لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ تهران ۱۱:۱۹

صادق لاریجانی: پلیس در برخورد با هنجارشکنی در مسیر درست است


صادق آملی لاریجانی، رئیس قوه قضاییه ایران می‌گوید: «بدحجابی و بی‌حجابی» طبق قانون جرم است و نباید به بهانه تعدی به حقوق اشخاص، اجرای حدود و احکام الهی و امر به معروف و نهی از منکر را زیر سؤال برد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، آقای لاریجانی، روز دوشنبه ششم اردیبهشت در جلسه مسئولان عالی قضایی در این باره گفت: «مقابله با هنجارشکنی‌هایی مانند بدحجابی و بی حجابی قانون مشخص و مدون دارد و تمام کسانی که در اثر غفلت یا اشتباه مرتکب هنجارشکنی می‌شوند باید بدانند که حتی اگر اعتقاد شخصی به قانونی ندارند باید آن را رعایت کنند.»

او با توصیف آنچه که نیروی انتظامی در مقابله با هنجارشکنی‌ها مسیردرستی را انتخاب کرده افزود: «اصل مقابله با هنجارشکنی‌ها نباید در سایه امور فرعی و عرضی قرار گیرد.»

با این حال رئیس قوه قضاییه ایران تصریح کرده که ضابطان قضایی نیز در انجام وظایف موظف به رعایت قانون هستند و مقابله با هنجارشکنی‌ها نباید با تعدی به حقوق شهروندان توام شود.

اظهارت رئیس قوه قضاییه ایران اشاره است به اقدام تازه نیروی انتظامی در تشکیل «گشت امنیت اخلاقی نامحسوس» که به گفته حسین ساجدی‌نیا، فرمانده پلیس تهران، هفت هزار مأمور در قالب این گشت، پلاک خودروهایی که اقدام به مواردی چون «کشف حجاب در خودرو»، «مزاحمت برای نوامیس»، «آلودگی صوتی» و «انجام حرکات نمایشی» کنند را از طریق «ارسال پیامک» گزارش می‌دهند.

نحوه فعالیت «گشت نامحسوس» پلیس، هفته گذشته با انتقادهایی از سوی حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران و شهیندخت ملاوردی، معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری روبه‌رو شد.

همزمان روز دوشنبه، علی سعیدی، نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران با اشاره به صحبت‌هایی که در مورد گشت نامحسوس مطرح است، گفت که مقابله با «بدحجابی» نباید مورد هجمه قرار بگیرد.

علی سعیدی که در مراسم تودیع و معارفه مسئول نمایندگی ولی فقیه در سپاه استان کرمانشاه سخن می‌گفت، در این باره افزود: «حفظ دین و پیاده کردن آموزه‌های دینی از اهمیت زیادی برخوردار است و مقابله با بد حجابی به عنوان یکی از نمودهای پیاده کردن آموزه‌های دینی نباید مورد هجمه باشد.»

روز یکشنبه پنجم اردیبهشت نیز غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه ایران برخورد نیروی انتظامی با جرائم مشهود در قالب «گشت نامحسوس» را درست خواند اما گفت که شیوه این کار قابل بحث است.

با این حال آقای اژه‌ای در مورد انتخاب عنوان «گشت نامحسوس» از سوی پلیس افزود که از نظر او «خوش‌سلیقگی» صورت نگرفته است.

هر ساله در فصل‌های بهار و تابستان گشت‌های «ارشاد» با هدف «برخورد با بی‌حجابی» فعالیت خود را در شهرهای بزرگ ایران آغاز می‌کند.

XS
SM
MD
LG