لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۸ خرداد ۱۴۰۱ تهران ۱۳:۰۴

دیدگاه‌ها: بحران ونزوئلا از نگاه کاربران ایرانی شبکه‌های اجتماعی


جمعیت گسترده‌ای از مردم ونزوئلا هفته گذشته در اعتراض به ادامه زمامداری نیکلاس مادورو تظاهرات کردند و مشروعیت ریاست‌جمهوری او را زیر سوال بردند.

تحولات اخیر در ونزوئلا، نقل محفل کاربران ایرانی در شبکه‌های اجتماعی و تبادل‌نظر و بحث و جدل میان آنان شده است.

جمعیت گسترده‌ای از مردم ونزوئلا هفته گذشته در اعتراض به ادامه زمامداری نیکلاس مادورو تظاهرات کردند و مشروعیت ریاست‌جمهوری او را زیر سوال بردند.

به پشتوانه همین اعتراض‌ها بود که خوان گوایدو، رهبر مخالفان و رئیس پارلمان ونزوئلا با ادای سوگند خود را رئیس‌جمهور موقت ونزوئلا اعلام کرد.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری امریکا بلافاصله از این اقدام حمایت کرد. این در حالی بود که کمتر از سه هفته پیش نیکلاس مادورو سوگند ریاست‌جمهوری یاد کرده بود.

معترضان و مخالفان نیکلای مادورو او را متهم می‌کنند که با تغییرات اخیر در قانون اساسی ساختارهای دمکراتيک را تضعیف و در انتخابات تقلب کرده است. اتهامی که او رد می‌کند.

دیدگاهها: کاربران ایرانی و تحولات ونزوئلا از نگاه شروان فشندی و سینا عضدی
please wait

No media source currently available

0:00 0:25:00 0:00
لینک مستقیم

به نظر بسیاری از صاحبنظران، در این شرایط برای تغییر حکومت در ونزوئلا نیروهای مسلح این کشور حرف اول را خواهند زد. اما در سال‌های اخیر ارتش در برابر دو موج گسترده تظاهرات مخالفان از نیکلاس مادورو حمایت کرده که، بعد از درگذشت هوگو چاوز رئیس‌جمهوری پیشین، به قدرت رسید.

منتقدان حکومت مادورو می‌گویند کمبود شدید کالاهای اساسی تورم شدید و تشدید خودکامگی دولت سبب شده است که میلیون‌ها نفر از مردم ونزوئلا به خارج بگریزند. همزمان، به گزارش خبرگزاری‌ها، بسیاری از تهیدستان که از دولت یارانه دریافت می‌کنند هنوز هم حامی نیکلاس مادورو هستند.

آمریکا، کانادا، اروپا و بسیاری از کشورهای آمریکای لاتین هفته گذشته در این دعوا طرف خوان گوایدو را گرفتند. اقدامی که نیکلاس مادورو حمایت از یک کودتا توصیف می‌کند. از طرف دیگر کوبا، چین، روسیه، ترکیه، سوریه و جمهوری اسلامی ایران از نیکلاس مادورو حمایت می‌کنند.

دلیل علاقه نشان دادن بعضی ایرانیان به تازه‌ترین تحولات ونزوئلا چیست؟ تا چه حد موضع ایران در برابر این تحولات سبب این علاقمندی است؟ تا چه حد صف‌بندی قدرت‌های بین‌المللی و منطقه‌ای و بعضی شباهت‌های سیاسی و اقتصادی بین این دو کشور نفت‌خیز در این زمینه نقش داشته است؟ و تا چه اندازه به چالش کشیده شدن ریاست‌جمهوری مادورو با پیامدهای انتخابات ریاست‌جمهوری ایران در سال ۱۳۸۸ قابل مقایسه است؟

شروان فشندی، عضو شبکه فرشگرد و کارشناس اقتصادی در نیویورک و سینا عضدی، محقق مرکز تحقیقات استراتژیک و دیپلماسی دانشگاه فلوریدای جنوبی (تمپا) مهمانان این هفته برنامه دیدگاه‌ها به این پرسش‌ها پاسخ داده‌اند.

دیدن نظرات (۲۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG