لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ تهران ۰۴:۴۳

نخست‌وزیر ایتالیا در راس هیات ٢٥٠ نفره به ایران سفر می کند


ماتئو رنتزی، نخست وزیر ایتالیا روز سه شنبه ۲۴ فروردین برای دیدار رسمی به ایران سفر می‌کند.

خبرگزاری فرانسه به نقل از دفتر نخست‌وزیر ایتالیا اعلام کرد که این سفر در روزهای ۱۲ و ۱۳ آوریل (۲۴ و ۲۵ فروردین) انجام می‌شود.

خبرگزاری دولتی ایرنا روز دوشنبه گزارش داد که هیاتی ٢٥٠ نفره نخست وزیر ایتالیا را در این سفر همراهی می‌کنند که در بین آنها شماری از نمایندگان شرکت‌های فعال در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی این کشور نیز حضور دارند.

دیدار نخست‌وزیر ایتالیا از ایران، نخستین سفر رییس دولت یک کشور مهم اروپایی از ایران بعد از توافق هسته‌ای است.

بر پایه این گزارش، خرید نفت از ایران، توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی و میدان نفتی دارخوین، امضای تفاهمنامه یک میلیارد یورویی در بخش پتروشیمی، سرمایه‌گذاری در پروژه پارس شمالی در بوشهر و همکاری در بخش پالایشگاهی از جمله موضوعات مورد گفت‌وگو در سفر نخست‌وزیر ایتالیا به ایران خواهد بود.

سفر ماتئو رنتزی در پی دیدار بهمن‌ماه گذشته حسن روحانی، رییس جمهوری ایران از ایتالیا صورت می‌گیرد.

در آن سفر، ایران و ایتالیا ۱۴ سند همکاری در بخش‌های حمل و نقل، راه‌آهن، همکاری‌های صنعتی، آموزشی، بازرگانی، کشاورزی، به ارزش حدود ۱۷ میلیون یورو امضا کردند.

همچنین بهمن پارسال هیات ۳۱۰ نفره اقتصادی ایتالیا به تهران سفر کرد و نشست‌هایی با طرف‌های تجاری و مسئولان اقتصادی ایران برگزار کرد.

ایتالیا از نخستین کشورهای اروپایی بود که در آغاز لغو برخی تحریم‌های بین‌المللی به سرعت روابط اقتصادی خود را با ایران از سر گرفت.

این کشور بزرگ‌ترین شریک تجاری ایران در اتحادیه اروپا پیش از آغاز تحریم‌ها علیه برنامه هسته‌ای ایران بود.

سفر هفته جاری نخست‌وزیر ایتالیا به ایران در حالی صورت می‌گیرد که حدود یک ماه پیش آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی از آنچه که رفت‌وآمدهای «بی‌فایده» با طرف‌های غربی خواند، انتقاد کرده بود.

طی نزدیک به سه سال فعالیت دولت یازدهم هیات‌های تجاری و اقتصادی مختلفی از آلمان، فرانسه، اتریش، سوئیس، ایرلند، ترکیه و بلژیک به ایران آمده‌اند و هیات‌های بازرگانی ایران نیز سفرهای متعددی به کشورهای اروپایی داشته‌اند.

ایران خواستار سرمایه‌گذاری کشورهای اروپایی در بخش‌های مختلف اقتصادی‌اش شده است. نوسازی صنایع خودروسازی و حمل‌ونقل ریلی و هوایی از جمله بخش‌هایی است که ایران اعلام کرده است می‌خواهد در این زمینه‌ها با کشورهای اروپایی همکاری کند.

خبرگزاری دولتی ایرنا، ارزش صادرات ایتالیا به ایران در سال ۲۰۱۵ میلادی را حدود یک میلیارد یورو اعلام کرده است.​

XS
SM
MD
LG