لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۰۰:۲۲

همسر نازنین زاغری:‌ «امسال بیشتر وحشت‌زده‌ام تا امیدوار»


نازنین زاغری و دخترش

شامگاه سه شنبه در لندن، گروهی از افرادی که خواستار آزادی نازنین زاغری از زندان در ایران هستند، مراسمی را در مقابل دفتر نخست وزیر بریتانیا برگزار کردند. در این مراسم که در آستانه عید کریسمس برگزار شد، این افراد با خواندن اهنگهایی به این مناسبت، سعی در اطلاع رسانی درباره وضعیت این شهروند ایرانی بریتانیایی کردند. این مراسم در روزی برگزار شد که وکیل خانم زاغری در ایران به رسانه های داخلی گفته بود او خواستار آزادی مشروط از زندان شده است.

رادیو فردا در آغاز گفت‌وگویی با ریچارد رتکلیف همسر خانم زاغری درباره محتوای تجمع روز سه شنبه در لندن پرسیده است.

please wait

No media source currently available

0:00 0:05:28 0:00
لینک مستقیم

ریچارد رتکلیف: امروز در خیابان داونی لندن مقابل خانه وزیر خارجه یک کنسرت ترانه های کریستمس برگزار می کنیم.برای خودمان و برای خانواده دگر زندانیان بریتانیایی در ایران و چند کشور دیگر.برای دور هم جمع شدن و ترانه خواندن و پافشاری بر این که اعضای خانواده های ما فراموش نشده اند.

یک دلیلش البته این است که الان ایام کریستمس رو پشت سر می گذاریم.دلیل دیگرش این است که با برجسته شدن مساله خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا و برگزیت در سیاست کشور همه چیزهای دیگر کمتر خبرساز شده اند.برای همین به این فکر افتادیم که کاری کنیم تا به دولت یادآوری کنیم نازنین هنوز در زندان است و ما او را فراموش نکرده ایم و آنها هم نباید او را فراموش کنند.

آقای رتکلیف همسرتان نازنین زاغری به دلیل بیماری از ذفتر دادستانی درخواست آزادی مشروط کرده است. آیا جوابی هم گرفته است؟

درست است. نازنین در حقیقت در یکسال گذشته چند درخواست برای آزادی مشروط داده بود که وکیل او هربار آنها را پی گیری کرده است. ولی یقینا وکیل او اخیرا بر گرفتن پاسخ به این درخواست اصرار زیادی کرد چون نازنین بیمار بوده است. و او اسحقاق آزادی مشروط را دارد. چون بیش از نیمی از دوران حکم حبس خود را گذرانده است. (هرچند که حکم حبس او از ابتدا مشروع نبوده است).

بعد از این و اخیرا چیز تازه ای نشنیده ایم. هیچکدوام از درخواستهای نازنین رد نشده است. فقط تا حالا نتیجه ای به بار نیاورده اند.

تجربه من نشان داده است که همیشه عملکرد قوه ایران غیرشفاف عمل می کند.به این معنی که شما هیچوقت نمی دانید چه می گذرد. این برخورد سبب می شود انرژی خود را برای ادامه تلاش حفظ کنیم.

صادق آملی لاریجانی رئیس قوه قضائیه ایران اخیرا گفت دو تابعیتی بودن در جمهوری اسلامی «جرم» نیست و مقام‌های قضایی کشور به علت «تکبر» در رفتار و گفتار جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا، به «درخواست‌های متعدد» او برای دیدار همسرتان نازنین زاغری پاسخ مثبت ندادند. می دانید اشاره قوه قضائیه ایران به چیست؟

بله من فکر می کنم او درباره آنچه جرمی هانت وزیر خارجه برای پادرمیانی به نفع نازنین در زمان سفر به ایران برزبان آورده بود واکنش نشان داد. جرمی هانت خیلی صریح گفته بود نازنین بی گناه است. او یکی از چند زندانی بی گناه تابع بریتانیا و دیگر کشورهای خارجی است که برای گرفتن امتیاز دیپلماتیک حبس شده است و لازم است که ایران این کار را متوقف کند. چون چندین فرد بریتانیایی،‌آمریکایی، کانادایی و اروپایی در زندان هستند که همه بی گناهند و برای فشار گذاشتن بر این کشورها با اتهامت امنیتی در زندان به سر می برند.

من فکر می کنم جرمی هانت خیلی صریح در این باره اظهار نظر کرد به شکلی که وزیران خارجه قبلی بریتانیا برعکس به اذعان موضوع بی‌میلی نشان می دادند. و معلوم است که این حرفهای او باعث تعجب شد.

اما من خیلی خوشحالم که جرمی هانت این طور راست و پوست‌کنده برخورد کرد. برای مدتی طولانی پذیرفتن حقیقت آنچه بر نازنین و بقیه این زندانیان گذشته دچار ضعف و کم و کاست بوده است.

آقای رتکلیف سال پیش در همین روزها خیلی امیدوار بودید که همسرتان نازنین زاغری آزاد شود و همراه با دختر خردسالتان به لندن برگردد تا کریستمس را خانوادگی دور هم جشن بگیرید. حس و حال امسال شما چطور است؟

فکر می کنم خیلی محتاطتر از سال پیش. سال پیش خیلی امیدوارتر بودیم و انرژی حامیان و اطلاعرسانی در دور و بر ما هم خیلی زیاد بود. اما نازنین آزاد نشد که هیچ در واقع وضع او از لحاظهایی هم بدتر شد.

فکر می کنم امسال بیشتر وحشتزده هستم تا امیدوار. وحشتزده از نتیجه اتمام حجت صریح بریتانیا با ایران درباره لزوم آزادی نازنین و این که برای مبارزه با حکومت ایران چه تغییری لازم است. و اگر من به جای دولت بریتانیا بودم زیرفشارشان می گذاشتم که بیشتر مایه بگذارند.

و مهمتر از همه چیز این است که طاقت نازنین به سر امده است. تاب و توان او از لحاظ میزان انرژی باقیمانده واقعا به آخر رسیده است. خیلی سخت است وقتی قادر نباشی تمام بازی هایی را که در تمام این مدت شده مهار کنی.

به همین دلیل من می ترسم از این که آستانه تحملش تمام چه ممکن است بکند. آستانه تحملش در نزدیک ۱۰۰۰ روز حبس؛ آستانه تحملش در نزدیکی چهلمین سالگرد تولدش؛ آستانه تحملش در کریستمس؛ که هر سه هفته بعد در راه است.

بد وقتی است برای در زندان بودن.

بنابراین منتظر می مانیم تا ببینیم عکس العمل او چیست.

XS
SM
MD
LG