لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۲:۲۴

رییس‌جمهوری فرانسه: این افراطی‌ها ارتباطی با اسلام ندارند


سخنرانی فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهوری فرانسه ساعاتی پس از عملیات پلیس علیه عاملان حمله به نشریه شارلی ابدو

فرانسوا اولاند، رییس‌جمهوری فرانسه شامگاه جمعه، ۱۹ دی در پیامی تلویزیونی تاکید کرد که این افراطی‌‌ها و افراد متعصب ارتباطی با دین اسلام ندارند.

اشاره آقای اولاند به وقایعی بوده که از دو روز پیش در پاریس با حمله به دفتر نشریه شارلی ابدو اغاز شد و با گروگان‌گیری در یک سوپرمارکت یهودی ادامه یافت.

آقای اولاند که پس از دو عملیات همزمان پلیس برای آزادی افراد به گروگان گرفته‌شده در یک سوپرمارکت یهودی و دستگیری عاملان حمله به نشریه شارلی ابدو سخن می‌گفت، «شهامت، شجاعت و لیاقت» پلیس فرانسه را ستود و تاکید کرد که پلیس این کشور به هرچه در سر داشت رسیده است.

به گفته آقای اولاند، فرانسه در برابر تهدیدات ایستاده است و این کشور همچنان دشمن نژادپرستی و یهودی‌ستیزی خواهد بود.

وی سپس از مردم فرانسه خواست که وحدت و اتحاد خود را حفظ کنند چرا که در این موقعیت فرانسه بیش از همیشه، به اتحاد نیازمند است.

فرانسوا اولاند همچنین تأیید کرد که در حمله روز جمعه نیروهای ضد تروریستی پلیس فرانسه برای پایان دادن به گروگان‌گیری در سوپرمارکت یهودی در پاریس، چهار تن کشته‌شده‌اند.

آقای اولاند در ادامه از مردم فرانسه دعوت کرد تا روز یکشنبه این هفته در راهپیمایی وحدت ملی ضد تروریستی شرکت کنند.

او تأکید کرد که باید از همه امکانات فرانسه برای محافظت از مؤسسات و افرادی که در معرض تهدید هستند، استفاده کرد.

به گفته رییس‌جمهوری فرانسه، تدابیری پیشگیرانه برای جلوگیری از حوادث تروریستی اتخاذ کرده است.

در همین حال جیمز کامرون، نخست‌وزیر بریتانیا و آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان نیز اعلام کرده‌اند که روز یکشنبه برای حضور در تظاهرات ضد تروریستی به پاریس سفر خواهند کرد.

آقای کامرون در توییتر نوشت: «من دعوت رئیس‌جمهور اولاند را برای حضور در راهپیمایی وحدت که این یکشنبه در پاریس برگزار می‌شود، پذیرفته‌ام. ارزش‌هایی را که شارلی ابدو به جای گذاشته است، گرامی می‌داریم.»

خانم مرکل نیز با اشاره به حضور خود در راهپیمایی روز یکشنبه گفت: «به نظرم این نشانه مهمی از دوستی فرانسه و آلمان است که ما در چنین لحظه‌ای کنار یکدیگر می‌ایستیم. من تحت تاثیر عملکرد مردم فرانسه قرار گرفته‌ام که چگونه برای مقابله با این حمله وحشیانه کنار یکدیگر ایستادند.»

از سویی بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسراییل هم خواستار ادامه تدابیر امنیتی شدید در مناطق یهودی‌نشین فرانسه شده است.

XS
SM
MD
LG