لینک‌های قابلیت دسترسی

جمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۶ تهران ۲۱:۵۲

در شصت و ششمین روز از اعتصاب غذای علی شریعتی، ‌زندانی سیاسی در اوین تهران، روز چهارشنبه ۱۵ دی شبکه‌های مجازی به وضعیت او توجه بسیاری نشان دادند و مدت چند ساعت نام او در شبکه جهانی توئیتر در صدر بود.

علی شریعتی به اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» به خاطر شرکت در اعتراض به اسیدپاشی به پنج سال زندان محکوم شده است. او بیش از دوماه پیش در اعتراض به این حکم دست به اعتصاب غذا زد و گفته است که تا حذف این اتهام از پرونده‌اش به اعتصاب غذا ادامه خواهد داد.

وضعیت جسمانی علی شریعتی به گفته مادرش و نهادهای حقوق بشری وخیم اعلام شده است.

در گفت‌وگو با نقی محمودی،‌ حقوقدان و استاد پیشین حقوق در دانشگاه تبریز که در آلمان به سر می‌برد و مسائل زندانیان سیاسی را پیگیری می‌کند، از او درباره وضعیت علی شریعتی پرسیدم.

نقی محمودی می‌گوید باید از مقام‌های ایران پرسید آیا اسیدپاشی از مصادیق اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت کشور است یا اعتراض به آن؟ اعتراضی که بر حق است چرا که هنوز پس از گذشت دو سال متهمان به اسیدپاشی دستگیر نشده‌اند.

نقی محمودی همچنین وثیقه یک میلیارد تومانی برای آزادی آرش صادقی را بسیار سنگین می‌داند و می‌گوید برای این اتهام واهی این میزان وثیقه بسیار نامتناسب است.

او خواسته زندانیان سیاسی در ایران را که در اعتصاب غذا هستند قانونی می‌داند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG