لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷ تهران ۱۳:۴۱

در حمله به یک پایگاه هوایی لیبی بیش از ۱۴۰ نفر کشته شدند


به گفته سخنگوی ارتش ملی لیبی این حمله توسط یک تیپ از نیروهای شهر مصراته موسوم به «نیروی سوم » صورت گرفته است. (عکس آرشیوی ست)

درگیری در یک پایگاه هوایی لیبی در روز جمعه، ۲۹ اردیبهشت، به کشته شدن بیش از ۱۴۰ نفر انجامید.

به گزارش خبرگزاری رویترز، یک سخنگوی لشکر شرقی نیروهای مسلح لیبی روز جمعه با اعلام این خبر افزود در حمله‌ای که به یک پایگاه هوایی در جنوب لیبی صورت گرفت ۱۴۱ نفر کشته شدند و رئیس دولت لیبی که مورد حمایت سازمان ملل قرار دارد وزیر دفاع این کشور را از کار خود معلق کرده است.

حمله به پایگاه هوایی براک الشاطی باعث لغو قرارداد آتش‌بسی می‌شود که بین گروه‌های نظامی شرق و غرب لیبی به اجرا در آمده بود.

این حمله می‌تواند به یک رشته نبردها میان شاخه‌های نظامی مستقر در شرق لیبی و رقبایشان در ائتلاف شکننده با دولت فعلی مستقر در پایتخت بینجامد.

احمد المسماری سخنگوی ارتش ملی لیبی که در شرق این کشور مستقر است گفت ۱۰۳ نفر از افراد کشته شده از نفرات ارتش ملی بوده‌اند.

به گفته وی، این حمله توسط یک تیپ از نیروهای شهر مصراته موسوم به «نیروی سوم » صورت گرفته است.

مقام‌های رسمی منطقه و ارتش ملی لیبی گفته‌اند در بین کشته‌شدگان تعدادی غیرنظامی نیز دیده می‌شود.

دیدبان حقوق بشر با استناد به گفته‌های شاهدان عینی، ویدئوها و عکس‌هایی که از این درگیری به دست آورده اعلام کرده است اجساد نیروهای ارتش ملی لیبی که تیر خلاص به سرشان شلیک شده حاکی از اعدام این افراد است.

مارتین کولبر، نماینده سازمان ملل در امور لیبی ضمن بی‌رحمانه خواندن این حمله خواستار آن شد که منجر به درگیری‌های بیشتر نشود.

فایز السراج رئیس حکومت وفاق ملی لیبی گفت وزیر دفاع و فرمانده «نیروی سوم » را تا زمانی که مشخص شود کدام طرف مسئول نقض آتش‌بس بوده از کار خود معلق کرده است.

وی همچنین با شدیدترین لحن تشدید درگیری‌ها را محکوم کرد و خواستار آتش‌بس شد.

لیبی از زمان سقوط حکومت معمر قذافی، رهبر سابق این کشور در سال ۲۰۱۱ میلادی درگیر هرج و مرج و بی‌ثباتی بوده است.

کنترل شرق و غرب لیبی بین دو گروه مختلف تقسیم شده و همچنین شماری گروه اسلام‌گرای افراطی، از جمله گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در لیبی فعالند.

گروهی که غرب لیبی را در کنترل دارند از طرف چندین کشور و همچنین سازمان ملل به عنوان دولت لیبی به رسمیت شناخته شده‌ است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG