لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۰۵:۱۶

هشدار اوباما به کنگره آمریکا: تشدید تحریم‌های ایران را وتو خواهم کرد


کاخ سفید - کنفرانس خبری مشترک باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا و دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا

باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا روز جمعه به کنگره این کشور هشدار داد که در صورت تصویب لایحه تشدید تحریم‌های ایران، آن را وتو خواهد کرد.

آقای اوباما که در یک کنفرانس خبری مشترک با دیوید کامرون، نخست‌وزیر بریتانیا حضور یافته بود، تاکید کرد که تحریم‌های جدید «امکان دستیابی به یک راه‌حل دیپلماتیک برای پرونده هسته‌ای ایران را به مخاطره می‌اندازد» و آن را به یکی از «دشوارترین و طولانی‌ترین مشکلات امنیت ملی آمریکا» تبدیل می‌کند که این کشور با آن مواجه بوده است.

کنگره جدید آمریکا در تلاش برای تصویب لایحه‌ای است که در صورت عدم دستیابی به توافق هسته‌ای میان ایران و گروه ۱+۵، تحریم‌ها علیه تهران را افزایش می‌دهد در حالی که این لایحه در کنگره پیشین به‌خاطر مخالفت دموکرات‌ها و کاخ سفید به رای گذاشته نشد.

اما چهره‌های ارشد کنگره جدید آمریکا که اکثریت آن با جمهوری‌خواهان است، می‌گویند که تصویب این لایحه جزو اولویت‌های کنگره است.

​در این شرایط باراک اوباما تاکید دارد که تشدید تحریم‌های ایران می‌تواند واکنش منفی شرکای بین‌المللی آمریکا را نیز به دنبال داشته باشد، امری که نخست‌وزیر بریتانیا نیز در این نشست خبری به‌طور تلویحی آن را تایید کرد.

دیوید کامرون ضمن مخالفت با تشدید تحریم‌های ایران در شرایط کنونی گفت که باید مهلت داد تا مذاکرات هسته‌ای به موفقیت بیانجامد.

با این حال آقای کامرون خاطرنشان ساخت که غرب خود را متعهد می‌داند از این مسئله اطمینان یابد که ایران نمی‌تواند سلاح هسته‌ای تولید کند.

باراک اوباما نیز در ادامه سخنان خود به کنگره هشدار داد که اگر تحریم‌های ایران تشدید شود، ایران می‌تواند از آن به عنوان بهانه‌ای برای توقف گفت‌وگوها استفاده کند.

وی سپس تاکید کرد که اگر راه‌حل‌های دیپلماتیک در رابطه با مناقشه هسته‌ای ایران به شکست بیانجامد، احتمال آن که در نهایت کار به تقابل نظامی بکشد، افزایش می‌یابد و در آن صورت کنگره هم باید پیامد تصمیمش را بپذیرد.

با این حال آقای اوباما این را هم خاطرنشان ساخت که عدم دستیابی به توافق هسته‌ای الزاما به معنای آن نیست که واشینگتن به گزینه نظامی روی آورد.

رئیس جمهوری آمریکا سپس اظهار داشت که اگر ایران در نهایت توانایی پذیرش توافق را نداشته باشد یا نتواند به جامعه جهانی درباره برنامه هسته‌ای خود تضمین دهد، آن وقت او به کنگره خواهد گفت که شرایط را برای ایران سخت کنید.

به گفته او، طی ماه‌های آینده مشخص می‌شود که آیا ایران می‌تواند پاسخی مثبت به جامعه جهانی بدهد یا نه، اما در حال حاضر انجام یک معامله دیپلماتیک با ایران کمتر از ۵۰ درصد است.​

وی در نهایت تاکید کرد که در شرایط کنونی همچنان هدف اصلی باید دستیابی به یک معامله دیپلماتیک با ایران باشد.

دور بعدی مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ روز یکشنبه، ۲۸ دی انجام می‌شود. در این حال ایران و آمریکا مذاکرات دوجانبه‌ای را از روز چهارشنبه آغاز کرده‌اند و در این مدت نیز وزرای خارجه دو کشور چندین نشست مشترک با یکدیگر داشته‌اند.

XS
SM
MD
LG