لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ تیر ۱۴۰۱ تهران ۲۰:۱۴

یک دادگاه نظامی در لبنان ۱۰۶ نفر را به اعدام محکوم کرد


قاضی یک دادگاه نظامی لبنان روز چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت، ۱۰۶ نفر را به اتهام دست داشتن در درگیری‌های دو سال پیش بین ارتش این کشور و اسلامگرایان به اعدام محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه و به نقل از یک منبع قضایی، قاضی «نجات ابوشاکرا» ۷۳ مرد سوری، ۳۲ لبنانی و یک فلسطینی را به اتهام عضویت در «سازمان‌های تروریستی» و همچنین حمله و کشتن سربازان لبنانی و ماموران پلیس و آدم ربایی در شهر عرسال به مرگ محکوم کرده است.

برپایه این گزارش، ۷۷ تن از متهمان در زندان به سر می‌برند اما ۲۹ نفر دیگر که هنوز دستگیر نشده‌اند به صورت غیابی و به حکم دادگاه محکوم شده‌اند.

یکی از آنان ابومالک التالی، رهبر گروه «القلمون سوریه» وابسته به گروه القاعده و جبهه النصره معرفی شده است.

در ماه اوت سال ۲۰۱۴ (تابستان دو سال پیش) ارتش لبنان با افراد گروه خلافت اسلامی و اعضای جبهه النصره در شهر عرسال درگیر شدند و نبردی سخت بین آنان درگرفت. عرسال در ۱۲۴ کیلومتری شمال شرقی بیروت و در منطقه بعلبک قرار دارد و شهری عمدتاً سْنی نشین است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه ، پس از آنکه نیروهای گروه حکومت اسلامی و افراد جبهه النصره از شهر عرسال عقب نشینی کردند، ۳۰ سرباز و مامور پلیس را گروگان گرفته و همراه خود بردند. سرانجام پس از مذاکراتی طولانی در زمستان گذشته ۱۶ تن از این افراد با زندانیان داعش در لبنان معاوضه شدند.

خبرگزاری رویترز در مرداد سال ۱۳۹۳ خبر داده بود که در نبرد میان ارتش لبنان و بنیادگرایان اسلامی که از سوریه به شهر مرزی «عَرسال» در خاک لبنان حمله کرده‌اند دستکم ۱۱ سرباز لبنانی کشته شدند.

به گزارش رسانه‌های لبنانی، بیشتر مهاجمین اعضای جبهة النصره وابسته به القاعده بودند. اما خبرگزاری رویترز از حضور نیروهای داعش نیز در میان آنها خبر داده است.

رسانه‌های لبنان گزارش داده بودند که در درگیری‌های ارتش و نیروهای اسلامگرای شورشی ۴۰ تن از مهاجمین کشته و تعدادی سرباز لبنانی اسیر شده‌اند.

در پی آغاز جنگ‌های داخلی در سوریه، بیش از یک میلیون نفر از شهروندان سوری به لبنان پناه برده‌اند و در آن کشور زندگی می‌کنند.

دیدن نظرات (۵)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG