لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۷ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۰۹:۲۹

رهبر ایران: باید در مقابل جریان مخالف تفکر انقلابی در نظام ایستاد


دبیر شورای‌ عالی امنیت ملی روز چهارشنبه با آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران دیدار کرد.

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، روز چهارشنبه ۱۴ بهمن خطاب به دبیر و اعضای دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی تاکید کرد که باید در مقابل جریان «مخالف تفکر انقلابی» و «بی‌اعتقاد به مبارزه با استکبار» ایستاد.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، رهبر ایران گفت: «از همان ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی، برخی تفکر انقلابی را قبول نداشتند و برخی هم با این‌که در داخل نظام بودند اما اعتقادی به مبارزه با استکبار نداشتند که باید در مقابل این جریان ایستاد».

روزنامه اصولگرای «کیهان»، روز پنج‌شنبه تیتر نخست خود را به همین جمله آیت‌الله خامنه‌ای اختصاص داد و از آن با عنوان «هشدار رهبر انقلاب درباره جابجایی مبانی خط امام» یادکرد.

روزنامه «وطن امروز» که جریان اصولگرایان تندرو را نمایندگی می‌کند نیز این بخش از سخنان رهبر جمهوری اسلامی ایران را مورد توجه قرار داده‌است.

به نظر می‌رسد اصرار روزنامه‌های اصولگرای منتقد دولت به استفاده از این کلمات و بخش‌های خاص سخنان آیت‌الله خامنه‌ای از آن‌ روست که آنها مخاطبان این سخنان را جریانات سیاسی موافق مذاکره با دنیا در داخل دولت یا افرادی همچون اکبر هاشمی رفسنجانی، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، می‌پندارند.

به دنبال توافق ایران و شش قدرت جهانی در تیرماه امسال، تحریم‌های بین‌المللی علیه تهران در ازای تعطیلی بسیاری از فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی لغو شده است. همزمان هیات‌های اقتصادی غربی به ایران سفر کرده و باب مراودات تجاری ایران با جامعه جهانی باز شده است.

تحولات جدید نگرانی اصولگرایان که مخالف گشایش سیاسی و بهبود رابطه ایران با غرب هستند را برانگیخته است و آن‌ها به تاسی از رهبر جمهوری اسلامی نسبت به «نفوذ» غرب در ایران هشدار می‌دهند.

آیت‌الله خامنه‌ای در بخش دیگری از سخنان خود به بازتعریف مفهوم امنیت پرداخت و گفت: «باید در شورای عالی امنیت ملی، و دبیرخانه این شورا، تفکر انقلابی صحیح و خالص حزب‌اللهی حاکم باشد».

به گفته رهبر جمهوری اسلامی ایران، «امروز به‌واسطه شیوه‌های جدید و پیچیده دشمن، همچون موضوع فضای سایبری و تاثیرات فرهنگی، اعتقادی، اجتماعی و ضدامنیتی آن، مبارزه سخت‌تر و حساس‌تر شده است».

علی شمخانی، از فرماندهان بلندپایه جنگ ایران و عراق که در دولت محمد خاتمی وزارت دفاع را بر عهده داشت، دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی را اداره می‌کند.

ریاست شورای عالی امنیت ملی با رییس‌جمهوری ایران است و دیگر اعضای آن را روسای دو قوه مقننه و قضاییه، وزیران کشور، اطلاعات و امور خارجه، رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، رییس ستاد کل نیروهای مسلح و برحسب مورد، فرماندهان سپاه و ارتش یا برخی وزیران دیگر تشکیل می‌دهند.

سعید جلیلی، دبیر پیشین شورای عالی امنیت ملی و مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران در دوره محمود احمدی‌نژاد و رقیب حسن روحانی در رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری، همچنان با حکم رهبر جمهوری اسلامی ایران از اعضای این شورا محسوب می‌شود.

XS
SM
MD
LG