لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۰ تهران ۰۲:۲۰

تثبیت قیمت خوراکی‌ها در فروردین


«مهار تورم» از جمله وعده‌های اقتصادی حسن روحانی در مبارزات انتخاباتی، خرداد ۹۲ بود. این وعده اقتصادی در وب‌سایت «روحانی سنج» که برای پیگیری و پایش وعده‌های حسن روحانی در حوزه‌های مختلف راه‌اندازی شد، به عنوان وعده‌ای «محقق شده» معرفی شده است.

مهار تورم از جمله ۲۴ وعده اقتصادی حسن روحانی در انتخابات ریاست‌جمهوری بود که حال بنا به گزارش‌ها و آمار و اطلاعات منتشرشده، محقق شده است.

آخرین گزارش مرکز آمار ایران از تورم فروردین‌ماه نیز نشان می‌دهد که رشد شاخص تورم همچنان با درنگ بیشتری در حال افزایش است و رشد سریع آن تعدیل شده است.

براساس روایت مرکز آمار ایران از شاخص تورم در فروردین ماه سال ۹۳، نرخ تورم نقطه به نقطه در این ماه در مقایسه با تورم در فرودین ماه پارسال رشدی ۱۷.۶ درصدی داشت که نسبت به نرخ تورم اسفندماه، دو درصد کاهش نشان می‌دهد.

در گزارش مرکز آمار ایران، تاکید شده که شاخص گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» با رشد ۱.۹ درصدی روبرو شد.

نرخ تورم نقطه به نقطه این گروه ۱۵.۸ درصد و تورم ماهانه آن نیز به ۴۰.۳ درصد در فروردین‌ماه رسید که نسبت به اسفند ماه کاهش داشت.

متوسط نرخ تورم نقطه به نقطه گروه خوراکی‌ها، آشامیدنی ها و دخانیات در فروردین ماه، کمتر از نرخ تورم نقطه به نقطه شاخص کل تورم بود که از کنترل نسبی رشد قیمتی این گروه در نخستین ماه سال، نشان دارد.

در عین حال شاخص گروه «خوراکی‌ها» با رشد دو درصدی نسبت به اسفند‌ماه به عدد ۲۲۳.۴ رسید که بیانگر تورم نقطه‌ به‌ نقطه ۱۵.۸ درصدی و تورم ماهانه ۳۹.۷ درصدی است.

بررسی تغییرات متوسط قیمت سبد کالای منتخب رادیو فردا در فروردین ماه امسال نیز، بیانگر کنترل نسبی قیمت‌های این سبد کالایی است.

براساس جدول یک، که متوسط قیمت این سبد کلایی ۱۰ قلمی در دو مقطع فروردین ماه امسال با قیمت این کالاها در مقطع فروردین ماه پارسال مقایسه و بررسی شده نشان می‌دهد که میانگین ساده وزنی قیمت این ۱۰ قلم کالایی، رشدی ۲۲.۶ درصدی داشته است.

بیشترین افزایش قیمت در این دو مقطع مربوط به سیب زمینی است که قیمت آن در این دو مقطع بیش از دو برابر شده است و بیشترین کاهش قیمت در میان ۱۰ قلم کالای سبد منتخب رادیو فردا در فروردین ماه امسال نسبت به فروردین ماه پارسال، مربوط به گوجه فرنگی است که در این دوره زمانی مورد بررسی کاهشی در حدود ۳۸ درصد را تجربه کرده‌ است.

جدول شماره یک
ردیف نوع کالا/ کیلوگرم قیمت
فروردین‌ماه ۹۲
قیمت
فروردین‌ماه ۹۳
تغییر/درصد
۱ برنج داخله درجه یک ۵۸۶۰ ۷۴۱۳ ۲۶.۵
۲ لوبیا چیتی ۸۰۲۹ ۹۷۳۶.۵ ۲۱.۲۶
۳ روغن مایع/ یک‌لیتری ۳۷۷۰ ۴۸۹۳.۵ ۲۹.۸
۴ قند ۲۰۸۰ ۲۶۸۳ ۲۹
۵ سیب‌زمینی ۱۴۴۶ ۳۳۷۱.۵ ۱۳۳.۱۶
۶ پیاز ۲۲۹۱.۵ ۱۷۵۲ ۲۳.۵۴-
۷ گوجه‌فرنگی ۴۴۲۶ ۲۷۵۱ ۳۷.۸۴-
۸ تخم مرغ/ شانه ۳۰ عددی ۷۳۳۸.۵ ۸۱۱۹.۵ ۱۰.۶۴
۹ گوشت مرغ ۵۲۹۷.۵ ۶۹۵۲ ۳۱.۲۳
۱۰ گوشت گوساله بی‌استخوان ۳۰۴۵۹ ۳۲۴۳۱.۵ ۶.۴۷
قیمت‌ها به تومان - منبع: گزارش‌های بانک‌مرکزی

اما مقایسه متوسط قیمت ۱۰ قلم کالای سبد منتخب رادیو فردا در فروردین ماه امسال در مقایسه با ماه قبل از آن یعنی اسفندماه پارسال، بیش از پیش از توفیق دولت در کنترل شتاب افزایش قیمت‌ها خبر می‌دهد.

بر اساس بررسی و مقایسه قیمت این کالاها در دو ماه گذشته نشان می‌دهد که بیشترین رشد قیمتی که مربوط به سیب‌زمینی بوده، تا حدود ۱۴ درصد محدود مانده و قیمت هر شانه تخم مرغ ۳۰ عددی در این دو ماه حتی تا ۱۵ درصد کاهش را تجربه کرده است.

میانگین وزنی ساده رشد قیمت‌های این سبد کالایی، کمتر از یک درصد بوده و به طور متوسط قیمت‌های این ۱۰ قلم کالا از اسفنده ماه پارسال تا فروردین ماه امسال، رشدی ۰/۸۶ درصدی را تجربه کرد.

۱۰ قلم کالای منتخب سبد کالای رادیو فردا، عمدتا کالاهای پرمصرف در سبد خوراکی خانوارهای ایرانی است که رشد کمتر از یک درصدی متوسط قیمتی این سبد در دوره زمانی اسفند پارسال تا نخستین ماه امسال،‌ بیانگر آن است که رشد قیمتی در حوزه خوراکی‌ها تا حدودی متوقف شده است.

البته با توجه به در راه بودن ماه‌هایی که اصطلاحا به آن «سیاه بهار» گفته می‌شود و کمبود سبزی و میوه‌های فصلی، مهم‌ترین ویژگی آن است و همچنین اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها در اردیبهشت ماه امسال که با رشد قیمت حامل‌های انرژی همراه بوده، می‌توان پیش‌بینی کرد که روند توقف قیمت این سبد کالایی در ماه آینده تکرار نشود و احتمالا با رشد نسبی قیمت‌ها روبرو باشیم.

جدول شماره دو
ردیف نوع کالا/ کیلوگرم قیمت
اسفندماه ۹۲
قیمت
فروردین‌ماه ۹۳
تغییر/ درصد
۱ برنج داخله درجه یک ۷۴۱۳ ۷۴۱۳ صفر
۲ لوبیا چیتی ۹۷۶۲ ۹۷۳۶.۵ ۰.۲۶-
۳ روغن مایع / یک‌لیتری ۴۸۹۵ ۴۸۹۳.۵ ۰.۰۳-
۴ قند ۲۶۷۷ ۲۶۸۳ ۰.۲۲
۵ سیب‌زمینی ۲۹۷۱ ۳۳۷۱.۵ ۱۳.۴۸
۶ پیاز ۱۷۷۶ ۱۷۵۲ ۱.۳۵-
۷ گوجه‌فرنگی ۲۶۱۶ ۲۷۵۱ ۵.۱۶
۸ تخم‌مرغ/ شانه ۳۰ عددی ۹۵۵۳ ۸۱۱۹.۵ ۱۵-
۹ گوشت مرغ ۶۶۸۳ ۶۹۵۲ ۴.۰۲
۱۰ گوشت گوساله بی‌استخوان ۳۱۶۸۳ ۳۲۴۳۱.۵ ۲.۳۶
قیمت‌ها به تومان - منبع: گزارش های بانک‌مرکزی

دیدن نظرات (۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG