لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷ تهران ۱۸:۱۶

وزیر آموزش و پرورش ایران از مجلس کارت زرد گرفت


حمیدرضا حاجی بابایی،‌ وزیر آموزش و پرورش دولت دهم
نمایندگان مجلس شورای اسلامی روز یکشنبه، ۱۹ آذرماه، پس از شنیدن پاسخ حمیدرضا حاجی‌بابایی، وزیر آموزش و پرورش، به پرسش های سه نماینده مجلس، از پاسخ او قانع نشدند و وزیر آموزش و پرورش نخستین کارت زرد مجلس را دریافت کرد.

حسن کامران، فاطمه آلیا و زهره طبیب زاده نمایندگانی بودند که از وزیر آموزش و پرورش در خصوص علت عدم استخدام و جذب معلولان قبول شده در آزمون استخدامی سال ۸۹ وزارت آموزش و پرورش از حاجی بابایی سئوال پرسیدند.

وزیر آموزش و پرورش در توضیحات خود درباره استخدام ۴۰ هزار نیرو در این وزارتخانه در سال ۱۳۸۹ گفت: «در این آزمون ۷۰۰ هزار نفر ثبت‌نام کردند که ۴۰ هزار نفر استخدام شدند، از این ۴۰ هزار نفر، ۱۸ هزار و ۵۰۰ نفر ایثارگر و ۲۱ هزار و ۵۰۰ نفر افراد عادی بودند.»

به گفته آقای حاجی بابایی در میان استخدام‌شدگان، ۸۵ نفر معلول هستند.

پس از پاسخ حمیدرضا حاجی‌بابایی و اعلام قانع‌نشدن نمایندگان پرسش‌کننده، پاسخ وزیر به رای نمایندگان مجلس گذاشته شد و در نهایت نمایندگان با ۹۸ رای موافق، ۸۷ رای مخالف و ۲۱ رای ممتنع از ۲۲۷ رای، اعلام کردند که از پاسخ وزیر آموزش و پرورش قانع نشده‌اند.

بر اساس آیین نامه داخلی مجلس، در صورت سه بار ناکامی هر وزیر در قانع کردن نمایندگان در پاسخ به سئوالات، وزیر مربوطه استیضاح خواهد شد.

اما حضور حمیدرضا حاجی بابایی در مجلس برای پاسخگویی به پرسش نمایندگان مجلس، با نطق پیش از دستور رسول خضری، نماینده پیرانشهر، همراه شد که در نطق خود با اشاره به حادثه آتش سوزی مدرسه‌ای در شین آباد پیرانشهر، به وزیر آموزش و پرورش توصیه کرد به دلیل رخداد این حادثه استعفا دهد.

نماینده پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد که «تامین هزینه‌های جراحی حادثه دیدگان باید در هیات دولت به تصویب برسد.»

روز ۱۵ آذرماه بر اثر آتش‌گرفتن یک بخاری نفتی در مدرسه‌ای در یک روستا در استان آذربایجان غربی ایران، ۳۷ کودک مصدوم شده‌اند که حال هشت نفر از آنان با بیش از ۴۰ درصد سوختگی، «وخیم» گزارش شده است.

رسول خضری در نطق خود در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس، این حادثه را «فاجعه‌ای ملی» نامید که به گفته این نماینده، «اگر در زمان حادثه تصادف دانش آموزان بروجن و اردوهای راهیان نور با جدیت ورود پیدا می‌کردیم امروز شاهد این حادثه دلخراش نبودیم.»

اشاره نماینده پیرانشهر به حادثه تصادف یک دستگاه اتوبوس حامل دانش‌آموزان به مناطق جنگی هشت‌ساله ایران و عراق در قالب کاروان «راهیان نور» در استان چهار محال و بختیاری است که در مهرماه امسال اتفاق افتاد و طی آن حادثه، ۲۶ دانش آموز دختر جان باختند و ۱۸ دانش آموز دیگر مجروح شدند.

نماینده پیرانشهر، در نطق خود با اشاره به گازرسانی به منطقه از ۱۰ سال قبل، پرسید که چرا این مدرسه سیستم حرارت مرکزی و شوفاژ نداشته است؟

به گفته آقای خضری، «از اعتباراتی که برای مدارس و مقاوم سازی آنها تخصیص داده شده است یک ریال هم به مدارس پیرانشهر پرداخت نشده است.»

رسول خضری گفته است: «باید از ملت ایران برای این حادثه عذرخواهی شود. هر جای دنیا این اتفاق رخ می‌داد وزیر مربوطه استعفا می‌کرد من همین توصیه را به حاجی بابایی دارم.»

به گزارش خبرگزاری مهر،‌ حمیدرضا حاجی بابایی، در بخشی از سخنان خود در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی، با ارایه گزارشی از وقوع حادثه آتش سوزی هفته گذشته، علت حادثه آتش سوزی را، «ایثار معلم کلاس» اعلام کرد که قصد خارج کردن بخاری از کلاس را داشت.

به گفته او، «اگر او [معلم] این کار را انجام نمی داد و دانش آموزان را از کلاس خارج می کرد شاهد این حادثه تلخ نبودیم.»

وزیر آموزش و پروش همچنین تاکید کرد که «آموزش و پرورش هزینه‌های آسیب‌دیدگان حادثه پیرانشهر را تقبل می‌کند.»

وزیر آموزش و پرورش همچنین، تعداد دانش آموزان حاضر در کلاس حادثه دیده را ۳۶ نفر اعلام کرد و ادامه داد: «میانگین [تعداد] دانش‌آموزان هر کلاس در شهر تهران ۳۱ نفر و میانگین [تعداد] دانش‌آموز [در هر] کلاس در کل کشور ۲۱ نفر است.»

وزیر آموزش و پرورش، بدون ارایه جزییاتی، میانگین تعداد دانش آموز در هر کلاس درس در ایران را از میانگین این شاخص در جهان در «وضعیت بهتری» توصیف کرد.
XS
SM
MD
LG