده که دفتر کمپین انتخاباتی کیسیک به درخواست خبرگزاری رویترز برای تایید خبر کناره‌گیری او پاسخی نداده است.

روز سه‌شنبه نیز تد کروز رقیب اصلی دونالد ترامپ پس از شکست در ایندیانا از صحنه مبارزات نامزدهای حزب جمهوریخواه کناره‌گیری کرد.

اما مسیر دونالد ترامپ به عنوان نامزد احتمالی جمهوریخواهان برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری، ‌چندان هموار نیست و او باید در برابر مخالفان درون حزبی خود بر سر چند مسئله کلیدی به توافق برسد. در غیر این صورت احتمال می‌رود این حزب در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در هشتم نوامبر امسال در برابر حزب دموکرات به سختی شکست بخورد.

اعضای حزب جمهوریخواه در نشستی سه روزه (۱۸ تا ۲۱ ژوئیه) در کلیولند گردهم می‌آیند تا کاندیدای حزب را برای انتخابات معرفی کنند.

پیروزی دونالد ترامپ در ایندیانا، ‌او را در برابر نامزد احتمالی حزب دموکرات قرار خواهد داد. به رغم آنکه برنی سندرز در انتخابات درون حزبی دموکرات‌ها در ایندیانا از هیلاری کلینتون پیشی گرفت، ‌ اما به گزارش رویترز احتمال دارد اعضای حزب دموکرات، ‌ هیلاری کلینتون را به عنوان کاندیدای حزب به پیکار با دونالد ترامپ بفرستند.

نخستین چالش دونالد ترامپ، میلیاردر ۶۹ ساله نیویورکی، ‌مرمت آسیب‌ها و شکاف‌های درون حزبی و کاهش تنش‌ها بر سر اظهاراتش درباره زنان، مهاجران مکزیکی و اخراج ۱۱ میلیون نفر مهاجر غیرقانونی است. این سخنان او بر برخی از هواداران وفادار حزب جمهوریخواه بسیار گران آمده و آن را مغایر ارزش‌های حزب دانسته‌اند.

XS
SM
MD
LG