لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲ مهر ۱۴۰۰ تهران ۱۱:۵۳

ويزا، اولين و مهم‌ترين مشكل ايرانيان براى سفر


دریافت ویزا برای سفر به کشورهای مختلف جهان به یکی از مشکلات ایرانیان تبدیل شده است

جهان هر قدر هم با پيشرفت تكنولوژى كوچكتر و در دسترس‌تر شده باشد، اما وقتى نوبت به ويزا گرفتن براى سفر به گوشه‌اى از آن مى‌رسد و شما يک ايرانى هستيد، همچنان بزرگ و دور از دست به نظر مى‌رسد.

ايرانى‌ها از مسايل اقتصادى و گرفتارى‌هاى ديگر كه بگذريم با مشكل بزرگى به نام ويزا براى سفر به جهان بزرگ روبه‌رو هستند. مشكلى كه كمتر شهروندى از جهان براى سفر به ايران دارد و سازمان ميراث فرهنگى و گردشگرى حتى از لغو ويزاى ورود به ايران يا صدور ويزاى فرودگاهى يا تسريع در صدور ويزاى ايران براى مسافران ۶۰ كشور ديگر جهان هم خبر داده است.

طرحى كه البته محمدرضا حيدرى ديپلمات سابق جمهورى اسلامى ايران در نروژ مى‌گويد بيشتر ويژگى تبليغاتى دارد: «اين بحث تبليغى بوده. يعنى از زمان دولت آقاى خاتمى اين بحث را كردند. صدور رواديد فرودگاهى را امتحان كردند. در مناطق آزاد تجارى مثل كيش،‌ چاه‌بهار، قشم و بوشهر، در مبادى ورودى ويزا صادر مى‌كردند. اما همين شعار لغو رواديد يا ويزاى يک طرفه كه ايران دارد به نوعى با طرف‌هاى كشورهاى ديگر مطرح مى‌كند، اين هم برايش دستورالعمل‌هايى را مى‌گذارند كه آن افرادى كه مسوول اجرايى اين ويزاها هستند آنها هم با مشكل مواجهند و بعضا افرادى كه به اين وسيله وارد مرزهاى ايران هم شده اند ديپورت شده اند.»

please wait

No media source currently available

0:00 0:10:28 0:00
لینک مستقیم

اما صرف نظر از واقعيت و چگونگى طرح تازه لغو رواديد ايران با ۶۰ كشور، پرسش اين است كه چرا مسافران ايرانى براى دريافت ويزاى سفر به كشورهاى ديگر جهان بايد ساعت‌ها در صف طولانى سفارت‌ها بمانند، مدارک فراوان وخارج از توان خود ارائه كنند و در نهايت هم در بسيارى از موارد موفق به دريافت ويزا نشوند؟

محمدرضا حيدرى، ديپلمات سابق جمهورى اسلامى ايران در نروژ مى‌گويد:‌ «جمهورى اسلامى به خاطر ديدگاه‌هايى كه دارد و به خاطر مشكلاتى كه با جهان خارج دارد باعث شده كه رويكرد كشورها نسبت به ايرانيان برگردد. به خصوص كشورهاى اروپايى موضوع رواديد را در سرلوحه كارهاى خودشان قرار دادند.

اين موضوعى است كه هر بار ايران هم آمده يک طرفه اين مساله را به نوعى كنار گذاشته اما طرف مقابل به خاطر همين مشكلات، بحث تروريسم بين‌المللى، بحث نقض حقوق بشر همواره با آن برخورد كرده و به خصوص بحث مهاجرت از ايران به كشورهاى غربى منجر شده كه اين مساله نتواند اثر داشته باشد براى اين كه دو طرف از آن فايده ببرند، به خصوص اتباع ايران از اين قضيه استفاده كنند.»

بايد منتظر ماند و ديد لغو رواديد ايران با كشورهاى ديگر در صورت اجرايى شدن اثرى هم بر سرنوشت شهروندان ايرانى منتظر در صف‌هاى ويزا دارد يا نه؟

  • 16x9 Image

    فهیمه خضر حیدری

    فهیمه خضر حیدری روزنامه‌نگار ایرانی است که از سال ۱۳۸۹ با رادیوفردا همکاری می‌کند. او که از جمله در حوزه‌های اجتماعی و زنان فعالیت داشته، در سال‌های اخیر مجلات هفتگی جامعه و تابو را برای رادیوفردا تهیه کرده است.

دیدن نظرات (۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG