لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۱۰:۲۸

سناتور آمریکایی: اوباما به توافق با ایران به منزله یک «میراث» می‌نگرد


مارکو روبیو، سناتور جمهوری‌خواه ایالت فلوریدای آمریکا

سناتور مارکو روبیو، یکی از گزینه‌های احتمالی جمهوریخواهان در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۱۶ آمریکا، می‌گوید: باراک اوباما توافق هسته‌ای با ایران را «میراثی» برای دولت خود می‌داند.

این سناتور ایالت فلوریدا که روز جمعه هشتم اسفند در یک کنفرانس سخن می‌گفت، طرح بیمه درمانی اوباما که به «اوباماکر» معروف شده است را دیگر میراث دولت او خواند.

به گفته این سناتور جمهوریخواه، رییس جمهوری آمریکا به رهبران مذهبی ایران بیش از نخست‌وزیر اسرائیل احترام می‌گذارد.

روبیو افزود که سیاست خارجی باراک اوباما، ایالات متحده را بیش از زمانی که وی به مقام ریاست جمهوری آمریکا رسید، تضعیف کرده است.

وی، باراک اوباما را متهم کرد که به اندازه کافی از متحد آمریکا یعنی اسرائیل حمایت نمی‌کند، ‌اسرائیلی که به گفته این سناتور جمهوریخواه، به شدت مخالف گفت‌وگو با ایران و رهبرانش بر سر پرونده هسته‌ای تهران است.

نخست‌وزیر اسرائیل، قصد دارد هفته آینده به دعوت جان بینر، رییس مجلس نمایندگان آمریکا در کنگره این کشور سخنرانی کند.

دعوت آقای بینر از بنیامین نتانیاهو برای سخنرانی در کنگره آمریکا با مخالفت‌های زیادی همراه شده است.

دولت باراک اوباما و شماری از سناتورها و نمایندگان دمکرات‌ در کنگره، به شدت مخالف انجام این سخنرانی هستند.

به گفته مخالفان، از آنجایی که در اسراییل به زودی انتخابات برگزار خواهد شد، انجام سخنرانی نتانیاهو این شائبه را ایجاد خواهد کرد که آمریکا از یکی از جناح‌ها یا افراد درگیر در انتخابات این کشور هواداری می‌کند.

نخست وزیر اسرائیل که در روزهای اخیر و هم‌زمان با انجام دور جدیدی از مذاکرات بین ایران و کشورهای پنج به‌علاوه یک، علیه توافق هسته‌ای با ایران فعال‌تر شده است، دو روز قبل، شش قدرت جهانی را متهم کرد که به گفته او در برابر ایران، «تسلیم شده‌اند».

بنیامین نتانیاهو تاکید کرده است: «حتی اگر آن‌ها (طرف‌های مذاکره با ایران) به توافق برسند، من حاضر به قبول آن نیستم

ایران و آمریکا از اول تا چهارم اسفند، چهار روز مذاکرات فشرده را پشت سر گذاشتند که برای اولین بار وزیر انرژی ایالات متحده و رییس سازمان انرژی اتمی ایران نیز در کنار وزیران خارجه دو کشور به گفت‌وگو با یکدیگر پرداختند.

مقام‌های وزارت خارجه ایران این دور از مذاکرات را مثبت ارزیابی کرده‌اند، از جمله مجید تخت‌روانچی، معاون وزیر خارجه ایران گفته که «پیشرفت قابل توجهی» به دست آمده است.

علی اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران، روز پنج‌شنبه عنوان کرد که در این مذاکرات «قدم‌های بلندی» برداشته شده است.

گفت‌وگوهای هسته‌ای ایران و شش قدرت جهانی باید تا روز ۳۱ مارس به توافق سیاسی منجر شود و طرفین تا اواخر ماه ژوئن فرصت خواهند داشت که زمینه یک تفاهم نهایی و جامع را فراهم کنند.

قرار است مذاکرات مقام‌های ایران و آمریکا، از پنج‌شنبه هفته آینده، ۱۴ اسفند، در شهر مونترو سوئیس، از سر گرفته شود.

XS
SM
MD
LG