لینک‌های قابلیت دسترسی

دوشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۶ تهران ۰۸:۰۷

حسن روحانی، نرخ رشد اقتصادی سال‌ آینده را پنج‌درصد پیش بینی‌ کرد


رئیس‌جمهوری ایران، در جمع مردم شهرری، میزان وابستگی بودجه سال ۹۵ به درآمدهای نفتی را ۲۵ درصد اعلام کرد

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران روز چهارشنبه، پیش بینی کرد که نرخ رشد اقتصادی ایران در سال‌آینده به پنج درصد برسد.

به گزارش خبرگزاریهای ایران، رئیس‌جمهوری ایران که در جمع مردم شهرری سخن می‌گفت با اشاره به رقم ۲۶۷ هزار میلیارد تومانی بودجه سال‌آینده ایران، تاکید کرد که میزان وابستگی بودجه سال ۱۳۹۵، به درآمدهای نفتی به ۲۵ درصد کاهش یافته است و ۷۵ درصد از منابع موردنیاز بودجه از منابع غیرنفتی، تامین خواهد شد.

حسن روحانی در عین حال به افزایش ۹۰ درصدی بودجه‌های عمرانی در بودجه سال ۹۵ نسبت به بودجه‌های عمرانی امسال اشاره کرد و افزود: «بسیاری از طرح‌ها و پروژه‌های ناتمام به اتمام خواهدرسید.

حسن روحانی در حالی پیش بینی کرده‌است که نرخ رشد اقتصادی در سال آینده خورشیدی به پنج درصد برسد که بر اساس تازه ترین گزارش صندوق بین‌المللی پول، اقتصاد ایران در سال ۲۰۱۶ میلادی، از منفی نیم درصد تا مثبت نیم درصد در نوسان باشد.حسن روحانی در بخش دیگری از سخنان خود در میان جمع مردم شهرری، به کاهش نرخ تورم از زمان روی کار آمدن دولت یازدهم تاکنون گذشته اشاره کرد و به استناد گزارش مرکز آمار ایران از نرخ تورم آذرماه تاکید کرد که نرخ تورم نقطه به نقطه در آذرماه امسال، تک‌رقمی شده و به ۹.۹ درصد رسیده است.

حسن روحانی در حالی پیش بینی کرده‌است که نرخ رشد اقتصادی در سال آینده خورشیدی به پنج درصد برسد که بر اساس تازه ترین گزارش صندوق بین‌المللی پول، اقتصاد ایران در سال ۲۰۱۶ میلادی، از منفی نیم درصد تا مثبت نیم درصد در نوسان باشد.

سخنان آقای روحانی در حالی بیان می‌شود که ۱۰۰ نفر از نمایندگان مجلس، سه شنبه، به رئیس‌جمهور و وزیر اقتصاد درباره رکود «عمیق و بی‌سابقه» حاکم بر اقتصاد کشور تذکر دادند.

مسعود خوانساری٬ رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران نیز پیشتر اعلام کرده بود در حال حاضر «بزرگ‌ترین» رکود ۳۵ سال اخیر بر اقتصاد ایران حاکم شده است.

رئیس‌جمهوری ایران با اشاره به اینکه اجرای برجام به نقطه پایانی خود رسیده است، تاکید کرد که «با گسسته شدن زنجیر تحریم‌ها و بازشدن دروازه‌های اقتصادی ایران رو به جهانیان، شاهد رونق اقتصادی در ایران خواهیم‌بود.»

حسن روحانی بخش دیگری از سخنرانی روز چهارشنبه خود را به موضوع انتخابات پیش روی مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی ایران، اختصاص داد.

رئیس‌جمهوری ایران، با اشاره به اینکه «ملت ایران راه انقلاب مشروطه، راه رأی و صندوق رأی را از بیش از یک قرن پیش انتخاب کرد» ابراز امیدواری کرد که «آثار شور، شعور و احساسات مردم بزرگ و انقلابی سرزمین ایران را که از ابتدای دی ماه آغاز شده است، در اوایل ماه اسفند پای صندوق آراء شاهد باشیم.»

رئیس دولت یازدهم، تاکید کرد که «مسئولین به تبعیت از مقام معظم رهبری به مسأله حق‌الناس بودن رأی مردم و صندوق آرا توجه خواهند داشت.»

به گفته رئیس‌جمهوری ایران، «نظام به عهدش با مردم وفا کرد و بر مبنای عهدی که با مردم بسته بود، مسیر اداره کشور را از طریق رأی مردم به پیش برد.»

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، در شهریورماه سال ۹۴ در سخنانی تاکید کرده بود: « رای مردم، به معنای واقعی کلمه، حق‌الناس است.»

رهبر جمهوری اسلامی ایران در همان سخنرانی در عین حال، «نظارت استصوابی و موثر شورای نگهبان» را نیز بخشی از همین «حق‌الناس» توصیف کرده بود.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG