لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ تهران ۱۴:۱۸

توفان «ماریا» خسارات زیادی به کشور دومینیکا وارد کرد


عکس آرشیوی است
عکس آرشیوی است

توفان ماریا پس از در هم کوبیدن سواحل کشور جزیره‌ای دومینیکا به حرکت خود در سمت غرب و شمال غرب ادامه داده و سایر مناطق دریای کارائیب از جمله پورتوریکو را تهدید می‌کند.

مرکز ملی توفان آمریکا در نخستین ساعات روز سه‌شنبه ۲۸ شهریور اعلام کرد با وجود آن که از شدت این توفان کاسته شده اما هنوز با سرعت ۲۵۰ کیلومتر در ساعت از شدتی با درجه چهار برخوردار است که آن را بالقوه در ردیف توفان‌های خطرناک قرار می‌دهد.

در همین حال توفان خوزه به حرکت خود به سمت شمال و اقیانوس اطلس ادامه می‌دهد تا سواحل شرق ایالات متحده را تهدید کند.

به گزارش خبرگزاری آلمان، روزولت اسکریت، نخست‌وزیر دومینیکا، روز سه‌شنبه در فیس‌بوک خود نوشت: «توفان ماریا با شدت درجه پنج ویرانی گسترده‌ای برجای گذاشته‌است. این توفان سقف خانه‌ها، و در مواردی ساکنان داخل خانه‌ها، را از جای کند».

وی می‌افزاید: «بزرگترین ترس من این است که صبح با خبر تعداد قابل توجه زخمی و کشته احتمالی از خواب بیدار شویم زیرا گذشته از توفان، شدت باران به حدی است که اکنون خطر رانش زمین جان بسیاری از مردم را تهدید می‌کند».

شدت توفان ماریا در حالی به درجه چهار رسیده که از میانهٔ روز دوشنبه به سمت مجمع‌الجزایر فرانسوی گوادلوپ می‌رود.

به گزارش مرکز هواشناسی فرانسه، مناطق جنوبی گوادلوپ شاهد وزش بادهایی با سرعت ۲۲۰ کیلومتر در ساعت خواهند بود با امواجی به ارتفاع ۱۰ متر که احتمال وقوع سیل را در این مناطق افزایش می‌دهد.

جزیره فرانسوی مارتینیک در جنوب دومینیکا میزان آماده‌باش خود را از بالاترین حد به درجه خاکستری کاهش داده‌است ولی مقام‌های این جزیره به ساکنان هشدار داده‌اند که همچنان در منازل خود باقی بمانند.

مرکز ملی توفان آمریکا هشدار می‌دهد با وجود کاسته شدن از شدت این توفان به درجه چهار، ولی توفان ماریا که به سمت جزیره ویرجین و پورتوریکو در حرکت است همچنان «بسیار خطرناک» تلقی می‌شود.

توفان ماریا دو هفته پس از توفان ایرما رخ می‌دهد که منجر به تخریب ساختمان‌ها و بی‌خانمانی بسیاری به ویژه در جزایر کارائیب شد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، برای بسیاری از جزیره‌ها از جمله آنهایی که حدود دو هفته پیش در اثر توفان ایرما ویران شده‌اند، هشدار توفان صادر شد.

XS
SM
MD
LG