لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۳:۱۰

مطهری: رئیس جمهور وظیفه دارد پیگیر موضوع رفع حصر باشد


مطهری بار دیگر حصر خانگی بدون حکم قضایی را غیرقانونی خواند

علی مطهری، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی از حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران خواسته است تا به درخواست مهدی کروبی در خصوص برگزاری دادگاه علنی اقدام کند.

please wait

No media source currently available

0:00 0:03:59 0:00
لینک مستقیم


این نماینده اصول گرای مجلس با تاکید بر نقش رئیس جمهور در حل موضوع حصر افزود: «رئیس جمهور، هم به‌عنوان مجری قانون اساسی و هم به‌عنوان رئیس شورای عالی امنیت ملی، وظیفه دارد پیگیر این موضوع باشد.»

رئیس جمهور، هم به‌عنوان مجری قانون اساسی و هم به‌عنوان رئیس شورای عالی امنیت ملی، وظیفه دارد پیگیر این موضوع باشد.
علی مطهری

آقای مطهری روز دوشنبه ۳۰ فروردین در گفتگو با خبرگزاری ایلنا با اشاره به نامه اخیر مهدی کروبی از رهبران اعتراضات سال ۸۸ در ایران گفت: «مهم‌ترین مسئله‌ای که در نامه رئیس مجلس ششم ذکر شده، درخواست او برای محاکمه علنی در یک دادگاه صالح بود.»

این نماینده اصول گرای مجلس با تاکید بر نقش رئیس جمهور در حل موضوع حصر افزود: «رئیس جمهور، هم به‌عنوان مجری قانون اساسی و هم به‌عنوان رئیس شورای عالی امنیت ملی، وظیفه دارد پیگیر این موضوع باشد.»

مهدی کروبی، از رهبران جنبش سبز، در نامه‌ای به رئیس جمهوری ایران که روز شنبه، ۲۱ فروردین، در وب‌سایت سحام‌نیوز منتشر شد با تاکید بر اینکه رفع حصر را «در اختیار» او نمی‌داند، خواست که حسن روحانی «از حاکمیت مستبد» بخواهد که او را در «دادگاه علنی» محاکمه کند تا مشخص شود که «نانجیب» کیست.

مقصود مهدی کروبی در این نامه از عبارت «نانجیب» اشاره به یک سخنرانی آیت الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی است که اخیرا معترضان به نتیجه انتخابات سال ۸۸ و مشخصا رهبران جنبش سبز را «نانجیب» خواند.

علی مطهری همچنین بار دیگر حصر خانگی بدون حکم قضایی را غیر قانونی خواند و گفت که رفع حصر ربطی به شرایط خاص کشور ندارد.

او افزود: «اینکه برخی عنوان می‌کنند اگر دادگاه برگزار شود، حکم صادره سخت خواهد بود پس بهتر است برگزار نشود، نمی‌تواند منطقی باشد؛ چراکه باید حرف‌ها و دفاعیات شنیده شود و مشخص شود چه عواملی موجب بروز چنان رفتارهایی از آن‌ها شد و شروع ‌کننده چه کسی بود. این‌ها طبعاً اتهام آن‌ها را سبک‌‌تر می‌کند.»

آقای مطهری تصریح کرده که باید همه عوامل موثر دراعتراضات سال ۸۸ ازجمله برخی نهادهای حکومتی، رئیس جمهور سابق به همراه رهبران آن اعتراضات به طور همزمان در یک دادگاه صالح علنی محاکمه شوند و حکم هرچه بود، همه بپذیرند تا این پرونده بسته شود.

مهدی کروبی در نامه اخیرش به رئیس جمهوری ایران وعده داده است که در صورت برگزاری این دادگاه، به همراه وکلایش، دلایل خود را درباره «تقلب» در انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۴ و «مهندسی انتخابات» ریاست جمهوری سال ۸۸ اعلام کند.

او در نامه‌اش گفته است که حکم صادره از این دادگاه را «با جان و دل» خواهد پذیرفت و «بدون در نظر گرفتن حق تجدید نظر از آن استقبال» خواهد کرد.

میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی، معترضان به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸، از بهمن ۸۹ بدون برگزاری دادگاه در حبس خانگی به سر می‌برند.

رفع حصر آن‌ها از مهم‌ترین وعده‌های انتخاباتی حسن روحانی بود که پس از گذشت دو سال و نیم از زمان ریاست جمهوری او هنوز برآورده نشده است.

XS
SM
MD
LG