لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ مرداد ۱۴۰۰ تهران ۰۱:۱۷

موجودی صندوق توسعه ملی ایران اعلام شد: بیش از ۵۲ میلیارد دلار


در حالی که مقام های ایران آمارهای متناقضی درباره موجودی صندوق توسعه ملی اعلام می‌کنند، این صندوق با انتشار گزارشی مجموع واریزی به این صندوق از زمان تاسیس تاکنون را بیش از ۵۲ میلیارد دلار اعلام کرد.

صندوق توسعه ملی روز شنبه در واکنش به انتشار یک مقاله در روزنامه «دنیای اقتصاد» که درباره میزان موجودی این صندوق پرسیده بود، تاکید کرد که «حتی یک دلار یا یک ریال از منابع صندوق توسعه ملی به صورت غیرقانونی برداشت نشده است.»

در جوابیه صندوق توسعه ملی تاکید شده است که «مجموع واریزی منابع ارزی حاصل از صادرات نفت خام، گاز و میعانات گازی و فرآورده‌های نفتی و سود حاصله از زمان تاسیس صندوق توسعه ملی تا پایان خردادماه سال ۱۳۹۲ معادل ۵۲ میلیارد و ۲۹ میلیون و ۶۵۷ هزار دلار است.»

صندوق توسعه ملی در پاسخ خود به روزنامه «دنیای اقتصاد»، آمارهای منتشر شده از سوی این روزنامه را «غیر واقعی» خوانده و نوشته است که آمار موجودی صندوق به صورت رسمی هر ماه از طرف صندوق به مراجع داخلی، ارکان صندوق و سازمان‌های بین‌المللی و به طور فصلی به کمیسیون‌های برنامه و بودجه و اقتصادی مجلس شورای اسلامی ارائه می‌شود.

صندوق توسعه ملی، روزنامه «دنیای اقتصاد» را متهم می‌کند که برخلاف منافع ملی با اخذ اطلاعات از سایر منابع و بدون مراجعه به سایت صندوق و اطلاعات رسمی منتشره تلاش دارد که با طرح موضوعات به نوشته صندوق «کاملا خلاف و غیرواقعی» همچون، برداشت غیر قانونی دولت از موجودی صندوق، تصویر ذهنی صندوق را نزد افکار عمومی مخدوش کند.

روزنامه دنیای اقتصاد، در شماره روز شنبه، ۲۲ تیرماه، با بر شمردن تناقض گویی‌های مقام‌های دولتی درباره میزان موجودی صندوق توسعه ملی این پرسش را مطرح کرده بود که میزان واقعی موجودی صندوق چقدر است؟

محمود احمدی‌نژاد در فروردین امسال موجودی صندوق را ۳۵ میلیارد دلار اعلام کرد در حالی که در همین ماه شمس‌الدین حسینی، وزیر امور اقتصادی و دارایی، اعلام کرد که موجودی صندوق ۳۰ میلیارد دلاراست.

محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهوری اسلامی ایران، در گفت‌وگوی تلویزیونی خود در ۱۲ تیرماه سال جاری گفته بود که موجودی صندوق توسعه ملی ۵۰ میلیارد دلار است اما‌‌ همان روز محمود بهمنی رییس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی موجودی صندوق را ۴۰ میلیارد دلار اعلام کرد.

یک روز پس از آن بود که محمود دودانگه، عضو هیات عامل صندوق توسعه ملی تاکید کرد، موجودی صندوق توسعه ۵۲ میلیارد دلار است.

در کنار این تناقض گویی‌ها، میزان موجودی صندوق توسعه ملی که در وب سایت رسمی این صندوق اعلام شده است، ۴۹ میلیارد و۶۳۰ میلیون دلار اعلام شده‌است.

به نوشته روزنامه «دنیای اقتصاد»، بررسی‌ها نشان می‌دهد که دولت احمدی‌نژاد بدون مصوبه مجلس شورای اسلامی، از این صندوق دو میلیارد دلار برای پرداخت بدهی‌های نقدی دولت به مردم برداشت و هفت میلیارد دلار را صرف مسکن مهر کرده است که این مصارف با قوانین بودجه و اساسنامه صندوق در تعارض است.

فکر ایجاد یک نهاد برای ذخیره درآمدهای نفتی به سال ۱۳۷۲ باز می‌گردد، در این سال دولت ملزم شد درصدی از درآمدهای نفت را در حسابی ویژه با نام «حساب ذخیره تعهدات ارزی» نگاه دارد.

اما حساب دارای ساختار و اهداف روشنی نبود و موفق عمل نکرد. در سال ۱۳۷۹ و در چارچوب قانون برنامه سوم توسعه حساب ذخیره ارزی در دولت اصلاحات شکل گرفت. قرار بود که درآمدهای نفتی مازاد در این حساب ذخیره شود و این ذخیره‌ها برای سرمایه گذاری و برای مقابله با شوک‌های ناشی از کاهش قیمت نفت به کار گرفته شود.

دولت محمد خاتمی حساب ذخیره ارزی را با موجودی نقدی ۱۰ میلیارد و ۶۸۶ میلیون دلار به دولت احمدی‌نژاد تحویل داد، اما باتوجه به آنکه موجودی حساب ذخیره ارزی در دولت محمود احمدی‌نژاد به علت برداشت بی‌رویه بنا به برخی آمار‌ها به صفر رسیده بود، صندوق توسعه ملی با ساختار جدیدی در اردیبهشت ماه سال ۸۹ تاسیس شد.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG