لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲ مهر ۱۴۰۰ تهران ۲۲:۴۷

حکم اعدام تعلیقی برای همسر یک مقام برکنارشده چینی


گو کایلای در جلسه دادگاه
«گو کایلای»، همسر یک مقام برکنارشده چینی، روز دوشنبه ۳۰ مرداد در دادگاه به قتل یک تاجر بریتانیایی اعتراف کرد و دادگاه نیز برای وی حکم اعدام تعلیقی صادر کرد.

در چین حکم اعدام تعلیقی معمولاً پس از دو سال به حبس ابد تخفیف می‌یابد.

«بو ژیلای»، همسر خانم «گو کایلای»، از رهبران بانفوذ حزب کمونیست در شهر مهم چونگ‌ژینگ بود و قرار بود که به مقامی ارشد در دولت چین منصوب شود اما در ماه مارس گذشته به خاطر اقدام همسرش در قتل یک بازرگان بریتانیایی از کار خود برکنار شد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، محاکمه روز دوشنبه «گو کایلای» طی سالیان گذشته در این سطح از مقام های دولتی چین سابقه نداشته‌است.

رسانه دولتی چین گزارش داده اند که گو کایلای در محاکمه‌ای یک‌روزه در ۹ اوت (۱۹ مرداد) به مسموم کردن «نیل هیوود» در نوامبر گذشته اعتراف کرده بود.

گو و همسرش «بو ژیلای» با نیل هیوود معاملات بازرگانی داشتند.

«گو کایلای» ادعا کرده در میان دعوا بر سر معامله‌ای ملکی از فروپاشی ذهنی رنج می‌برده و اینکه هیوود پسرش را تهدید کرده بود.

یک دستیار خانوادگی گو کایلای نیز به اتهام مشارکت در قتل به ۹ سال زندان محکوم شده است. گزارش می‌شود «ژانگ» نیز به دنبال متهم شدن به همدستی در قتل به جرم خود اعتراف کرده بود.

دو دیپلمات بریتانیایی اجازه یافته بودند در جلسه محاکمه حضور یابند اما روزنامه‌نگاران خارجی در دادگاه حاضر نبودند.

به‌دنبال صدور احکام این پرونده، سفارت بریتانیا در پکن گفت «از این واقعیت که مقامات چینی مرگ نیل هیوود را تحقیق و آنهایی را که مسئول شناخته محاکمه کرده‌اند» استقبال می‌کند.

سفارت بریتانیا اظهار نظر خاصی در مورد احکام صادره نکرد اما در بیانیه‌ای نوشت: «ما همواره به مقامات چینی تصریح کردیم که می‌خواهیم ببینیم روند دادرسی این پرونده مطابق معیارهای بین‌المللی حقوق بشر انجام شود و اینکه مجازات مرگ اعمال نشود».

در محاکمه جداگانه‌ای در ۱۰ اوت (۲۰ مرداد) چهار مأمور ارشد پلیس به اتهاماتی در مورد مخفی کردن مدارک ارتباط «گو کایلای» با قتل اعتراف کردند. مرگ هیوود در ابتدا حمله‌ای قلبی اعلام شده بود.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG