لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۹:۱۸

مخالفت شماری از قانونگذاران آمریکایی با کمک تسلیحاتی به شورشیان سوری


گروهی از نمایندگان عضو دو حزب جمهوری خواه و دموکرات در کنگره آمریکا در پی تصویب طرحی هستند که طی آن باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا اجازه نخواهد داشت بدون موافقت کنگره، مخالفان بشار اسد رئیس جمهوری سوریه را مسلح کند.
این در حالی است که گزارش‌هایی از آغاز ارسال جنگ افزار برای مخالفان حکومت سوریه توسط سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا منتشر شده است.
حدود دو هفته پیش، پس از آنکه کاخ سفید آمریکا از وجود دلایلی مبنی بر به کارگیری «محدود» جنگ افزارهای شیمیایی توسط نیروهای دولتی سوریه در جنگ با مخالفان خبر داد، اوباما مجوز ارسال اسلحه برای مخالفان اسد را صادر کرد.
روزنامه «واشینگتن پست» از مخالفت شماری از نمایندگان جمهوری خواه و دموکرات آمریکا با این اقدام خبر داده است.

کریس جیمسون، نماینده جمهوری خواه کنگره آمریکا که بیش از دو دهه در ارتش ایالات متحده خدمت کرده و در عراق، کوزوو و هاییتی هم حضور داشته، گفته است: «اگر دخالت نظامی کنیم، این اقدام تاثیری جز بحرانی‌تر شدن اوضاع نخواهد داشت.»
او ادامه داده است که نگران درگیر شدن آمریکا با حزب الله لبنان است و افزوده، کاهش بودجه ایالات متحده، بر اوضاع نظامی این کشور نیز تاثیر گذاشته است.
پیتر ولش، نماینده دموکرات کنگره آمریکا هم گفته است، «همه تصریح می‌کنند بحران سوریه بحرانی انسانی است.»

او همچنین نسبت به ورود نظامی آمریکا به بحران سوریه هشدار داده و گفته است که این اقدام می‌تواند به «آمریکاییزه کردن جنگ داخلی سوریه» بینجامد.
قانونگذاران آمریکایی به وضعیت لیبی اشاره کرده و می‌گویند که دخالت آمریکا در این کشور باعث سرنگونی نظام معمر قذافی شد اما وضعیتی نا‌امن به بار گذاشت که می‌توان تاثیر آن را در حمله به کنسولگری آمریکا در بنغازی و کشته شدن چهار آمریکایی از جمله سفیر ایالات متحده دید.
از سویی روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال گزارش داده است که سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سی آی ای، ارائه اسلحه به مخالفان مسلح بشار اسد را از طریق شبکه انبارهای سری اسلحه خود در اردن، آغاز کرده است.
هدف از این اقدام، افزایش کمک‌های آمریکا به مخالفان میانه‌روی بشار اسد و توانا سازی آنها عنوان شده است.
این گزارش افزوده است که آمریکا برای مسلح سازی مجموعه‌های کوچکی که حدود یک ماه از آنها تحقیقات دقیق انجام شده، برنامه ریزی کرده است.
بنا بر این گزارش، عملیات آموزش و مسلح سازی، سه هفته به طول خواهد انجامید.
وال استریت ژورنال به نقل از دیپلمات‌ها و مسئولان آمریکایی گزارش داده، این کمک‌ها به گونه‌ای خواهد بود که میزان برتری مخالفان تا اوایل ماه اوت آینده، پایان مرداد و اوایل شهریورماه، مشهود خواهد بود.
دیپلمات‌های مطلع گفته‌اند، این کمک‌های نظامی، شامل اسلحه سبک و موشک‌های ضد تانک خواهد بود.
XS
SM
MD
LG