لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ تهران ۱۹:۴۰

نخستین گروه پناهجویان ایرانی استرالیا به کامبوج انتقال یافتند


کناره رود مکونگ در حاشیه شهر پنوم‌پن
کناره رود مکونگ در حاشیه شهر پنوم‌پن

نخستین گروه از پناهجویان ساکن در اردوگاه پناهجویان در جزیره نائوروی استرالیا به کشور کامبوج انتقال یافتند.

این پناهجویان که شامل سه ایرانی و یک مسلمان اقلیت روهینگیا اهل کشور میانمار هستند در چارچوب توافق صورت گرفته میان دو کشور استرالیا و کامبوج وارد پنوم پن، پایتخت کامبوج، شدند.

بر اساس این توافق که سال گذشته میلادی بین دو کشور امضا شد،‌ کشور کامبوج به ازای دریافت ۴۰ میلیون دلار پناهجویانی را که استرالیا از پذیرش درخواست پناهندگی آنها سرباز زده و در جزیره نائورو در اردوگاه پناهجویان ساکن هستند در کامبوج پناه می‌دهد، البته این انتقال مشروط به موافقت پناهجویان شده است.

این طرح با اعتراض شماری از ۷۰۰ پناهجوی ساکن در اردوگاه پناهجویان در جزیره نائورو و همچنین مخالفت گروه‌های فعال در حوزه حقوق بشر همراه بوده است.

دولت استرالیا برای تشویق پناهجویان به پذیرفتن این انتقال وعده داده است که در صورت انتقال به کشور کامبوج، کمکی ۱۵ هزار دلاری به آنها بدهد و ماهانه حقوقی معادل ۱۱۰ دلار برای پناهجویان انتقال یافته به کامبوج برقرار کند.

سازمان ملل متحد نیز از این توافق بین دو کشور استرالیا و کامبوج انتقاد کرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، چای بونا، افسر ارشد مهاجرت فوردگاه پنوم پن، ورود این پناهجویان به کامبوج را تایید کرده و گفت: «‌مقام‌های مهاجرت کامبوج و نمایندگانی از سفارت استرالیا از این چهار پناهجو استقبال کردند.»

به گفته این مقام مسئول اداره مهاجرت کامبوج، این پناهجویان برای انجام امور اداری به سازمان بین‌المللی مهاجرت سپرده شده‌اند.

سازمان بین‌المللی مهاجرت، آی.او.ام، نیز با انتشار بیانیه‌ای تاکید کرده است که امور اقامت موقت این چهار پناهجو در دست انجام است و برای این افراد، برنامه آموزش زبان و همچنین برنامه آشنایی فرهنگی و اجتماعی با جامعه میزبان، در نظر گرفته شده است.

سخنگوی دفتر سازمان بین‌المللی مهاجرت در کامبوج نیز به خبرگزاری فرانسه گفته است که آنها [پناهجویان]، اینجا [پنوم پن، پایتخت کامبوج] هستند، آنها سالم هستند و ما برای حفظ حریم خصوصی در تلاش هستیم.»

کشور کامبوج در آسیای جنوب شرقی از فقیرترین کشورهای جهان است و بیش از یک‌سوم از ساکنان این کشور با متوسط درآمد روزانه کمتر از یک دلار زندگی می‌کنند. مشکلات و وضعیت اقتصادی و اجتماعی این کشور باعث شد تا سیاست انتقال پناهجویان از استرالیا به کامبوج با انتقادهای گروه‌های حقوق بشری مواجه شود.

سیاست‌های سخت‌گیرانه دولت استرالیا در پذیرش مهاجران غیرقانونی و پناهجویانی که از طریق دریا به این کشور وارد می‌شوند باعث شده تا درخواست پناهندگی این افراد رد شده و شماری از این پناهجویان در نائورو و پاپوآ گینه نو، در اردوگا‌ه‌های پناهجویان، اسکان داده شوند.

XS
SM
MD
LG