لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۰:۵۸

گزارش خبرگزاری‌ها: سقف تولید اوپک ثابت می‌ماند


ساختمان مقر اوپک در وین اتریش

عمده تحلیل‌گرانی که با خبرگزاری‌های جهان گفت‌وگو کرده‌اند، انتظار دارند که در پایان جلسه امروز جمعه، ۱۵ خرداد، وزیران عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک، سقف کنونی تولید این سازمان تثبیت شود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، به رغم وجود مازاد عرضه در بازار و با وجود کاهش قیمت نفت، انتظار می‌رود که سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک، سطح تولید کنونی خود را بار دیگر بدون تغییر باقی بگذارد.

بر اساس این گزارش، اوپک که یک سوم از کل عرضه نفت جهان را برعهده دارد، به احتمال زیاد با هدف فشار بر تولیدکنندگان نفت غیرمتعارف و پرهزینه شیل در آمریکا و کانادا، سقف تولید ۳۰ میلیون بشکه در روز را حفظ کند.

این در حالی است که بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران، پیش از تشکیل یکصد و شصت و هفتمین اجلاس وزرای عضو اوپک در وین،‌ تاکید کرد که تولید نفت ایران، پس از لغو تحریم‌ها، در دوره زمانی یک ماهه بلافاصله به ارقام پیش از دوره اعمال تحریم‌ها برسد.

در روزهای اخیر اعلام شد که زنگنه حتی با ارسال نامه‌ای این درخواست ایران را به سازمان کشورهای صادرکننده نفت اعلام کرده‌ است.

وزیر نفت ایران در پاسخ به خبرنگاران که از انتظارات او از دیگر اعضای اوپک پس از ارسال این نامه پرسیده بودند گفت که «اگر اعضای اوپک می خواهند قیمت ها در همین حدود بماند انتظار داریم برای ورود نفت ایران به بازار جا باز کنند.»

زنگنه از برنامه افزایش روزانه ۵۰۰ هزار بشکه ای تولید نفت خام ایران ظرف ۳۰ تا ۴۵ روز پس از لغو تحریم‌ها و افزایش دو برابری صادرات نفت ایران در مقایسه با وضع فعلی، در مدت کمتر از یک سال پس از لغو تحریم‌ها خبر داد.

بیژن زنگنه در عین حال تاکید کرده است که به همراهی اوپک برای بازگشت ایران به بازارهای جهانی نفت اطمینان دارد.

او همچنین اطمنیان داده بود که «افزایش عرضه نفت ایران، تاثیر منفی بر بازار نخواهد گذاشت.»

پیشتر خبرگزاری رویترز به نقل از علی النعیمی، وزیر نفت عربستان سعودی، از ابراز رضایت وزیر نفت بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت اوپک از سقف تولید کنونی خبر داده بود.

آقای النعیمی تصمیم اوپک مبنی بر حفظ میزان تولید در اجلاس پیشین را اقدامی «موفقیت‌آمیز» توصیف کرده است و به گفته او «این طرح نتیجه داد.»

وزیر نفت عربستان پیش از برگزاری نشست وزاری نفت عضو اوپک در روز جمعه گفت: «شما می‌بینید که تقاضا رو به رشد است و عرضه نیز کند شده است. این حقیقت است و بازار در حال رسیدن به ثبات است.»

یکصد و شصت و هفتمین نشست وزرای نفت اوپک ظهر روز جمعه به وقت محلی در وین برگزار خواهد شد و وزرای نفت اوپک بعدازظهر جمعه، ۱۵ خرداد میزان سقف تولید این سازمان در شش ماه آینده ر ا اعلام خواهند کرد.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG