لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲ تهران ۱۸:۰۱

پیشروی ارتش لبنان در مواضع گروه حکومت اسلامی


تصویر، آرشیوی است.

ارتش لبنان در ادامه عملیات علیه گروه حکومت اسلامی (داعش) در مرزهای شرقی این کشور با سوریه که تاکنون به بازپس‌گیری یک سوم قلمروِ اشغال شده‌اش انجامیده است، روز یکشنبه ۲۸ مرداد آتش حملات را به سایر مواضع این گروه گسترش داد.

خبرگزاری فرانسه به نقل از سخنگوی ارتش لبنان گزارش می‌دهد که ارتش لبنان عملیات خود در منطقه «جرود راس بعلبک» و « جرود راس القاع» را در نخستین ساعات روز شنبه آغاز کرد و طی این روز موفق شد ۳۰ کیلومتر مربع از قلمروِ اشغالی خود را بازپس گیرد.

این مقام ارتش لبنان گفت ۲۰ نفر از اعضای گروه حکومت اسلامی کشته و ۱۰ سرباز هم در این عملیات زخمی شدند.

در همین حال،‌ رویترز به نقل از یک مقام امنیتی لبنان گزارش داد که سه سرباز لبنانی عصر روز یکشنبه به دلیل برخورد خودروی شان با یک مین در شرق لبنان کشته شدند.

عملیات ارتش لبنان در حالی صورت می‌گیرد که گروه حکومت اسلامی با حملاتی از سوی نیروهای عراق و سوریه نیز مواجه است و این گروه مسئولیت حملاتی که در اسپانیا علیه مردم غیرنظامی صورت گرفته را برعهده گرفته است.

سربازان لبنانی در بزرگداشت قربانیان گروه داعش در اسپانیا، پرچم اسپانیا را فراز یکی از ارتفاعاتی که از این گروه بازپس گرفتند به اهتزاز در آوردند.

ارتش لبنان تخمین می‌زند که پیش از حمله روز شنبه حدود ۶۰۰ شبه نظامی گروه حکومت اسلامی در منطقه‌ای به وسعت حدود ۱۲۰ کیلومتر مربع حضور داشته‌اند.

خبرگزاری ملی لبنان روز یکشنبه گزارش داد که ارتش این کشور اقدام به آتش سنگین توپخانه و راکت به سمت مواضع گروه حکومت اسلامی در ناحیه «جرود راس بعلبک» کرده است.

حملات ارتش لبنان پس از آن صورت می‌گیرد که حزب‌الله لبنان هم عملیاتی علیه جهادی‌های گروه حکومت اسلامی و القاعده را در نقطه‌ای دیگر از مرزهای لبنان و در جنوب نبردگاه فعلی صورت داده بود.

این عملیات که ۶ روز به‌طول انجامید سرانجام با آتش‌بس میان دوطرف به پایان رسید.

بر اساس این توافقنامه حدود ۸ هزار تن از پناهندگان و نیروهای جهادی‌ به نواحی تحت کنترل «گروه های جهادی‌» در شمال غرب سوریه انتقال داده شدند و پنج تن از شبه نظامیان حزب‌الله لبنان که اسیر شده بودند نیز آزاد شدند.

حزب‌الله لبنان روز شنبه اعلام کرد همزمان با عملیات ارتش لبنان دست به عملیاتی علیه گروه حکومت اسلامی از بخش سوری مرز با لبنان زده است.

ارتش لبنان هرگونه همکاری و هماهنگی با حزب‌الله را در این زمینه رد کرده است.

گروه شیعه حزب‌الله گفت که در همکاری با ارتش سوریه در غرب منطقه قلمون، به عملیاتی علیه گروه موسوم به حکومت اسلامی دست زده است.

عملیات فعلی حدود یک ماه پس از آن رخ می‌دهد که حزب‌الله و ارتش سوریه عملیاتی را با هدف عقب راندن شبه‌نظامیان افراطی سنی از حاشیه مرز لبنان و سوریه آغاز کردند.

هدف این عملیات، شبه‌نظامیان سنی‌مذهب از گروه جبهه‌النصره معرفی شد که مرتبط با القاعده است و طبق گزارش رویترز، «مناطق کوهستانی "جرود عرسال" را تحت کنترل داشت».

شهر «عرسال» در لبنان در سال ۲۰۱۴ شاهد حمله دو گروه داعش و جبهه‌النصره بود و به این ترتیب جنگ داخلی سوریه که بیش از شش سال از آن می‌گذرد به منطقه شمال شرقی لبنان سرریز کرد.

گروه حکومت اسلامی به‌ویژه در یکی دو ماه گذشته سخت تحت فشار بوده و در چندین نقطه مجبور به عقب‌نشینی و فرار شده است.

XS
SM
MD
LG