لینک‌های قابلیت دسترسی

دوشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۶ تهران ۱۵:۵۱

«ملاقات» روایتی است کوتاه از کسانی که روزگارشان محدود به چهاردیواریی است به نام زندان. در هر بخش از این رشته برنامه به ملاقات یکی از کسانی می‌رویم که از سوی سازمان‌های حقوق بشری «زندانی سیاسی عقیدتی» خوانده می‌شوند.

از زمان وقوع انقلاب سال ۵۷ تا سال ۶۲ ، اعضای سه محفل روحانی بهاییان، که بر اساس آموزه های دینی آنها تشکیل شده و به امور جامعه بهایی می پرداخت ناپدید، دستگیر و اعدام شدند تا اینکه پس از ممنوعیت تشکیل این محافل، گروهی هفت نفره، ‌محفلی تحت عنوان محفل «یاران ایران» تشکیل دادند که از آنها با عنوان مدیران جامعه بهایی ایران یاد می شود.

بهروز عزیزی توکلی یکی از اعضای هفت نفره مدیران جامعه بهایی یا محفل یاران است. آنها همگی در فاصله زمانی اسفندماه سال ۸۶ تا اردیبشت‌ماه سال ۸۷ با هجوم ماموران امنیتی به منازل مسکونی‌اشان دستگیر و روانه زندان شدند.

کار محاکمه و تفهیم اتهام هفت عضو مدیران جامعه بهایی ایران و از جمله بهروز عزیزی توکلی، تا میانه سال ۸۸ به تعویق افتاد تا اینکه جلسات دادرسی این هفت نفر در دادگاه انقلاب اسلامی آغازشد. اتهام آنها جاسوسی برای دولت بیگانه، فعالیت تبلیغی علیه نظام و همکاری با اسرائیل اعلام شده بود.

*** اطلاعات موجود در این فایل صوتی، مربوط به زمان تهیه، تدوین و انتشار آن است و امکان دارد وضعیت زندانی سیاسی و عقیدتی موردنظر در این گزارش، هم اکنون​ با آنچه در این برنامه، شنیده یا می‌شنوید، تغییر کرده باشد.

XS
SM
MD
LG