لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۷ مرداد ۱۴۰۰ تهران ۰۴:۲۳

بهمن دارالشفایی، روزنامه نگار و مترجم ایرانی، بازداشت شد


بهمن دارالشفایی در دو سال گذشته چهار کتاب ترجمه و منتشر کرده و پنجمین کتاب او نیز در دست انتشار است.

گزارش‌های خبری از ایران حاکی است که بهمن دارالشفایی، روزنامه‌نگار و مترجم ایرانی، صبح روز چهارشنبه ۱۴ بهمن در منزل مسکونی خود در تهران بازداشت شده است.

به گزارش وب‌سایت کلمه، نزدیک به میرحسین موسوی، نهاد بازداشت کننده این مترجم و ویراستار مشخص نیست، اما مامورانی که برای بازداشت او به منزل مسکونی‌اش مراجعه کرده بودند، از شعبه دو دادسرای مقدس اوین، حکم تفتیش و بازداشت داشتند.

بر اساس این گزارش، ماموران بازداشت کننده آقای دارالشفایی دلیل بازداشت این روزنامه‌نگار، مترجم و ویراستار را اعلام نکرده‌اند و از محل نگهداری او اطلاعی در دست نیست.

بهمن دارالشفایی در دوره‌ای همکار بی‌بی‌سی فارسی بود، اما از دو سال قبل با قطع همکاری خود با این رسانه به ایران بازگشت و از آن زمان تاکنون فعالیت مطبوعاتی نداشته و حوزه کاری خود را به ویراستاری کتاب و مترجمی تغییر داد.

ساخت فیلم مستند «جمعه‌های فرهاد» که نگاهی بر آثار و زندگی هنری و اجتماعی فرهاد مهراد،خواننده پرآوازه ایران بود، از جمله فعالیت‌های بهمن دارالشفایی در دوره همکاری با بی‌بی‌سی است که از تلویزیون این شبکه پخش شد.

بازگشت این روزنامه‌نگار، وبلاگ‌نویس و مترجم از لندن به تهران، اگرچه منجر به بازداشت او نشد، اما با بازجویی‌های طولانی و مکرر همراه بود.

بهمن دارالشفایی در دو سال گذشته در همکاری با نشر ماهی، چهار کتاب ترجمه و منتشر کرده و پنجمین کتاب او نیز در دست انتشار است.

آقای دارالشفایی پیش از مهاجرت از ایران و پیوستن به بی‌بی‌سی فارسی، در روزنامه‌ها و نشریات مختلفی فعالیت می‌کرد، از جمله او در ایران به‌عنوان خبرنگار با روزنامه‌های همشهری، شرق، اعتماد ملی و نشریه چلچراغ همکاری داشته است.

پسرعموی او یاشار دارالشفایی، فعال دانشجویی سابق با گرایش‌های چپ است که در سال ۱۳۹۱ بازداشت شد و در دادگاه به اتهامات اجتماع و تبانی به‌قصد برهم زدن امنیت ملی و توهین به محمود احمدی نژاد، رییس‌جمهوری وقت، به پنج سال و نیم زندان محکوم شد. یاشار دارالشفایی در حال گذراندن محکومیت خود در زندان اوین است.

پدر، خواهر و دیگر اعضای خانواده دارالشفایی نیز در سال‌های اخیر تجربه بازداشت و بازجویی را از سر گذرانده‌اند.

سازمان گزارشگران بدون مرز به تازگی با انتشار گزارشی با انتقاد از وضعیت آزادی بیان در ایران و تحت فشار بودن روزنامه نگاران ایرانی، از ایران به عنوان سومین زندان بزرگ روزنامه نگاران جهان نام برده‌ است.

دیدن نظرات (۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG