لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۳:۰۲
یک گونه ذرت آن هم از نوع تراریخته یا اصلاح شده ژنتیکی در فرانسه جنجال به پا کرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، داستان از این قرار است که مدتی پیش گروهی از دانشمندان دانشگاه کان در فرانسه دست به انجام تحقیقاتی درباره ذرتی زدند که با دستکاری ژنتیکی در برابر علف کشها مقاوم شده بود.

در این تحقیقات، موشهای آزمایشگاهی نقش پیش مرگ انسانها را بازی کردند و به مدت دوسال از این ذرت اصلاح شده ژنتیکی یا به عبارتی ذرت تراریخته تغذیه کردند. نتیجه این شده اشت که پس از این مدت چندین تومور در بدن این موشها به ویژه موشهای ماده رشد کرد و آنها را به کام مرگ کشاند.

please wait

No media source currently available

0:00 0:03:03 0:00
لینک مستقیم


بنا بر گزارش خبرگزاری فرانسه،‌ در حالیکه برخی محققان درباره نتیجه و روش این پژوهش و همینطور تفاوت تاثیرگذاری ذرت تراریخته بر روی انسان در مقایسه با موش ابراز تردید کرده اند، مسئولان دولت فرانسه به سرعت سرگرم بررسی این تحقیقات هستند تا در صورت کسب اطمینان از صحت آن نسبت به ممنوعیت واردات اینگونه ذرت تراریخته به اتحادیه اروپا، محصول شرکت آمریکایی مونسانتو، اقدام کنند.

این گونه ذرت با نام اختصاری ان کی ۶۰۳، از سوی شرکت عظیم مونسانتو، که یک کمپانی فرآورده های کشاورزی آمریکاییست تولید شده و اصلاح ژنتیکی در آن هم به منظور مقاوم سازی دربرابر علف کش صورت گرفته و کشاورزان از ذرت تراریخته ۶۰۳ برای افزایش محصول خود بهره می برند.

دست اندرکاران این پژوهش گفته اند که این اولین تحقیقات طولانی مدت بر روی مواد غذایی تراریخته یا دستکاری شده ژنتیکیست چرا که بنا بر این گزارش پیشتر این تحقیقات در دوره ای ۹۰ روزه انجام می شده است.

بنا براین تحقیقات، پنجاه تا هشتاد درصد موشهای ماده در بیست و چهارمین ماه دچار تومور شده اند. در مقابل موشهای نر بیشتر دچار اختلالات در کبد، کلیه و تومورهای پوستی شدند.

گرچه نتیجه این پژوهش انتقاداتی را هم به همراه داشت. از جمله پروفسور مارک تستر به سایت سانیس میدیا سنتر گفته است با توجه به اینکه مواد غذایی تراریخته در دهه گذشته در آمریکای شمالی مورد استفاده قرار گرفته آمار مرگ و میر در این منطقه بایستی بسیار بالا باشد در حالیکه اینطور نیست.

ذرت تراریخته پیش از این هم در فرانسه توجهات را به خود جلب کرده بود.
نيكولا ساركوزی، رييس جمهور پیشین فرانسه، پیشتر از ممنوعيت توليد يک گونه ذرت تراريخته دیگر به نام ذرت ۸۱۰ که آن هم محصول شرکت مونسانتو بود دفاع كرده بود.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG