لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۸ دی ۱۳۹۷ تهران ۰۱:۵۸

واکنش قطر به طرح تشدید تحریم‌های عربستان و متحدانش


این تازه‌ترین بن‌بست در بدترین بحران سیاسی خلیج فارس طی چند سال گذشته است که اکنون به آغاز دومین ماه خود نزدیک می‌شود.

قطر در واکنش به تهدید چهار کشور عرب مبنی بر طرح تشدید تحریم‌هایی که گفته‌اند علیه دوحه وضع می‌کنند بار دیگر اتهامات مطرح شده علیه خود را رد کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، یک مقام ارشد وزارت خارجه قطر روز جمعه، ۱۶ تیرماه، گفت که خواسته‌های عربستان سعودی، مصر، امارات متحده عربی و بحرین مایه بدنامی‌ است.

|برای دریافت تازه‌ترین خبرها به تلگــــرام رادیو فردا بپیوندید|

در بیانیه‌ای که این مقام وزارت خارجه قطر ارائه کرد آمده است: «دولت قطر ضمن ابراز تاسف از محتوای دو بیانیه‌ای که به‌طور جداگانه در قاهره و جده توسط کشورهای محاصره کننده تنظیم شده، آنها را اتهاماتی دروغین ارزیابی می‌کند.»

این مقام ارشد وزارت خارجه قطر موارد مطرح شده علیه کشورش از جمله دخالت در امور داخلی چهار «کشور محاصره‌کننده» و حمایت مالی از تروریسم را اتهاماتی بی‌اساس خواند.

پیش از این، عربستان سعودی و سه کشور متحدش طی بیانیه‌ای اقدام قطر در رد شرایط ۱۳ گانه‌شان برای رفع تحریم‌ها را نشان‌دهنده این نکته دانسته بودند که دوحه قصد دارد به سیاست خود مبنی بر ناامن کردن منطقه ادامه دهد.

در این بیانیه همچنین قید شده که هر نوع اقدام مقتضی از قبیل سیاسی، اقتصادی و یا تمهیدات قانونی برای حفظ حقوق، امنیت و ثبات این چهار کشور مد نظر قرار خواهد گرفت.

این تازه‌ترین بن‌بست در بدترین بحران سیاسی خلیج فارس طی چند سال گذشته است که اکنون به آغاز دومین ماه خود نزدیک می‌شود.

عربستان سعودی ،‌بحرین ،‌مصر و امارات متحده عربی روز دوشنبه ۱۵ خرداد با متهم کردن قطر به حمایت از گروه‌های تندرو اسلامگرا و جانبداری از ایران مناسبات دیپلماتیک، تجاری و ترابری خود را با قطر قطع کردند.

پس از آن در روز اول تیر فهرستی در برگیرنده شرایط ۱۳ گانه عربستان و متحدانش برای رفع تحریم‌ها علیه قطر منتشر شد که در میان آنها شرط تعطیل کردن شبکه الجزیره نیز مطرح شده بود.

قطر که همواره موضوع حمایت از افراط‌گرایی را رد کرده، با «غیرواقع بینانه» خواندن شروط چهار کشور عرب خلیج فارس، آنها را متهم کرده است که قصد دارند حاکمیت دوحه را نقض کنند.

تنش در روابط کشورهای حوزه خلیج فارس باعث بروز نگرانی‌هایی در سطح بین‌المللی شده است، زیرا این منطقه مرکز بخش عمده‌ای از محصولات نفتی مورد نیاز جهان است و همچنین تعدادی از کشورهای غربی در این منطقه دارای پایگاه‌های نظامی هستند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG