لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۱۶:۵۴

آرین تاری، استادبزرگ ایرانی تبار شطرنج نروژ


آرین تاری چند ماه دیگر باید در پیکارهای جام جهانی شطرنج بازی کند

رسانه‌های نروژ، یک شطرنج باز ایرانی تبار در آن کشور را دارای بخت بالایی برای بدست آوردن مقام قهرمانی جهان دانسته و حتی از او به عنوان قهرمان آینده شطرنج جهان یاد کرده اند.

رادیو تلویزیون دولتی نروژ NRK بتازگی به نقل از «سیمن آگدستاین» گزارش داد که این استادبزرگ و مربی شطرنج متقاعد شده که او ستاره آینده شطرنج نروژ خواهد بود؛ کشوری که با «مگنوس کارلسون» قهرمانی شطرنج جهان را در دست دارد.

please wait

No media source currently available

0:00 0:04:31 0:00
لینک مستقیم

آرین تاری ۱۷ ساله با درجۀ بین المللی ۲۵۹۶ که سال گذشته از سوی فدراسیون بین المللی شطرنج (فیده) عنوان استادبزرگ یافت، از دوستان و شاگردان مگنوس کارلسون، قهرمان شطرنج جهان است.

بنا بر سایت فدراسیون بین المللی شطرنج، وی که در ردۀ زیر ۱۸ سال، سومین بازیکن برتر جهان بشمار میرود، در شطرنج سریع نیز دارای درجۀ ۲۵۸۰ و شطرنج فوق سریع دارای درجۀ ۲۵۳۷ است.

من نروژ بدنیا آمده ام و اینجا بزرگ شده ام ولی ایران را واقعا دوست دارم و میتوانم فکرش را بکنم که یکروز شاید بازی کنم برای ایران ولی زیاد فکرش را نکرده ام.
«آرین تاری» استادبزرگ شطرنج نروژ

آرین تاری در گفتگو با رادیو فردا در برابر این پرسش که آیا در پی قهرمانی جهان است میگوید خوشحال است که از او انتظار دارند و با اینکه زیاد به آن فکر نمیکند میکوشد بهترین گردد گرچه بخود فشار نمیاورد که باید بهترین شود.

وی شرکت در پیکارهای قهرمانی جهان در ماه سپتامبر را مهم ترین بازیهای خود در سال جاری میداند.

آرین میگوید مگنوس را خوب میشناسد و با او دوست است هرچند با قهرمان کنونی شطرنج جهان تنها یکدست شطرنج سریع و همچنین فوق سریع بازی کرده که هر دو بار شکست خورده است.

این استادبزرگ جوان و ایرانی تبار شطرنج نروژ که در پیکارهای شطرنج در ایران هم شرکت داشته است شطرنج ایران را رو به پیشرفت میداند و میگوید در تابستان سال ۲۰۱۵ به ایران رفت و برای تیم سایپا در پیکارهای باشگاهی ایران بازی کرد.

وی میگوید همان دو سال پیش با «احسان قائم مقامی» بازی کرده و شکست خورده گرچه یکماه پیش در مسابقات شطرنج سریع قهرمانی جهان بر این استادبزرگ ایرانی چیره شده است.

آرین که شطرنج را از پنج سالگی آغاز کرده است سومین بازیکن برتر زیر هجده سال جهان بشمار میرود
آرین که شطرنج را از پنج سالگی آغاز کرده است سومین بازیکن برتر زیر هجده سال جهان بشمار میرود

آرین تاری درباره اینکه آیا میخواهد روزی برای ایران پشت مهره های سپید و سیاه قرار گیرد میگوید «من نروژ بدنیا آمده ام و اینجا بزرگ شده ام ولی ایران را واقعا دوست دارم و میتوانم فکرش را بکنم که یکروز شاید بازی کنم برای ایران ولی زیاد فکرش را نکرده ام.»

آرین با اشاره به ریشه های شطرنج در ایران ابراز امیدواری میکند که روزی یک ایرانی قهرمان شطرنج جهان گردد.

XS
SM
MD
LG