لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۰۳:۴۲

رییس‌جمهوری و وزیر خارجه ‌آمریکا فرا رسیدن عید فطر را تبریک گفتند


رییس‌جمهوری آمریکا در پیام تبریکی که به مناسبت فرا رسیدن عید فطر منتشر شد نوشت: «مسلمانان در آمریکا به همه کسانی پیوستند که در سراسر جهان در ماه مبارک رمضان بر اعمال دینی و خیر تمرکز کردند. اکنون در حالی که آن‌ها عید را به همراه خانواده و دوستان‌شان جشن می‌گیرند، سنت کمک به همسایگان و تقسیم غذا با همه اقشار جامعه را نیز به جا می‌آورند».

به گزارش سایت سفارت مجازی آمریکا، آقای ترامپ همچنین افزوده است: «در طول این ایام ما اهمیت رحمت، محبت و نیت خیر را به یاد می‌آوریم. ایالات متحده به همراه مسلمانان جهان تعهداتش را برای احترام به این ارزش‌ها تجدید می‌کند».

از سوی دیگر وزیر امور خارجه آمریکا هم در پیامی جداگانه عید فطر را به مسلمانان تبریک گفت.

رکس تیلرسون در این پیام که دو روز پیش در آستانه فرا رسیدن عید فطر منتشر شد نوشت بهترین آرزوها را برای همه مسلمانانی دارد که عید فطر را جشن می‌گیرند.

به گزارش پایگاه اینترنتی وزارت خارجه ایالات متحده، وی نوشت: «این روز فرصتی برای فکر کردن روی تعهد مشترک ما به ساختن جوامعی صلح‌آمیز و آباد است».

پیام تبریک رکس تیلرسون در حالی منتشر شده است که به گزارش رویترز، وی پیش از این در روزهای آغازین ماه رمضان در اوایل ماه خرداد، طی اقدامی بی‌سابقه درخواست میزبانی برای مراسم عید فطر را رد کرده بود.

یکی از سخنگویان وزارت خارجه آمریکا در خصوص این تصمیم تیلرسون گفته بود: «ما همچنان درحال بررسی گزینه‌های احتمالی برای برگزاری مراسم عید فطر در پایان رمضان هستیم. همچنین سفرای آمریکا را ترغیب می‌کنیم تا از طریق اقدامات مختلف که هر ساله در سفارت‌های‌ آمریکا در سراسر جهان برگزار می‌شود، برای ماه رمضان مراسم داشته باشند».

فعالان مسلمان پیش از این ضمن اشاره به تلاش آقای ترامپ برای محدود کردن سفر شهروندان چند کشور مسلمان از جمله ایران به ایالات متحده، دولت وی را متهم کرده بودند که برخوردی غیر دوستانه با اسلام دارد.

ولی دولت آمریکا همان هنگام تاکید کرد ضمن آن‌که مخالف شبه‌نظامیان اسلام‌گرای افراطی‌ست در عین حال هیچ مخالفتی با اسلام ندارد.

وزیران امور خارجه آمریکا اعم از جمهوریخواه یا دمکرات از سال ۱۹۹۹ همواره یا در ماه رمضان افطاری داده‌اند و یا میزبان جشن‌های عید فطر در وزارت خارجه بوده‌اند.

با این حال دونالد ترامپ رییس‌جمهوری آمریکا هنگام آغاز ماه رمضان طی پیامی، این مناسبت را به مسلمانان تبریک گفت.

در این پیام که در سایت سفارت مجازی آمریکا منتشر شد به حملات تروریستی در بریتانیا و مصر اشاره شد و ضمن «شرورانه» خواندن آن‌ها تاکید شد که در تناقض مستقیم با روح رمضان هستند.

آقای ترامپ افزوده بود که این اعمال «عزم ما را به شکست تروریست‌ها و ایدئولوژی گمراه آن‌ها راسخ تر می‌کند».

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG