لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ مهر ۱۴۰۲ تهران ۱۵:۱۰

قیمت دلار در بازار آزاد تهران بار دیگر از مرز ۳۰۰۰ تومان گذشت


ساعاتی پس از سخنرانی حسن روحانی، رییس جمهوری ایران در مجمع عمومی سازمان ملل، قیمت دلار در بازار آزاد ارز تهران بار دیگر افزایش یافت و از مرز سه هزار تومان گذشت.
بر اساس گزارش‌ها از بازار آزاد ارز تهران، قیمت دلار که در هفته گذشته، در محدوده‌ای کمتر از سه هزار تومان در نوسان بود، پس از تاکید ولی الله سیف، رییس کل بانک مرکزی از تثبیت قیمت‌ها در بازار ارز و ساعاتی پس از سخنرانی حسن روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل به محدوده‌ای بالاتر از سه هزار تومان بازگشت و حتی تا سه هزار و یکصد تومان قیمت خورد.
در همین حال، محمد باقر نوبخت، سخنگوی دولت، روز چهارشنبه در حاشیه جلسه‌ هیات دولت، تاکید کرد که دولت قصد ندارد نرخ ارز در بازار افزایش یابد، بلکه خواهان ثبات بخشیدن در بازار ارز است.
آقای نوبخت این سخنان را در توضیح اظهار نظر ولی الله سیف، رییس کل بانک مرکزی، به خبرنگاران ارایه کرد.

آقای سیف روز سه شنبه، دوم مهر، در مراسم صبحانه در اتاق بازرگانی ایران، گفته بود: بانک مرکزی نخواهد گذاشت قیمت دلار در بازار ایران، بیش از این پایین بیاید».
قیمت ارز در یک هفته گذشته و تحت تاثیر نشانه‌های مثبتی از بهبود روابط ایران و آمریکا و در آستانه سفر حسن روحانی به نیویورک برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل، با کاهش نسبی همراه شده بود.
قیمت دلار در یک هفته گذشته مرز روانی سه هزار تومان را شکسته بود و پس از نزدیک به یک سال، در محدوده‌ای پایین‌تر از سه هزار تومان در نوسان بود.
بر اساس گزارش‌ها، قیمت دلار با کاهش نزدیک به هشت درصد، به دو هزار و ۸۰۰ تومان رسیده بود.
اظهار نظر آقای سیف در روز سه‌شنبه با تایید ضمنی معاون ارزی بانک مرکزی همراه شده که در گفت‌وگو با خبرگزاری‌های داخلی ایران، تاکید کرده که این بانک در تلاش برای تک‌نرخی کردن نرخ ارز است.
به گفته آقای غلامعلی کامیاب، تک نرخی کردن ارز به معنای کاهش قطعی نرخ ارز در بازار نیست.
او با بیان اینکه نرخ ارز را بازار تعیین می‌کند، کاهش نرخ دلار در روزهای اخیر را به طور عمده به انتظارات ایجاد شده مردم نسبت داد.
معاون ارزی بانک مرکزی در عین حال، کاهش نرخ ارز را «خیلی به نفع» اقتصاد ندانست و تاکید کرده که نوسانات شدید نرخ ارز مانع از تصمیم‌گیری درست اقتصادی مردم و فعالان اقتصادی می‌شود.
اظهارات رییس کل بانک مرکزی در میان فعالان اقتصادی و تحلیلگران اقتصادی موافقان و مخالفانی نیز داشته است، احمد میر مطهری رییس کل اسبق بورس تهران در گفت‌وگو با خبر آنلاین، گفته که «بر اساس اساسنامه بانک مرکزی این بانک حافظ ارزش پول ملی است و این‌گونه اظهار نظرها از سوی رییس کل بانک مرکزی جای تامل دارد.»
آقای سیف تاکید کرده بود که «در حال حاضر نرخ ارز در بازار به کف قیمت رسیده است و کاهش بیشتر آن به نفع کشور نیست.»
پویا جبل عاملی، تحلیلگر اقتصادی، از جمله موافقان واکنش بانک مرکزی به کاهش نرخ ارز نیز به روزنامه شرق گفته است: «نظر سیف در مورد نرخ دلار منطقی است، زیرا در صورتی که مبنای محاسبه نرخ دلار را دو هزار و ۵۰۰ تومان (نرخ مبادله‌ای) بدانیم و تورم ۴۰ درصدی داخل کشور را از تورم خارجی پنج درصدی خارجی کم کنیم، نرخ دلار دولتی (۲۵۰۰ تومان) باید ۳۵ درصد افزایش داشته باشد.»
ولی‌الله سیف، پیش از انتخاب شدن به عنوان رییس کل بانک مرکزی نیز از تثبیت قیمت دلار در محدوده سه هزار تومانی دفاع کرده بود.
استدلال مدافعان تثبیت قیمت دلار در این سطح، حمایت از صادرکنندگان و تولید صادراتی، عادت کردن اقتصاد ایران به این قیمت ارز و جلوگیری از وارد آمدن شوک قیمتی به بازار ارز است، در مقابل، مدافعان کاهش بر غیرمنطقی بودن و تورم زا بودن این قیمت تاکید دارند.
قیمت دلار در بودجه امسال ۲۴۵۰ تومان تعیین شده است.
XS
SM
MD
LG